Az olajáresés lendületet adhat a fogyasztásnak

A Brent olaj árának 40 dolláros csökkenése 3 év alatt 4 százalékos globális GDP-növekedést jelenthet. A helyzet legnagyobb nyertesei a nagy üzemanyag-felhasználók, például a légitársaságok, illetve a fogyasztók lehetnek.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: SXC

Hatalmasat estek a Standard & Poor’s 500-as indexében szereplő energiacégek részvényárai, így az S&P 500 energiaindexe az OPEC múlt heti bejelentését követően 6,5 százalékkal gyengült. Ezzel az utóbbi négy hónapban összesen egybillió dollárral csökkent a legnagyobb energiacégek piaci kapitalizációja. Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája úgy véli, a helyzet legnagyobb nyertesei a nagy üzemanyag-felhasználók, például a légitársaságok, illetve a fogyasztók lehetnek. Az alacsony energiaárak az előbbieknél jelentősen csökkentik a működési költségeket, míg az utóbbiak esetében megemelik az elkölthető jövedelmet, a fogyasztás élénkülése pedig segíthet beindítani a gazdasági növekedést. Ole Hansen, a Saxo Bank vezető árupiaci stratégája szerint az egyik fő kérdés, hogy jövőre mekkora károkat okoz és milyen finanszírozási nehézségeket jelent majd az alacsony olajár az egyébként is marginális nyereséggel működő amerikai palaolaj-kitermelőknek.

Lejtőn az energiacégek részvényei

„Az utóbbi négy hónapban majdnem egybillió dollárral csökkent a világ legnagyobb energiacégeinek kapitalizációja. Múlt hét végén a S&P 500 energiaindexe 6,5 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy az ebben jegyzett óriáscégek, mint például az Exxon Mobile vagy a Chevron óriási veszteséget könyvelnek el” – mondta Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája. – „A továbbra is csökkenő olajár gyakorlatilag felfalja a szektor profitját, és ha a trend folytatódik, az energiapiac kisebb szereplői rövid úton fizetésképtelenné válhatnak. A vállalatok folyamatosan csökkentik profitvárakozásaikat, és a kereslet rövidtávon továbbra is gyenge marad. Érdekes, hogy a szektor részvénypiaci értékelése az utóbbi időszak lejtmenete ellenére még mindig a történelmi átlag felett van, így elkerülhetetlennek látszik a további leértékelés.”

A fogyasztók lehetnek a nyertesek

Az olajárcsökkenés hatása a háztartások szintjén is megjelenik: az amerikai családok éves elkölthető jövedelmét, például, átlagosan 600 dollárral növeli meg az alacsony olajár, így a jelenleg is többéves csúcson tartózkodó fogyasztói bizalmi indexek további emelkedésére számíthatunk. „2015-ben kiemelt figyelmet kap az olajár alakulása, amely érzékelhető hatással lehet a fogyasztásra és a gazdaságra. Számításaink szerint egy 20 dolláros csökkenés az olaj hordónkénti árában 2 százalékos növekedést jelent a globális össztermékben egy 3 éves periódus alatt. A Brent típusú olaj esetében azonban már 40 dolláros csökkenésnél tartunk, tehát 4 százalékos lehet a pozitív hatás” – hangsúlyozta Peter Garnry. – „A nagy üzemanyag-fogyasztók és a fogyasztáshoz szorosan kötődő ágazatok komoly lendületet kaphatnak, és a részvénypiac legjobban teljesítő szegmensei lehetnek 2015-ben – a Lufthansa részvénye, például, egyetlen hét alatt 8 százalékkal erősödött.”

Sokkal olcsóbb lehet idén a benzin
A Saxo Bank befektetőknek kiadott elemzése szerint az idén hosszú évek után először a világpiaci kínálat meghaladhatja a keresletet az olajpiacon, a kitermelők lassú reagálása miatt pedig a mélybe zuhanhat az olajár. Ugyanakkor szakemberek szerint túl vagyunk az olcsón kitermelhető olajkészletek csúcspontján, ami hamarosan drasztikus változásokat okozhat.
Peter Garnry arra számít, hogy 2015-ben az olajáresés következtében növekvő vásárlóerő magasabb volumenű fogyasztást eredményez, ezzel párhuzamosan a vállalatok alacsonyabb költségeiknek köszönhetően magasabb profitot könyvelhetnek el, ez pedig javítja a munkavállalók alkupozícióját a béremelések kiharcolására. „Ennek jeleit már most is láthatjuk az Egyesült Államokban, és ez a folyamat 2015-ben kulcsszerepet kaphat a gazdasági növekedés beindításában” – összegezte Peter Garnry.

Nehéz helyzetben a palaolaj-kitermelők

Az OPEC múlt heti döntése, amely szerint a tagok nem csökkentik a kitermelési kvótát, nehéz helyzetbe hozta az egyébként is szűkre szabott profitot termelő amerikai palaolaj-kitermelőket, a kitermelés üteme lassulni fog. „A világnak szüksége van az amerikai olajra, mert anélkül az árak jóval 100 dollár felett járnának” – fejtette ki Ole Hansen, a Saxo Bank vezető árupiaci stratégája. – „Jövőre viszont várhatóan további egymillió hordóval bővül majd a kitermelés egy olyan piacon, ahol a kereslet már így is nagyon gyenge, az árat tehát most csak a kínálat szűkülésének valamilyen jele tudná stabilizálni. Rövidtávon 60 dollár körüli hordónkénti ár mellett a kitermelőknek már komoly finanszírozási problémákkal kell szembenézniük.” A szakértő szerint az alacsony olajár a szankciókkal együtt már Oroszország kitermelését is rendkívüli mértékben sújthatja. Ugyanakkor, keresleti oldalról nem kizárt a növekedés: Kína, mint a világ egyik legnagyobb üzemanyag-felhasználója, bizonyára feltölti stratégiai készleteit, hogy élhessen az olcsó olaj által kínált növekedési lehetőségekkel.”

Mi ragyog Észak-Dakotában és a Niger-deltában?
Elképesztő mennyiségű gázt, Magyarország éves fogyasztásának tízszeresét égetik el a kőolaj-kitermelők világszerte. A fáklyázás óriási környezeti károkat okoz, de még mindig jobb, mint ha a gázt egyszerűen a légkörbe engednék. A technológia ugyan rendelkezésre áll a probléma megoldásához, az akarat és a jogszabályok betartatása azonban sok esetben hiányzik.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo