„Páran még ennél is szerencsétlenebbül jártak, hiszen lefoglalózták az ingatlant és a fennmaradó részletet akarták a bebukott cégeknél tartott forrásaikból fedezni. Ők nagy valószínűséggel, nem tudnak, vagy nem akarnak egyéb forráshoz jutni - bankhitelhez, családi segítséghez, vagyontárgyak eladásából szerzett fedezethez - így a foglaló összegét is elveszíthetik.” – ecsetelte Molnár Kristóf az Openhouse Országos Ingatlan Franchise vezetője.
Molnár Kristóf rövid távon keresleti visszaesést prognosztizált az ingatlanon, hiszen tízezrekről van szó, akik nem kapják vissza a pénzüket és így nem is tudnak ingatlant vásárolni. Közép- és hosszabb távon viszont az ingatlanpiac lehet a legnagyobb nyertese a brókerbotránynak, hiszen a minimális kamat a bankbetéten és a teljes bizonytalanság a befektetési piacon az ingatlan felé terelheti a befektetőket és a megtakarítással rendelkező magánszemélyeket is. „Nem beszélve arról, hogy 15 százalék körüli eladási volumenélénkülés és árnövekedés is lezajlott a közelmúltban” - ami az Openhouse szakemberei szerint tovább fog folytatódni.
Jövő héten indulhat a kártalanítás
A Befektető-védelmi Alapnak (Beva) március 20-ig, jövő hét péntekig kell közzétennie a felszámolás alatt lévő Buda-Cash Brókerház ügyfeleinek kártalanítására vonatkozó részletes tájékoztatását - olvasható a Beva honlapján. A tájékoztatóban a Beva meghatározza a kártalanítási igények bejelentésének első napját, amely nem lehet később, mint 2015. április 4. A befektetőknek ezt követően egy, a Beva honlapján is elérhető formanyomtatványon kell majd kérelmezniük a kártalanítást. A kitöltött kérelmet a Bevához kell eljuttatni, erre az igényérvényesítés első napjától számított egy éven keresztül van lehetőségük a befektetőknek.
A Beva az elbírálás után haladéktalanul, de legkésőbb 90 napon belül fizeti ki a kártalanítást egy kijelölt bankon keresztül. A Buda-Cash ügyben mintegy 13 ezer befektető lehet érintett, azt azonban még nem lehet tudni, hogy mekkora a befektetői követelés, ezek mértékét a társaság felszámolója állapítja meg és egyezteti minden ügyféllel.
Az egyre több ízben az évtized brókerbotrányának titulált Buda-Cash brókerház bukása súlyos következményeket ró az érdekeltségi körébe tartozó bankok ügyfeleire is. Mint az tegnap kiderült, a jegybank visszavonta a Buda-Cash érdekeltségeibe tartozó négy bank működési engedélyét.
Amelyik cég tehette, azonnal számlát nyitott egy másik pénzintézetnél, újonnan beérkező bevételeit már ide várja és igyekszik rövid távú likviditását fenntartani. A hónap eleje ugyanakkor tipikusan a bérfizetés ideje, aminél jelen helyzetben, nagyobb prioritást kaphat a március 15-i járulékfizetési kötelezettség határidőn belüli rendezése.