Az idei esztendőt tekintve elmondható, hogy az összes mezőgazdasági kár döntő többségéért a jégverés a felelős, közel 600 milliós kárt okozva a gazdálkodóknak, ezt a különböző tüzek által okozott pusztítás követi, amelyekre összesen mintegy 116 milliót fizetett a biztosító. A listán a harmadik helyen a vihar által okozott károk következnek nagyságrendileg 82 millió forint értékben, de meg kell említeni a tavaszi és a téli fagyokat is, amelyekre közel 35 millió forintot fizetett a biztosító. Az egész nyáron sújtó aszálykárokra több tízmillió forintot fizetett a Generali annak ellenére, hogy erre a veszélynemre csak ettől az évtől lehet biztosítást kötni és a Generalinál csupán 163-an éltek ezzel a lehetőséggel. A szakemberek tapasztalatai alapján az év hátralévő részében is okozhat még kellemetlen meglepetést az időjárás, valamint nemsokára a talaj menti fagyokkal is számolni kell. ( Az aszály hatásairól itt olvashat bővebben.)
„A Generali kockázatbecslése alapján, a mezőgazdaság szempontjából a legveszélyeztetettebb régió Zala, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Jász-Nagykun-Szolnok megye, míg kisebb a kockázat a Dunántúl nagy részén, valamint Tolna és Somogy megyében. Van olyan ügyfelünk, akinek közel 37 millió forintos kárt okozott a paprikájában a jég, és olyan is, akinél több mint 35 milliós kár keletkezett a jégverés és a vihar miatt a repcében és a kukoricában.” – mondta el Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási üzletág-igazgatója, aki hozzátette, nem csak az időjárás okozta a kellemetlen meglepetéseket, például Pest megyében egy szecskázó gépben okozott 31 millió forintos kárt a tűz.
A Generali 2010-ben több mint kétmilliárd, a tavalyi évben pedig közel 900 millió forintot fizetett ki mezőgazdasági károkra, amelyek közül a leggyakoribb a jégverés volt.
A Generalinál, amely a piac több mint harmadát tudhatja magáénak, nemcsak a nagyüzemek, a gazdaságok és a szövetkezetek, hanem a kistermelők is köthetnek mezőgazdasági biztosítást. Az alap jégkárbiztosítás mellé vihar- és homokverés-kárra, a hideg tél előtt pedig fagykárra is érdemes biztosítást kötni. Az erdőtulajdonosok a terület nagyságától függően a tűz és árvízkárra, vihar által okozott fakidőlésre, valamint az úgynevezett befejezetlen erdőre is köthetnek biztosítást.
A mezőgazdasági területeken kívül az ott tartott jószágokra is érdemes gondolni, ebben a szektorban 40 milliós lett az idén a kár a Generali adatai alapján. Az állattenyésztéssel foglalkozó nagyüzemek biztosíthatják teljes állatállományukat természeti csapás ellen, amelyben benne van a tűz, a vihar, a villámcsapás, az árvíz, a földcsuszamlás, valamint a kőomlás kockázata, valamint kiterjed ismeretlen járművel való ütközés miatti elhullásra és kényszervágásra is. Ha valaki nagy értékű állatot szeretne biztosítani, akkor erre is van lehetősége a Generalinál. A mezőgazdasági területeken és az állatokon kívül biztosíthatók még a tevékenységhez kapcsolódó épületek, berendezések, raktáron lévő termények, valamint a mezőgazdasági gépek is, ezek 2012 októberéig közel 200 millió forint értékben károsodtak.