A megegyezés szerint hat hónapig megkönnyítik az iráni olaj piacra jutását, ami például abban nyilvánul, meg hogy a tankerekre feloldották a biztosításkötési tilalmat, de az EU továbbra sem vásárol olajat Irántól, és az USA sem oldja fel a pénzügyi szankciókat. Korábban mintegy 60 százalékkal, cirka 1,6 millió hordóval esett az olajexport Iránban a 2012-ben bevezetett szankciók miatt. Most ennek az olajnak egy része jöhet vissza piacra, így nem meglepő, hogy a Brent több, mint 2 százalékkal, míg a WTI kevesebb, mint 2 százalékkal zuhan ma reggel.
Közben a részvénypiacokon a hangulat továbbra is jó, amelyet az is fűt, hogy Japánban a jegybankelnök ottani idő szerint ma este valamiféle további lazítást jelenthet be. Különben már péntek óta erre spekulál a piac. Az S&P500 újra csúcson, történetében először zár 1.800 pont felett. A Dow Jones is folytatta a száguldást, és lehet, hogy a DAX ma fog új csúcsot dönteni négynapi vacillálás után, így a BUX is fölfelé veheti ma az irányt.
USA
Mérsékelt emelkedéssel zárták a pénteki kereskedést a vezető tengerentúli mutatók. Az S&P500 index történelmi csúcsra kapaszkodott, és először zárt 1.800 pont felett (Dow 0,34%, Nasdaq 0,58%, S&P500 0,51%). Piacmozgató makroadat nem látott napvilágot, és a Fed eszközvásárlási programjával kapcsolatban sem érkeztek újabb kommentárok.
A Samsungnak ismét büntetést kell fizetnie az Applerészére, összesen 290 millió dollárt, mert 13 korábbi Samsung készülék esetén állapítottak meg termékmásolást. Korábban már több mint 1 milliárd dollárt fizetett a Samsung.
Európa
Nyugat-Európában felemás volt a hangulat, a német és a francia tőzsdének sikerült feljebb kerülnie (FTSE100 -0,11%, DAX 0,25%, CAC40 0,59%). A Commerzbank és a Deutsche Bank vezérigazgatója szerint nem segítene a hitelezés beindításában ha az EKB negatív kamatokat alkalmazna, a bankok ugyanis az ügyfelek hitelképessége alapján hiteleznek, nem pedig a jegybank nyomására. Más bankárok szerint technikai nehézségek is lennének, mert a rendszerek nem alkalmasak a negatív kamatok számolására.
Olaj, arany
A WTI ára mintegy 1,5 dollárral, hordónként 93,5 dollárra esett az iráni megállapodás hatására. Hat állam megegyezett arról Iránnal, hogy leállítja nukleáris programját, cserébe a hat állam enyhít a szankciókon. A megállapodás segítheti, hogy Irán ismét nagyobb mennyiségű olajat tudjon exportálni a világba.
Az iráni megállapodás az arany árára is negatívan hatott, a nemesfém 1.230 dollárig zuhant. Korábban az arany segítségével vásárolt termékeket Irán, a megállapodás csökkentheti a keresletet.
Devizák
Tovább gyengült a forint az euróval szemben. Az árfolyam 297,96-ról 298,66-ig emelkedett. Emelkedésnek indult az EUR/USD árfolyama is, ami 1,3482-ről 1,3558-ig emelkedett áttörve a 20 napos mozgóátlag 1,3509-es szintjét. A következő ellenállást a 30 napos mozgóátlag jelentheti 1,3574-es árfolyamnál.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,5%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,2%-ot csökkent. A piaczárást követően a BoJ elnöke, Haruhiko Kuroda tart beszédet, melytől azt várják, hogy további lazításokat jelenthet be. A múlt héten 18%-kal nőtt e jenre nyitott short pozíciók száma az egy héttel korábbi értékhez képest. A China Petroleum árfolyama 2,3%-ot esett, miután a hétvégén felrobbant a vállalat egyik olajvezetéke Kínában.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a pozitív tartományban vannak ma reggel.