Végre megnyugodott a piac

Korrekciós napokat mostanában csak elvétve látunk a piacon, legutóbb pénteken volt egy rövid pihenő, amit ismét emelkedés követett a hét első napján. Ázsiában is inkább a vevők domináltak a nyitva tartó piacokon, az ausztrál tőzsde például 2008 szeptembere óta nem látott szintre erősödött.

A tegnap megjelent vártnál kedvezőbb német inflációs adat és a hétvégén megalakult olasz kormány megnyugvást hozott a piacokra, ami tegnap meglátszott az árfolyamokon is. A jó hangulatot az a várakozás is táplálja, miszerint az EKB csökkenti az alapkamatot a következő ülésének alkalmával. A nemzetközi börzéken nem lehet okuk panaszra a befektetőknek, de a BUX továbbra is rosszul fest.

Napok óta oldalaz a kurzus a 17.800-18.000 pontos szinten, ezzel szemben az S&P500 hajszálnyira van a történelmi maximumától, és DAX is újból emelkedik és ledolgozta veszteségének nagy részét. Úgy gondoljuk, hogy az említett nemzetközi indexek hamarosan új csúcsra kapaszkodhatnak, miközben a BUX technikai képe inkább esést mutat. Ma azonban némi életjelet adott a hazai börze, és 18.000 pont felett halvány remény van a további emelkedésre a 18.200 pontnál látható következő szintig.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

Jó hangulatban telt a hét első kereskedési napja a tengerentúli börzéken, nyitás után felfelé vették az irányt az indexek, bár a záráshoz közeledve megtört a lendület, de így is bőven a pozitív oldalon zárult a kereskedés (Dow 0,72%, Nasdaq 0,85%, S&P500 0,74%). A személyi kiadások 0,2%-kal emelkedtek a tengerentúlon márciusban, az előző havi 0,7% után. Ez december óta nem látott érték, de még így is meghaladta az elemzői várakozásokat, amely stagnálás volt. A személyi jövedelem szintén 0,2%-kal emelkedett márciusban, ami elmaradt a 0,4%-os várakozáshoz képest.

A függőben lévő lakásértékesítési adat márciusi értéke lényegesen jobb lett a várakozásoknál. A 0,9%-os piaci konszenzust túlszárnyalva 1,5%-kal növekedett a mutató, de a februári 0,4%-os csökkenést -1%-ra módosították. Ma délután számos makro adatot publikálnak a tengerentúlról: az S&P/CaseShiller házár indexet, a Chicago-i beszerzési menedzser indexet és a Conference Board fogyasztói bizalmi indexét.

Európa

Látványos emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a nyugat-európai piacok (FTSE100 0,49%, DAX 0,76%, CAC40 1,55%). 1,1%-kal nőtt a német infláció évesítve, ami kedvező adat, mert a piac 1,4%-ra számított.

Jól sikerült a tegnapi kötvényaukció Olaszországban, összesen 6 milliárd euró értékben adtak el papírokat, és a hozamok 2010 októberében nem látott szintre süllyedtek. Délelőtt 9:55-kor német munkanélküliségi ráta lesz, 11 órakor pedig eurózónás fogyasztói árindexet publikálnak.

Olaj, arany

Ma reggel 94,4 dolláron állt a WTI kőolaj, ami kismértékű gyengülést jelent tegnaphoz képest, míg az arany esetében a kurzus 1.462 dollár volt, szintén némi visszaesést jelent a korábbi szintekhez képest. Az olaj árára negatívan hatott, hogy ismét emelkedik az USA termelése.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

Nagyot mozgott tegnap a forint árfolyama, a nyitó 302,2-es érték zárásra 298,88-ra csökkent, de napon belül egy rövid ideig még 298 alatt is kereskedtek az EUR/HUF devizapárral, azonban a nap második felére elfogyott a forint ereje és mérsékelt gyengülés vette kezdetét, de még így is a 300-as szint alatt zárta a napot a hazai fizetőeszköz. Ma reggel is 299,5 körüli értékeken kereskednek vele.

Az EUR/USD devizapárnak tegnap reggel sikerült elrugaszkodnia a rövidtávú mozgóátlagokról és a pozitív hangulat egész nap kihatott a kereskedésre az euró erősödését előidézve. A devizapár értéke 1,3021-ről 1,3099-re emelkedett. Az euró erősödéséhez hozzájárult, hogy a hétvégén letette az esküt az új olasz kormány, így a hónapok óta tartó bizonytalanság lezárulni látszik.

Távol-Kelet

A japán tőzsde a tegnapi szünet után ma ismét kinyitott, de az index nem produkált érdemi elmozdulást. A shanghai tőzsde még ma is zárva tartott, míg a Hang Seng index 0,67%-ot tudott emelkedni. Az ausztrál index értéke több mint 1%-ot emelkedett, teljesítményét elsősorban a bankpapírok húzták fel, melyek a vártnál jobb negyedéves eredmény hatására jelentős mértékben tudtak emelkedni.

Japánban ma reggel publikálták a munkanélküliségi ráta nagyságát, ami a várt 4,2% helyett 4,1% lett. Az ipari termelés a várt 7,2% helyett 7,3%-kal csökkent a tavalyi évhez képest a márciusi előzetes adatok alapján. Dél-Koreában is ma publikálták az ipari termelés alakulását, ami 3%-os csökkenést mutatott, és ezzel jelentősen alulteljesítette az elemzői várakozásokat, melyek 0,7%-os visszaeséssel kalkuláltak.

A tajvani GDP a várt 3,1% helyett csak 1,54%-kal tudott bővülni az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest az előzetes adatok alapján. Az Ázsiából érkező gyenge makro adatok figyelmeztetőek lehetnek a globális kereslet szempontjából is.

Határidős piacok

A határidős indexek alapvetően a pozitív tartományban vannak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo