Varga Mihály tegnap bejelentette, hogy nem tartja elfogadhatónak a bankszövetség javaslatát, így a kormány a parlament elé terjeszti a saját mentőcsomagját. A korábbi hírek szerint a kormány 10-20 százalékkal szeretné csökkenteni a havi törlesztő részletet. Néhány éven belül pedig teljesen kivezetnék a devizahiteleket. A hír kedvezőtlen, hiszen a kormány mentőcsomagja mindenképp radikálisabb lesz, mint amit a bankok javasoltak. Varga Mihály megszólalása után jelentősen esett az OTP árfolyama.
A hírre az OTP árfolyama 3 százalékos eséssel reagált. A nemzetközi hangulat törést mutat, a S&P500 még új csúcsra ment, de már az amerikai piacok teljesítménye sem volt annyira meggyőző, mint az elmúlt napokban, reggel pedig Ázsia is inkább délnek vette az irányt. A negatív hangulatban egy mérsékelt esésre számítunk a Budapesti Értéktőzsdén. Az első ellenállás, ami útját állhatja a csökkenésnek a 200 napos mozgóátlag 18.672 pontnál, majd ez alatt nem sokkal helyezkedik el a 20 és a 30 napos mozgóátlag is. Az OTP esetében a rövidtávú mozgóátlagok 4.340 forintos értéke jelenthet támaszt, melynek törése esetén 4.200 forintig nem látható újabb ellenállást jelentő szint.
USA
Nem volt nagy mozgás tegnap a tengerentúli börzéken, az indexek zárásig oldalaztak (Dow 0%, Nasdaq -0,09%, S&P500 0,13%).
Az elemzői várakozásoknál kedvezőbb gyorsjelentést publikált tegnap zárás után az Apple. A nettó profit 7,5 milliárd dollár volt, ami részvényenként 8,26 dollárnak felel meg, és elmarad ugyan a tavalyi év hasonló időszakában elért 8,2 milliárd dollártól, vagy részvényenként 8,67 dollártól, viszont a 7,92 dolláros elemzői előrejelzést meghaladta. Az árbevétel 4%-kal 37,5 milliárd dollárra emelkedett, ami szintén felülmúlja a 36,8 milliárd dolláros várakozást. Az elmúlt három hónapban a társaság 33,8 millió darab iPhone-t értékesített, ami felülmúlja az elemzők 32 milliós várakozását. A legújabb 5S és 5C készülékek csak a negyedév utolsó hetében kerültek a boltokba, de így is 9 millió darab fogyott belőlük. Az iPad eladások 14,1 millió darabra csökkentek az előző időszakban értékesített 14,5 millió darabhoz képest, de az új készülékek csak a jelen negyedévben kerülnek forgalomba. Az Apple a negyedévben összesen 9,9 milliárd dollár készpénzt termelt, amiből 7,8 milliárd dollárt juttatnak vissza a részvényeseknek, osztalék és részvény-visszavásárlás formájában. Szeptember végén összesen 146,8 milliárd dollárnyi készpénze volt a társaságnak. Nem túl jó hír, hogy a várt 38% helyett a bruttó fedezeti ráta 37% környékén lehet, de a telefonkonferencián a társaság eloszlatta az aggodalmakat, mert számviteli változások nélkül 38% lenne a marzs.
A függőben lévő lakásértékesítések 5,6%-kal estek vissza szeptemberben, ami gyenge értéknek számít, mert a piac stagnálást várt. Ma számos makroadat és gyorsjelentés jön, termelői árindexet, kiskereskedelmi forgalmat, S&PCaseShiller házár indexet, és Conference Board fogyasztói bizalmi indexet publikálnak délután az USA-ból, ezen kívül Pfizer, Western Union gyorsjelentés is lesz.
Európa
Vegyesen teljesítettek tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,07%, DAX-0,08%, CAC40- 0,48%).
Olaj, arany
Az arany árfolyama nem produkált érezhető elmozdulást, 1350 dollárról 1352 dollárra emelkedett a nemesfém kurzusa. A 200 napos mozgóátlagig, 97,88 dollárig pattant vissza a WTI típusú kőolaj árfolyama, miután a Goldman Sachscsökkentette az OPEC országoktól várt kitermelést a líbiai visszaesés következményeként.
Devizák
Az EUR/USD már az elmúlt napokban is 1,38-as szint környékén billeget és úgy tűnt, hogy a szint megállította a dollár gyengülő trendjét, tegnap pedig az 1,38-as szintről le is fordult a devizapár árfolyama. Ezt követően ma reggel 1,3784-es árfolyam környékén kereskedtek az EUR/USD devizapárral. A 292-es szintet tegnap még visszatesztelte az EUR/HUF devizapár, de onnan ismételten nagy lendülettel elrugaszkodott.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot esett, miközben a Hang Seng index 0,2%-ot emelkedett. A Shanghai index csökkenéséhez hozzájárult, hogy a bankközi kamatok tovább emelkedtek, ami fokozta a likviditással kapcsolatos aggodalmakat.
Japánban a szeptemberi munkanélküliség a várakozásoknak megfelelően 4,0% lett, ugyanakkor a kiskereskedelmi forgalom a várt 1,8% helyett 3,1%-kal bővült év/év alapon. Indiában a várakozásoknak megfelelően nem változtak a monetáris kondíciók.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.