Úttörők, túljegyezve

Elég magányosnak érezheti magát a hazai értékpapírpiacon a Regionális Fejlesztési Vállalat (RFV): kötvénykibocsátással gondoskodik fejlesztései finanszírozásáról. Az energetikai cég - amely egy ideje a hazaiak mellett külföldi projektek sorát valósítja meg - nem a bankhitelek ellenében keresett új megoldásokat. Az önkormányzatok sem kapkodják el új kibocsátásaikat, őket inkább éppen az elmúlt évek gyakorlata hozhatja nehéz helyzetbe.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

- A hitelági tőkebevonás leggyorsabb lehetősége a vállalatikötvény-kibocsátás, hiszen még a legjobb projektek esetében is nyolc-kilenc hónap a bankhitel átfutása, a kötvényé pedig körülbelül három - érvel a cég vezérigazgatója, Kassai Ákos. - Ha pedig elindult az első kibocsátás, akkor az azt követők még gyorsabbak lehetnek.

- Ugye akkor, ha a piacon sikerrel jár az első kibocsátás?

- Több mint hetven százalékkal túljegyezték az első papírunkat. A tervezett több kötvénynek pedig az az oka, hogy vállalati finanszírozási stratégiaváltást hajtottunk végre. Korábban, addigi fejlődési szakaszunknak megfelelően, projektekre vett fel hiteleket a társaság, de ma már, hiszen harminc fölötti projektet valósítunk meg, alkalmasabb megoldásnak van létjogosultsága. A hitelek adminisztrációja sem a banknak, sem a vállalatnak nem optimális.

- A cég fejlődése indokolta a hitelek „lecserélését"?

- Míg korábban egy-ötmillió euró közötti beruházásokat valósítottunk meg, ma már öt-húszmillió között fektetünk be egy-egy projektbe, s nagyságrendekkel több forrásra van szükség. Természetesen nem felejtjük el a banki hitelt, de mellé felépítünk egy új finanszírozási struktúrát a kötvénykibocsátásra alapozva. A felügyelettől kapott engedély tízmilliárd forintra szól, ennyit nem tervezünk, hét-, hét és félmilliárdos programban gondolkodunk.

- A kötvényeknél célszerű az állampapír-kibocsátásra figyelni, hogyan „gondoskodnak" arról, hogy az állami szektor ne szorítsa ki a magánszektort, azaz az RFV-t?

- Az elmúlt időszakban a jegybanki alapkamat folyamatos csökkentése reálissá tette, hogy vállalati kötvénnyel egy közepes méretű cég a piacra tudjon lépni. A mi kötvényünkhöz hasonló lejáratú a 2014/C sorozatú államkötvény. Ennél 3,5 százalékkal magasabban bocsátottuk ki a papírjainkat, s erre a hozamlehetőségre jól reagált a piac. Elvben úgy lehet jól „belőni" a vállalati kötvényt, hogy a kockázatmentesnek számító állampapírt alapul véve más vállalatok hasonló futamidejű kötvényeinek hozamát vesszük mérvadónak. Csakhogy a közelmúltban nem volt mihez viszonyítanunk, voltaképpen úttörőnek számított a piacon a közepes méretű energetikai cég kötvénykibocsátása.

Első fecskék
Elegendő volt három nap ahhoz, hogy lezáruljon az RFV 10,44 százalékos fix kamatozású, névre szóló, nyilvánosan forgalomba kerülő kötvényeinek jegyzése az Equilor Befektetési Zrt.-nél. Az RFV hitelprogramja folyamatos, és az üzletfejlesztési forrás igényeihez igazodik. Legközelebb várhatóan november végén kerül sor kötvénykibocsátásra. Szinte ugyanakkor indult Mol-kötvényprogramja is, mint az RFV-ével. Az első kétmilliárd forintos pakett jegyzésére október 22-éig volt lehetőség, s a lakosság jól fogadta az évi 6 százalékos fix, kamatozású, 18 hónapos futamidejű papírt. A kötvénypiac várja a folytatást, a Mol pedig 3–6 havonta meg is szervezi a kibocsátásokat.

ÖNKORMÁNYZATOK: Helyhatósági optimizmus?

Most is lehet kötvényt kibocsátani, csak éppen nagyon veszélyes - állítja a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke. Dr. Gémesi György arra válaszolt, hogy a választások után mintha megszűnt volna ez a politikától sem mentes forrásszerző helyhatósági program, s a fordítottja kezd eluralkodni: olyan fejlesztések megvalósításához sem veszik igénybe, amelyek esetében racionális és gazdaságos lenne. Gödöllő polgármestere a gazdaság stabilizálódását, a jövő évi hiány 3 százalék alá szoríthatóságát vélelmezi, s ez egyrészt az ország iránti bizalom javulását, másrészt a kötvénykibocsátás hátterének kiszámíthatóbbá válását is eredményezheti.

Miután ezeknek az értékpapíroknak hosszú a futamidejük, fontos, hogy a kibocsátó tisztán lássa a folyamatokat, beleértve a gazdasági környezet stabilitását vagy éppen a kamatfeltételeket. Gémesi György szerint az önkormányzatok még kivárnak, főleg azért, mert tudni szeretnék, hogy a települések az induló pályázatokhoz hogyan tudják az önrészt biztosítani. Azt pedig ma még nem lehet tudni, hogy az önkormányzatok hitelfelvételi és persze kötvénykibocsátási korlátozása hogyan alakul az elkövetkezőkben.

A szövetség elnöke nem tagadja, hogy a kötvények révén nyert forrásokkal az önkormányzatok egy része a működését finanszírozta, s arra is volt példa, hogy a pénzt befektették.

De helyteleníti ezt a gyakorlatot, a közpénzzel ugyanis nem lehet banki tevékenységet folytatni. A működést finanszírozó hitelfelvevő, kötvénykibocsátó önkormányzatok száma látszólag nem túl nagy, alig több, mint háromszázötven, de ebben vannak a megyék is, amelyeknél a bevétel eleve nagyon kevés, vagy nincs. Pedig előbb-utóbb megkezdődik a tőketörlesztés, a visszafizetési kötelezettség.

Gémesi György annyiban optimista, hogy az önkormányzatok kivéreztetésével járó politika megszüntetését reméli, illetve azt, hogy a központi költségvetés képes lesz rendbe tenni az önkormányzati működés pénzügyi feltételeit, s visszapótolja az onnan kivont forrásokat. Így nem lesz gond a működés finanszírozásával és a törlesztőrészletek teljesítésével.

Pécsi elsőség
Egy nyár végi elemzésből kitetszik, hogy a megyei jogú városok eladósodottsága átlagosan jóval magasabb, mint a fővárosi kerületeké, az utóbbiak közül pedig a XIII. kerület van a legkedvezőbb helyzetben. A Progresszív Intézet adatai arra is rávilágítanak, hogy a legnagyobb teljes adósságállomány Pécsé, a város tartozásainak összege, bár a múlt évhez képest csökkent, továbbra is meghaladja a 30 milliárd forintot. Az egy főre jutó adósságállományt vizsgálva Hódmezővásárhely, Budapest V. kerülete és Kaposvár a három leginkább eladósodott önkormányzat.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo