Ma szünetel a tengerentúlon a kereskedés, ugyanis a befektetők a részvénypiacok helyett a pulykára koncentrálnak, és holnap is csak rövidített nyitva tartás lesz Amerikában. Ez pedig azt jelenti, hogy jelentős izgalmakra nem, alacsony forgalomra viszont annál inkább érdemes készülni. Ennek ellenére a pozitív nemzetközi hangulat ma is folytatódhat, ezt meglovagolva mérsékelt emelkedésre számítunk a hazai parketten.
USA
Az összességében jó makrogazdasági adatoknak köszönhetően mérsékelten emelkedni tudtak a vezető tengerentúli indexek. A Dow Jones és az S&P500 indexben napközben volt egy megbicsaklás, de zárásra sikerült a pozitív oldalra kerülni a piacoknak (Dow 0,15%, Nasdaq 0,68%, S&P500 0,24%).
Hálaadás ünnepe miatt az amerikai börzék zárva tartanak a mai napon, holnap pedig rövidített kereskedés lesz, a piacok 19 órakor fognak zárni. Jó lett a friss segélykérelmi adat, múlt héten 316 ezerre estek vissza a kérelmek a korábbi 326 ezres szintről, míg a piac 330 ezres adatot várt. Szeptember óta nem érkezett ilyen kevés kérelem. A chicagói beszerzési menedzser index 65,9 pontról 63 pontra esett vissza, miközben az elemzők 58 pontot vártak.
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének novemberi értéke 73,2 pontról 75,1 pontra emelkedett, ami meghaladta a 74 pontos várakozást.
Európa
A sikeres német koalíciós tárgyalások miatt emelkedni tudtak a vezető nyugat-európai indexek (FTSE100 0,19%, DAX0,66%, CAC40 0,36%). Tegnap azonnali hatállyal kizárták az olasz szenátusból Silvio Berlusconi volt miniszterelnököt, akit adócsalásért ítéltek el. A brit GDP a második közlés szerint 0,8%-ot emelkedett a harmadik negyedévben éves alapon, az adat nem okozott meglepetést.
A szlovén kormány egy olyan törvényjavaslatot fogadott el, ami 1,4 milliárd euróra növeli a bankok feltőkésítésére szánt összeget a korábbi 1,2 milliárd euróról, azonban a Fitch becslése szerint akár 4,6 milliárd euróra is szükség lehet.
Olaj, arany
A WTI 92,2 dollárra csökkent ma reggel, miután ma ismét emelkedő készletekről adtak számot a kereskedők. Az USA nyersolaj készletei tíz hét óta folyamatosan nőnek, a kínálat 2,95 millió hordóval 391,4 millió hordóra nőtt. Az arany esetében a befektetők továbbra is a Fed likviditásbővítése miatt aggódnak, ami magyarázza az idei 26%-os áresést.
Devizák
Tegnap is tovább folytatta a gyengülést a forint az euróval szemben, és így tovább tart az árfolyam hatnapos emelkedő sorozata, aminek eredményeként 300 közelébe került a forint árfolyama. Tegnap az árfolyam egészen 299,4-ig felszúrt, ahonnan kisebb korrekció volt megfigyelhető, a ma reggeli órákban 299,2 környékén jegyzik az EUR/HUF devizapárt.
Mérsékelten tovább emelkedett az EUR/USD árfolyam is, tovább tart tehát a dollár gyengülő trendje, amit a vártnál kedvezőbb munkaerő-piaci adatok sem tudtak megfordítani. Az árfolyam 1,3572-ről 1,3579-re emelkedett, és ezzel a 30 napos mozgóátlag szintjére emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,8%-ot, a Shanghai index 1,1%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot emelkedett. A tegnap délutáni órákban nagyot gyengült a jen a dollárral szemben, és ma reggelre 102,28-ig emelkedett az árfolyam, ami hat hónapos csúcsnak felel meg. Japánban elsősorban az export vállalatok teljesítettek jól, a Honda 1,5%-ot, a Mazda 2,2%-ot emelkedett. A kínai vállalatok profitja 15%-kal emelkedett októberben az előző évhez képest. Az előző hónapban még csak 13,5% volt az évesített növekedés.
Az októberi japán kiskereskedelmi forgalom 2,3%-kal bővült az előző évhez képest, szemben a várt 2,1%-kal.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.