Addig talán tényleg meggyeznek az új államadósság-plafonról és talán a költségvetésről is. Addig is, az állami alkalmazottak jelentős része kényszerszabadságon otthon marad, ez pedig rombolja a GDP-t. Vagyis a rally a shortosok rémületének köszönhető, és azt mutatja, hogy a piacok erősek. Ugyanakkor a sztori még messze nem ért véget, habár a tárgyalások konstruktívabb mederben folynak most már.
Az indexek viszont jól viselkedtek, a DAX a 20 napos mozgóátlag fölé száguldott, a BUX is a 200 napos fölé tudott emelkedni. Így ma is emelkedésre számítunk, persze sokkal kisebb mértékűre, mint tegnap. A MFB dollárkötvény bocsátott ki 750 millió dollár értékben. A 7 éves kötvény kamata 6,26%. A főszervező a Citigroup, a Deutsche Bank és a JP Morgan voltak. A lépés arra utal, hogy hamarosan a magyar állam is kötvényt bocsát ki.
USA
- Erőteljes emelkedéssel zárták a pénteki kereskedést a tengerentúli börzék annak köszönhetően, hogy ideiglenes megoldás látszik körvonalazódni az adósságplafon megemelésére (Dow 2,18%, Nasdaq 2,26%, S&P500 2,21%).
- Csütörtök éjszaka azonban még nem született meg az egyezség az adósságplafon rövidtávú megemeléséről. A republikánusoknak az a javaslata, hogy hat hetes időtartamra emeljék meg a plafont, de az államháztartás leállása továbbra is érvényben maradna, így folytatódnának a költségcsökkentésről szóló tárgyalások. Bár tegnap még nem állapodtak meg a politikusok, de a tárgyalások pozitív hangvételűek, így a piac arra számít, hogy hamarosan megszülethet az ideiglenes megoldás.
- A friss segélykérelmek száma lényegesen rosszabb lett a vártnál, ez azonban most nem érdekelte a piacokat. A kérelmek száma 66.000 fővel 374.000 főre, vagyis hat havi csúcsra emelkedett, miközben az elemzők 310.000 főre számítottak. A rossz adatot egy korábbi technikai hibával és a részleges leállással magyarázták.
- Ma a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének októberi előzetes értékét publikálják, illetve a JP Morgan és a Wells Fargo teszi közzé negyedéves számait.
Európa
- A nyugat-európai börzék is erősödéssel zárták a kereskedést (FTSE100 1,45%, DAX 1,99%, CAC40 2,2%).
Olaj, arany
- A piacon tapasztalt jó hangulat padlóra küldte az arany árfolyamát, az 1.304 dolláros nyitás után 1.286 dollárig esett az árfolyam. Az 1.300 dolláros támasz törésével az 1.272 dolláros szintig eshet a következő napokban a kurzus. A kőolaj hirtelen irányt váltott tegnap, 101,5 dollárról 103 dollárig emelkedett az árfolyam.
Devizák
A pozitív nemzetközi hangulatban nagyot erősödött a forint árfolyama az euróval szemben, ami 295,36-ről 294,55-re csökkent, és így áttörte a 295-ös támaszszintet is. Visszafogott dollárerősödést hozott a tegnapi nap, az árfolyam 1,3524-ről 1,3520-ra csökkent, annak ellenére is, hogy egyre közelebbinek tűnik az adósságplafon átmeneti megemelése. Az árfolyam felülről a 20 napos mozgóátlagra kezdett el rásimulni.
Távol-Kelet
Az amerikai optimizmus az ázsiai piacokon is éreztette hatását, a Shanghai index 1,6%-ot, a Hang Seng 1,3%-ot, a Nikkei pedig 1,1%-ot emelkedett. A hongkongi és a japán tőzsde is zárva tart hétfőn, így ezeken a piacokon legközelebb kedden lehet majd kereskedni.
A kínai jegybank alelnöke szerint a kínai növekedés az idei évben meghaladhatja a hivatalos 7,5%-os célkitűzést, mivel a harmadik negyedévben felpörgött a gazdaság. A reggel 8 órakor publikált szeptemberi kínai autóértékesítések meghaladták a várakozásokat, és a várt 1,5 millió helyett 1,59 millió darabot sikerült eladni.
Határidős piacok
Minden határidős index pluszban volt ma reggel.