A piaci szereplők nyilvánvalóan félnek, hiszen sok részvényben és indexben láttunk disztribúciós napokat, komoly szétválás jelent meg a piacokon. Ami jó, az megy szinte megállíthatatlanul, amivel kapcsoltban viszont a legkisebb kétely is felmerül, azt kegyetlenül elintézik a befektetők. Ezt láthatjuk a Richter-Egis párosban is. Az előbbit ütik, mivel a méhmióma kezelésére szolgáló szerére adott árbevétel várakozás messze elmarad több piaci szereplő várakozásától, ugyanakkor a jó eredményt hozó Egis továbbra is jelentős árbevételt vár az idén bevezetendő bioszimiláris szertől (kétszer annyit, mint a Richter a mióma ellenes gyógyszerétől). Az OTP kilátásai jelentősen javultak az elmúlt hónapokban, napokban, ami meg is látszik az árfolyamán. Míg a Magyar Telekomtól félnek a lengyel versenytárs felől érkező negatív hírek miatt, addig a MOL-t az egyik nagytulajdonosa intézte el. Csupa egyedi sztori, egyedi és jelentős árfolyam reakciókkal. Ilyet 2007-2008 óta nem láttunk, vagy csak nagyon ritkán. Újra él, éledezik a piac, s nem félni kell tőle, hanem együtt kell lélegezni vele! A BUX-ra nézve bizonytalankodunk, hiszen akár csökkenhet is egy picit a mai napon, pedig alapvetően, hosszútávon továbbra is a bikákat szeretjük.
USA:
Vegyes mozgással zárták a szerdai kereskedést a főbb tengerentúli indexek, oldalazó, irány nélküli kereskedést láthattunk. Az indexek azonban hetek óta száguldanak felfelé, és csak pár százalékra vannak a több éves maximumuktól (Dow -0,25%, Nasdaq 0,33%, S&P500 0,04%).
A kiskereskedelmi értékesítés januári alakulása nem tartogatott nagyobb meglepetést, az elemzők 0,1%-os bővülésre számítottak, és a tényadat is ennyi lett. A gépjárművek nélküli eladások 0,2%-kal nőttek, ami jobb lett a 0,1%-os konszenzusnál.
A Deere gyorsjelentése jobb lett a várakozásnál, és a menedzsment az idei évvel kapcsolatban is optimista. A profit 3,3 milliárd dollár lehet az idei évben, miközben a piac 3,26 milliárd dollárra számít. A részvényenkénti profit 1,65 dollár volt az előző negyedévben, ami lényegesen magasabb az 1,4 dolláros várakozásokhoz képest.
A Cisco számai is meghaladták a várakozásokat, a részvényenkénti profit 48 cent helyett 51 cent lett az előző negyedévben. Az összeredmény 3,14 milliárd dollár volt, ami 44%-os növekedésnek felel meg az előző évhez képest.
A McDonald’s árfolyama több mint 1%-ot esett, ami Obama minimálbér emelési javaslatának köszönhető, mert ez komoly költségemelkedést jelentene a gyorsétterem láncnál.
Több mint 4%-kal emelkedett az Amazon árfolyama arra a hírre, hogy a Morgan Stanley megerősítette felülsúlyozás ajánlását 325 dolláros célárral, ami 20%-os felértékelődési potenciál a jelenlegi árfolyamhoz képest.
A szokásos heti munkapiaci adatok mellett a PepsiCo publikálja ma gyorsjelentését.
Európa:
A nyugat-európai piacon kitartott a jó hangulat, pluszban zártak a vezető indexek (FTSE100 0,33%, DAX 0,68%, CAC40 0,34%). Olaszország 2015-ben lejáró kötvényeket értékesített 3,45 milliárd euró értékben. A hozam 2,3%-ra emelkedett, ami lényegesen magasabb a januári aukción elért 1,85%-hoz képest. A német GDP adat rosszabb lett az előrejelzéseknél, negyedéves szinten -0,5% helyett -0,6%-ot publikáltak. Év/év alapon 0,4% volt a bővülés a várt 0,5% helyett.
Olaj, arany:
Folytatódott tegnap a lejtmenet az arany piacán. A szűkülő alakzatból még a hét elején tört ki lefelé az árfolyam, majd tegnap 1.651 dollárról 1.644 dollárig csökkent. A hangulat az egész kereskedés során negatív volt, a reggeli kereskedésben is folytatódik a lejtmenet, bár egyelőre csak minimális esés látható. A kőolaj tegnap egy szűk sávban oldalazott, zárásra pedig minimálisan csökkent 97,6 dollárról 97 dollárig. A trend azonban felfelé mutat, a napokban további emelkedésre számítunk.
Devizák:
Fontos szintet lépett át tegnap a forint, ugyanis sikerült a 290-es árfolyam alá kerülnie. A nyitó 289,69-es árfolyamról azonban 289,96-ig emelkedett. Ma reggel a vártnál gyengébb GDP adatok után 291,5-ig ugrott az árfolyam. Az EUR/USD nem produkált érdemi elmozdulást a tegnapi nap folyamán a számos amerikai makroadat ellenére sem. Az árfolyam 1,3454-ről 1,3452-re csökkent rásimulva a rövidtávú mozgóátlagra.
Távol-Kelet:
A héten először kinyitó Hong-Kong-i tőzsdén a Hang Seng index 0,86%-ot emelkedett, a Nikkei 0,5%-kal zárt magasabban, miközben a Shanghai tőzsde továbbra is zárva tartott. A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó kamaton. Hasonlóan járt el a dél-koreai jegybank is. A japán negyedéves előzetes GDP a vártnál gyengébb lett, a várt 0,1%-os bővülés helyett 0,1%-os csökkenés volt látható.
Határidős piacok:
A határidős indexek többsége a negatív tartományban van ma reggel.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.