Újabb adók jöhetnek

Orbán Viktor miniszterelnök szerint a kormány további különadó és tranzakciós adó emelést tervez, valamint csökkentené a háztartások és a vállalatok rezsijét. Emellett egy új reklámadó bevezetésére is sor kerülhet.

A javasolt tranzakciók a MOL-t kedvezőtlenül érintik, az eredményét több 10 milliárd forinttal is csökkenthetik - írja az Erste elemzése. Pontos véleményt csak akkor lehet formálni, ha valóban törvénybe iktatják ezeket az új adókat. Egyes politikai vélemények szerint a miniszterelnök Brüsszelre kíván nyomást hatni az intézkedésekkel. Magyarország túlzott deficit eljárás alóli felmentése ügyében a következő hetek során várható fejlemény.

- A Figyelő információi szerint az uniós bíróság csak jövő tavasszal dönthet a távközlési adóról, melyet a magyar kormány 2010 októberében vezetett be, és ami három évig volt érvényben. Brüsszel szerint az adó ellentétes az uniós joggal, de Magyarország nem értett egyet ezzel, így az ügy az uniós bíróság elé került. Ha az uniós bíróság jogellenesnek találja az adót, akkor a Magyar Telekomnak a hazai bíróságon kell pert indítani az összeg visszatérítése miatt. Az eljárás még több, mint egy évig is elhúzódhat. Valószínűsítjük, hogy a bíróság a Európai Bizottsággal fog egyetérteni, de azért más ítélet sem zárható ki. A piaci szereplők már idén számítottak a bíróság döntésére, így a hír kicsit kedvezőtlen a Magyar Telekom szempontjából.

Kitört egy kis pánik a piacokon azután, hogy a Fed már a következő, június végi üléstől kezdve tárgyalni fogja a harmadik mennyiségi lazítás méretének esetleges csökkentését, és lépéseket tehet, ha a munkaerő piaci aktivitás javulni fog. Erre kitört egy kisebb (vagy egyre nagyobb) pánik a piacokon, amely Ázsiában már jelentősebb esést okozott, elsősorban a nagyon túlvett piacokon. Ilyen pl. a Nikkei, amelyet nemcsak a Fed várható lépéseinek, hanem a kínai beszerzési index hét havi mélypontra csökkenésének és egyben 50 pont alá csökkenésének is köszönhető. Mi is történt a piacokon? A Nikkei egy huszáros vágással (7 százalékos csökkenéssel) a 20 napos mozgóátlagra esett, ráadásul oda, ahol erős szintje is van. Az USD/JPY pedig szintén vehemensen megindult a 100 jenes szint visszatesztelésére. Így ne legyenek kételyeink, valószínűleg Európában is jelentős korrekciót láthatunk majd. A DAX is csókolódzhat a 20 napos mozgóátlaggal, amely 8,179 pontnál van. A BUX esetében pedig a 20 és a 200 napos mozgóátlag is majdnem ugyanott van, 8,400- 8,450 pont környékén. Ennek a támasznak működnie kellene.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

A nap elején még emelkedni tudtak a tengerentúli börzék, azonban a legutóbbi kamatdöntő ülés jegyzőkönyvének napvilágra kerülése után a piacok irányt váltottak és mínuszban zárták a kereskedést (Dow -0,52%, Nasdaq -1,12%, S&P500 -0,85%). A jegyzőkönyvből kiderül, hogy néhányan már júniusban csökkentenék az eszközvásárlási program mértékét. Bár a jegybankárok között nincsen egyetértés, de a legtöbben úgy vélik, hogy a munkaerőpiacon a javulás jelei láthatóak, és a jegybank felülvizsgálja a korábban megfogalmazott exit stratégiát.

Bernanke is felszólalt tegnap a Szenátus előtt, szerinte veszélyes lenne idő előtt csökkenteni az eszközvásárlási program mértékét, annak ellenére is, hogy a munkaerőpiacon javulás látható. A javuló fundamentumok azonban arra utalnak, hogy már akár hónapokon belül dönthetnek a pénznyomtatás mértékének csökkentéséről. A Fed a legutóbbi ülésén már nyilvánvalóvá tette, hogy szükség esetén kész csökkenteni vagy növelni az eszközvásárlási programot.

Egy fontosabb makroadat volt tegnap a tengerentúlon, a használt lakásértékesítések áprilisi alakulását publikálták. Három és fél éves rekordra, 4,97 millióra emelkedett a mutató, ez azonban még így is elmarad a 4,99 millió darabos konszenzustól.

Európa

A nyugat-európai börzék még jó hangulatban zárták a tegnapi kereskedést. Délelőtt ipari és szolgáltatói beszerzési menedzser indexet publikálnak az eurózónából.

Olaj, arany

Az arany ára 1.380 dollár volt ma reggel, a tegnapi nap során jelentős változékonyság volt a kereskedésben. Az aranyat főleg a mai tőzsdei esés miatti félelmek emelték. A WTI 93,3 dollárig zuhant a gyenge kínai konjunktúra számok miatt.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

A reggeli órákban az EUR/HUF devizapárral 291,75-ös értéken is kereskedtek, ami jelentős gyengülésnek számít, miután tegnap még a 288 alatti szinteket is érintette az árfolyamjegyzés. A gyors irányváltás oka a nemzetközi hangulat hirtelen megváltozása volt.

Nagyot mozgott tegnap az EUR/USD árfolyama. Bernanke beszédjére először gyengülni kezdett a dollár, azonban ezt erőteljes dollárerősödés követte, miután Bernanke arról beszélt, hogy akár már a következő ülésen dönthetnek az eszközvásárlási program csökkentéséről. A nyitó 1,2906-ról 1,2858- ig csökkent az EUR/USD árfolyam, sőt ma reggel már 1,2831-es érték mellett is kereskedtek a devizapárral.

Távol-Kelet

A japán jegybanknak a rendkívüli hozamelmozdulások következtében közbe kellett avatkoznia a piacon, miután a 10 éves államkötvények hozama 0,885%-ról hirtelen 1% fölé emelkedett. A japán jegybanknak a helyzet stabilitása érdekében egy 19 milliárd dolláros alap létrehozására volt szükség.

A rendkívüli mozgás a részvénypiacot sem hagyta érintetlenül, a Nikkei 7,3%-os zuhanással reagált a kötvénypiaci turbulenciákra. Ekkora esésre a fukusimai katasztrófa óta nem volt példa. A jen árfolyama tegnap még 103,6 közepéig gyengült a dollárral szemben, azonban a reggeli pánik során már 101,64-ig erősödött vissza.

A Hang Seng 2,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,32%-ot csökkent, miután a HSBC előzetes májusi PMI értéke 7 hónapos mélypontra, 49,6 pontra csökkent és ezzel a határvonalnak tekintett 50 pontos érték alá csökkent.

Határidős piacok

A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo