A három hónapos hozam (0,33 százalék) már az egynapos betét (0,35 százalék) hozama alatt van, és ez a kínálat szűkítésével még lejjebb kerülhet. Ugyanis vannak olyan piaci szereplők, amelyek az MNB betéti instrumentumaihoz nem férnek hozzá, így kénytelenek rövid állampapírokat venni a likviditásuk fenntartásának érdekében, vagy pedig látra szólóan odaadják a pénzt egy banknak, de valószínűleg az sem nagyon fizet érte kamatot. Így még lejjebb kerülhetnek a rövid hozamok.
Így a hozamfelárunk soha nem látott szintre, 70 bázispont környékére csökkent a német a hozamok felett. (Négy év távlatában volt 800-1 000 bázispont is!) Ez pedig forintgyengítő hatású tényező, hiszen a carry folyamatosan csökken, miközben a külföldiek kezén még mindig 4.200 milliárd forint értékben van magyar állampapír. Ugyan az 5.200 milliárd forintos csúcsról (2013-ban) már sokat csökkent, de még messze van a válságos időkben mért 2.200 milliárd forintnyi értéktől. Vagyis még van olyan pénz, amit ki lehet szorítani az országból, és az euró vásárlásaival gyengítheti a forintot.
A nemzetközi piacokon egy kis megnyugvást hozott a tegnapi nap, de elég satnyára sikeredett a korrekció a nagy esést követően. A mai napon emelkedésre számítunk mind a DAX, mind a BUX esetében annak ellenére, hogy a gyógyszercégeket szétverték az USA-ban a tervezett árplafon bevezetés miatt (pénzügyi befektetőknek köszönhetően egy-két fontos gyógyszer árát fellőtték az égbe).
USA
Jól kezdődött a kereskedés a tengerentúlon, de napközben váratlanul elindultak lefelé a piacok, majd záráshoz közeledve ismét jó hangulat bontakozott ki, ennek köszönhetően pedig mérsékelt pluszban zártak az indexek (Dow 0,77%, Nasdaq 0,04%, S&P500 0,46%).
A gyógyszerpapírok teljesítettek gyengén, azon belül is a biotechnológia esett nagyot Hillary Clinton szavait követően. A New York Times-ban megjelent egy cikk, miszerint a Darapim gyógyszer árát 55- szörösére emelték, miután egy korábbi hedge-fund menedzser vette meg a gyógyszert gyártó vállalatot. Clinton pedig felháborítónak tartja az ilyen hirtelen áremeléseket, és egy tervet is bemutat ezek megakadályozására. Ettől ijedtek meg a befektetők.
Dennis Lockhart, az atlantai Fed elnöke (aki idén szavazó tag) tegnap azt mondta: biztos benne, hogy még idén lesz kamatemelés. Ezek a szavak pedig ismét jótékony hatással voltak a piacokra. Gyengén sikerültek a használt lakásértékesítési adatok. Augusztusban a várt -1,6% helyett 4,8%-kal estek vissza az árak havi alapon.
A GoPro részvényei több mint 8%-ot estek, miután a Barron’s cikke szerint a részvény csupán 25 dollárt ér. A cikk a BlackBerry sztorival vont párhuzamot, ami nem egy jó ómen a piacon. A Wall Street Journal értesülései szerint az Apple 2019-ben kezdheti meg az elektromos autók értékesítését.
Európa
A hét első napján az emelkedésé volt a főszerep. A FTSE 100 index 0,1%-os, a DAX index 0,3%-os, míg a CAC 40 index 1,0%-os pluszban zárt. Ewald Nowotny EKB tag szerint a lassú növekedés korában érthető, hogy alacsonyan maradnak a kamatok, de hozzátette: ez a jegybank számára kockázatok rejt a későbbiekben, ha idő előtt kell kamatot emelni.
Olaj, arany
A Baker Hughes riportja szerint harmadik hete tart az olaj fúrófejek számának esése, aminek köszönhetően csökkenhet a kitermelés Amerikában. Ráadásul a hedge fund menedzserek folyamatosan csökkentik a bruttó short pozícióik számát a Reuters cikke szerint (az augusztus közepi 163 millió hordós csúcsról 111 millió hordóra esett).
Az arany árfolyama továbbra is nyomás alatt maradhat a Fed kamatemelési várakozásai miatt. Dennis Lockhart, a Fed atlantai elnöke csatlakozott azokhoz a szószolokhoz, akik még idénre teszik az első kamatemelés lehetőségét.
Devizák
Folytatódik a dollár erősödése. Tegnap elesett az emelkedő trendvonal és a 200 napos mozgóátlag az EUR/USD devizapárban, és az árfolyam 1,119-nél zárta a kereskedést. A reggeli órákban is folytatódik a lejtmenet, a kurzus már 1,115-nél jár, a következő támasz pedig 1,109-nél húzódik. A forintnak elég bizonytalan volt a tegnapi kereskedés, a 309-311 közötti sávban oldalazott az árfolyam. Közel jár az EUR/HUF a 309-nél húzódó 200 napos mozgóátlaghoz, amely támaszt jelenthet a devizapárnak. A jelenlegi oldalazásból nehéz eldönteni, hogy mikor érkezik a fordulat az EUR/HUF-ban.
Távol-Kelet
A Nikkei 2%-ot csökkent, a Hang Seng 1%-ot, a Shanghai index pedig 0,8%-ot emelkedett. A shanghai tőzsdén elsősorban a brókercégek árfolyama teljesített kiemelkedően. A brókercégek piacán tapasztalható rally fő oka, hogy brit illetékesek vizsgálni fogják a shanghai és londoni tőzsde összekapcsolásának megvalósíthatóságát. Hasonló kapcsolat létesült néhány hónapja a hongkongi és shanghai tőzsde között is. A lépéssel a jelenleginél sokkal könnyebben elérhető lenne a kínai részvénypiac, ami akár új befektetőket is vonzhatna.
Szeptember 22. és 25. között az USA-ba látogat a kínai elnök. Elsősorban a kereskedelem, az energetika és a klímavédelem témakörében várhatóak bejelentések a látogatást követően. Mivel sok befektető megbízhatatlannak tartja a hivatalos kínai GDP adatokat, ezért felértékelődik az alternatív indikátorok szerepe. Ezek alapján stabilizálódni látszik a kínai gazdaság helyzete, ezzel pedig csökken a hard landing esélye. A legnépszerűbb kínai keresőcég, a Baidu által fejlesztett index például a kisvállalatok keresési eredménye alapján von le következtetéseket a gazdaság állapotát illetően. Az index értéke az augusztusi mélypontról szeptemberben már emelkedésnek indult. Az UnionPay bankkártya társaság a luxushotelekben elköltött összeg emelkedését mérte.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.