A héten már felpörög a gyorsjelentési szezon, ami új támpontot nyújthat a befektetők számára. A hazai piacon elsősorban a MOL áll a figyelem középpontjában, ami meg is látszik, mind a forgalmon, mind pedig a volatilitáson. Ennek ékes példáját láthattuk pénteken, amikor 3,4%-os mínuszból pluszba fordult zárásra az árfolyam. Az egyik alapfeltételezés a pénzügyek világában a racionalitás, aminek a valóságalapján az ember időről-időre elgondolkodik, például amikor azt látja, hogy a TWTRQ kódjelű részvény árfolyama napon belül 14-szereződik, majd hírtelen összeomlik annak hatására, hogy a befektetők nem is annyira szűk csoportja rájön, hogy ez mégsem a még tőzsdén sem lévő TWTR kódjelű Twitter részvénye. Annyi gond legyen, legalább egy újabb példával bővült a tőzsdei baklövések gyűjteménye. Ma az amerikai aggodalmak miatt az árfolyamok csökkenésére számítunk a hazai parketten, de a MOL jelentős volatilitása azért még mára is tartogathat izgalmakat.
USA
Jó hangulatban telt a kereskedés pénteken a tengerentúlon, az indexek zárásig emelkedtek. Továbbra is a költségvetéssel kapcsolatos viták állnak a középpontban (Dow 0,51%, Nasdaq 0,89%, S&P500 0,74%).
14%-kal emelkedtek a Boeing repülőgép eladásai a harmadik negyedévben, polgári célra 170 darab gépet értékesítettek. A Boeing szerint idén összesen 635-645 darab gépet értékesíthetnek, ami mindenkori rekordnak felel meg. A tengerentúli intézmények leállása miatt pénteken nem publikálták a munkaügyi adatokat, és ma sem lesznek fontos adatok.
Izgalmas hétnek nézünk elébe, a költségvetéssel kapcsolatos események mellett a sűrűsödő gyorsjelentési szezonra figyelhetnek a befektetők. A JPMorgan és a Wells Fargo is a héten publikálja számait.
Európa
A nyugat-európai börzéken is mérsékelt emelkedéssel telt a péntek (FTSE100 0,08%, DAX 0,29%, CAC40 0,87%).
Olaj, arany
Pénteken kismértékben csökkent az arany árfolyama, 1.316 dollárról 1.310 dollárig csökkent a nemesfém, amit a reggeli órákban kismértékű emelkedés követett 1.314 dollárig. Az 1.300 dolláros támasz és a 20 napos mozgóátlag között oldalaz jelenleg a kurzus. A kőolaj 103 dollárról 103,8 dollárig emelkedett, a reggeli órákban azonban 103,2 dollárig korrigált vissza. A múlt heti pozitív korrekció után a héten újra elindulhat lefelé az árfolyam.
Devizák
A forint 296,6-os árfolyam mellett alulról a 200 napos mozgóátlaghoz tapadt és már napok óta nem képes onnan elmozdulni, ma reggel sem látni jelentős mértékű elmozdulást. Miután csütörtök délután az EUR/USD árfolyama megérintette az 1,364-es szintet, hirtelen irányváltás látható, és a dollár erősödésnek indult a továbbra is fennmaradó költségvetési viták ellenére is. Az árfolyam a pénteki kereskedés során 1,3619-ről 1,3558-ig mérséklődött. Az árfolyam szempontjából meghatározó amerikai munkaerő-piaci adatok az állami leállás miatt nem kerültek publikálásra, így ezek nem is gyakoroltak hatást a devizaárfolyamra.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, Hang Seng 0,5%-ot csökkent, a shanghai tőzsde pedig továbbra is zárva tartott. Holnap egyhetes pihenőt követően újra kinyit a kínai tőzsde is.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.