Tőzsde: Komoly aggodalomra semmi ok!

USA: A stagnáló személyi kiadások és a lakásértékesítési adatok küldték a negatív tartományba az indexeket - Tegnap tovább emelkedett az olaj, miután sok autó kelt el júliusban és gyengült a dollár, de az arany is drágul - Ázsia: Mínuszban az indexek - Ma reggel erősödött a dollár és a jen, a forint gyengült - A Richter várakozásai a jövőre vonatkozóan - Ma további csökkenés lehetséges a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA:

- Nem tudtak pluszba emelkedni az amerikai részvényindexek a kereskedés elejét jellemző heves korrekció után (Dow -0,4%; S&P -0,5%; Nasdaq -0,5%). A Dow egy pillanat erejére megérintette a hétfői zárószintet, utána azonban ismét az eladók kerekedtek felül.

- Az esés mögött a tegnap publikáló vállalatok nem túl fényes gyorsjelentése, valamint az elbizonytalanító makroadatok álltak. A gyógszergyártók azonban jelentősen felértékelődtek a Pfizer gyorsjelentése után, és az olajpapírok is a pozitív tartományban zártak. Az Exxon és a Chevron is 1%-nál nagyobb mértékben emelkedett, miután az olaj árfolyama folytatta az emelkedést a hétfői kitörést követően.

- Stagnáltak a személyi jövedelmek, és a kiadások is júniusban a várt 0,1-0,2%-os emelkedéssel szemben. Hétfőn még azt nyilatkozta Bernanke, Fed elnök, hogy az USA gazdasága az amerikai lakossági jövedelmek és a kiadások nyomán növekedhet tovább a jövőben. Ezek után különösen negatívan értékelte a piac a stagnáló belföldi fogyasztást és jövedelmeket.

- Kiábrándító adat érkezett az ingatlanpiacról is. A várt 4%-os emelkedés helyett 2,6%-kal csökkentek a folyamatban levő lakásértékesítések júniusban. Az ipari rendelésállomány az előre jelzettnél nagyobb mértékben, 1,2%-kal esett vissza a hónap során.

- A gépjármű eladások azonban pozitív képet festenek, júliusban a vártnál nagyobb mértékben emelkedett mind a belföldi, mind a teljes gépjármű-értékesítés. Úgy tűnik tehát, hogy az autópiac kezd magára találni a válságban elszenvedett súlyos visszaesés után. Ez az adat azonban piaczárás után érkezett, így már nem befolyásolhatta a tegnapi kereskedést.

- A gyorsjelentések közül egyedül a Pfizer adott okot optimizmusra. 62 centes részvényenkénti eredménye 30% növekedést jelent év/év alapon, és 18%-kal haladja meg az elemzői konszenzust. Az árbevétel 58%-kal emelkedett a tavalyi második negyedévhez képest, ami szintén magasabb növekedési dinamika, mint azt az elemzők várták. A vállalat 5,56%-ot emelkedtek a nap során, és a hír 1%-os pluszba lendítette az egészségügyi szektort a negatív piaci hangulat ellenére.

- A Procter&Gamble árfolyama 3,4%-ot esett, miután a vártnál gyengébb eredményről és árbevételről számolt be. 71 centes részvényenkénti profitja 15,5%-os visszaesést jelent a tavalyi év második negyedévéhez képest. Az USA legnagyobb vegyipari vállalata, a Dow Chemical 10%-ot veszített értékéből, miután az elemzői konszenzusnál gyengébb második negyedéves eredményt (54 cent részvényenként) és bevételt tett közzé.

- Ma a júliusi szolgáltatóipari ISM index publikálása lehet meghatározó tényező a piac alakulása szempontjából, de fontos adat még a foglalkoztatottság júliusi szintjének alakulása is. A vállalatok közül ma a Time Warner publikálja negyedéves gyorsjelentését.

Olaj és arany:

- Erőteljesen folytatta az emelkedést a kőolaj ára a hétfői kitörést követően. Egészen 82,5 dollárig emelkedett a szeptemberi határidős árfolyam. A nyersanyag piacát nem érte el a részvénypiacok korrekciója, és a gyenge makroadatok sem tántorították el a fekete arany vásárlóit. Segítette a felértékelődést a dollár további gyengélkedése.

- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután teszi közzé a kőolaj- és benzinkészletek alakulását. Az elemzők a nyersolaj terén 1,6 millió hordó, míg a benzin terén 1 millió hordós szűkülést várnak. A múlt heti rendkívül magas, 7,3 millió hordós kőolajkészlet növekedést követően negatív árfolyamhatással bírhat egy esetleges újabb készletemelkedésről szóló adat.

- Az arany ára némileg feltápászkodott ma reggel. A dollár gyengülése és a részvénypiacokon fogyatkozó optimizmus hajtja fel a nemesfém árát. Jelenleg 1.192 dolláron kereskednek az arany egy unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív oldalra kerültek a hajnali kereskedésben az ázsiai mutatók, a legnagyobb mínusz a japán piacon látható (Nikkei -2,1%; Hang Seng 0%; Shanghai -1,1%; Kospi 0%).

- A tovább erősödő jen nem tett jót a japán exportőröknek, a Canon (-4,3%), a Sony (-3%), és a Nintendo (-2,1%) is tetemes mínuszban tartózkodik a ma reggeli kereskedésben.

- Negatív hír, hogy Kínában kedvezőtlenül alakulnak az inflációs kilátások. Miközben a kormány 3%-os inflációs célt tűzött ki az idei évre, addig egyes elemzők szerint a júliusi infláció akár 3,3%-ot is elérheti.

Devizák:

- A dollár tegnap tovább gyengült, az árfolyam hamarosan eléri az 1,328-as ellenállást.

- A jen tegnap és a reggeli órákban is tovább erősödött. Elesett a 86-os támasz, és 85,4-ig süllyedt az árfolyam. A következő megálló a 84,8-as mélypontnál látható.

- Tegnap valamelyest gyengült a hazai fizetőeszköz az euró ellenében, a hajnali órákban 281,5 forintot kellett fizetni egy euróért.

Határidős piacok:

- Az amerikai határidős indexek további csökkenést mutatnak ma reggel.

Erste kommentár

Kicsit megroggyant a pozitív hangulat az amerikai részvénypiacokon a hétfői eufória után. Egy fél százalékos korrekció persze kijár a 2%-os emelkedést követően, így komoly aggodalomra semmi ok. Úgy tűnik, hogy nem ma lesz még a folytatás, de egy mínuszos nyitás után akár hazánk részvénypiaca is emelkedésnek indulhat. A főbb papírok még visszatesztelhetik a szinteket (OTP 5.400Ft, MOL 20.300Ft), de összességében még pozitív a kép. Az ismert befektető, Marc Faber ismét elővette pesszimista véleményét tegnap a NBC-ben.

Szerinte a túlzott pénznyomtatás fog katasztrófát okozni az USA-ban, hiszen a gazdaság szerinte előbb gyorsul be, mint azt a Fed gondolja. Ennek megfelelően ő inkább részvényeket választ kötvények helyett, hiszen az elinflálódó pénz mellett a reáleszközök értékelődnek fel. Többek szerint azonban túl pesszimista a befektető jövőképe, ráadásul a Fed is igyekezett tegnap leszögezni, hogy nincs újabb gazdaságélénkítés a láthatáron, hiszen a belső fogyasztás tovább fogja fűteni a gazdasági növekedést.

Vállalati hírek

A Richter várakozásai a 2010-es évre vonatkozóan

Az értékesítés alakulására vonatkozó várakozásokat egy külön táblázatban foglaltuk össze (lásd képgaléria). Feltételezve, hogy a devizaárfolyamok a Richter szempontjából továbbra is kedvezően alakulnak (280-290 közötti EUR/HUF) a vállalat 58% körüli bruttó marzzsal és 20%-os üzemi marzzsal számol 2010-ben.

Figyelembe véve a Forest Laboratories-zal folytatott kutatások alakulását, illetve hogy a vállalat egyre nagyobb figyelmet szentel a bioszimiler kutatásoknak, a K+F költségek a konszolidált árbevétel 12-13%-át tehetik ki idén (korábban 11-12%-kal számolt a Richter). Az értékesítési és marketing költségekre vonatkozó várakozásokban nem történt változás (konszolidált árbevétel 20-21%-a).

A Forest Laboratories-zal folytatott K+F projekt továbbra is prioritást élvez. Bogsch Erik vezérigazgató elmondta, hogy a második negyedévben mintegy 4 milliárd forint mérföldkő kifizetést kaptak az RGH-188-as (cariprazine) molekula IIb kutatási fázisai után. Az RGH-188 II klinikai tesztjeinek eredménye bipoláris depresszió indikációjában szeptemberre várható, azonban ekkor nem kap mérföldkő kifizetést a Richter. Mint azt már megszokhattuk, a nettó eredmény és a profitabilitási paraméterek a devizaárfolyamoktól függnek majd. (A Richter elmondása szerint minden 1 forintos gyengülés az euróval szemben 300 millió forinttal növeli a vállalat üzemi eredményét.) A fentiek alapján a Richer K+F költségei 2010-ben az általunk vártnál  magasabbak lesznek. Ezen kívül mi azzal számolunk, hogy a devizaárfolyam támogató hatása a bruttó marzsra nézve csökkenni fog és az árfolyamnyereség veszteségbe fordul a következő negyedévekben (mivel azzal számolunk, hogy a forint az erősödés útjára fog lépni). Mindezek következtében nem tervezzük, hogy 2010-es EBIT és nettó profit célszámainkat felülvizsgáljuk. Mindent egybevetve fenntartjuk felhalmozás ajánlásunkat a részvényre.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo