Nemzetközi hírek
USA:
A nap végére enyhült a tőkepiaci hangulat az Egyesült Államokban (Dow -0,2%; S&P +0%; Nasdaq - 0,1%). A kereskedés elején tapasztalt mélyrepülés után pluszban tudta zárni a kereskedést az S&P500 részvényindex. A Dow nem érte el a pozitív tartományt, de sokat ledolgozott a 2%-os mínuszból, ahonnan a korai órákban indult. Ráadásul a lélektani 10.000 pontos szint fölé is visszakapaszkodott az index.
A részvénypiacokra már ráfér egy pozitív korrekció, sok túladott eszköz van már a piacon. Talán ma eljöhet a várva-várt - ám nem feltétlenül hosszú életű - felpattanás. A hangulat javulását tükrözi, hogy a VIX implicit volatilitás index 2010-es csúcsa közeléből, 9,7%-kal 34,6 pontra esett.
A pénzügyi szektor 0,9%-kal értékelődött fel, ezzel a legjobb teljesítményt nyújtotta az S&P szektorai közül. Az Európai Bizottság a bankszektorra nézve fontos javaslatot tehet közzé a mai napon. A terv szerint a pénzügyi szereplőkre kivetendő adóból gyűjtenének forrást a bankcsődök elkerülése érdekében, így ezentúl nem az adófizetőkre hárulna a feladat, hogy kimentsék a megrendült pénzügyi piacokat.
Bernanke, Fed elnök tegnap a politikusoknak pirított oda alaposan. Véleménye szerint a központi bankokat mentesíteni kell a politikai nyomás alól, mivel a jegybankok a szabályozással egy újabb pénzügyi krízist próbálnak elkerülni.
A német pénzügyminisztérium tovább szigorítaná a múlt héten bevezetett fedezetlen shortolás tilalmát. A Wall Street Journal szerint a javaslatot jövő héten tárgyalhatja a kormány.
A Conference Board által közölt fogyasztói bizalmi index a vártnál nagyobb mértékben, 63,3 pontra emelkedett májusban, és ezzel új, több, mint 2 éves csúcsra emelkedett. Az S&P/CaseSchiller házárindexe viszont némileg csökkent márciusban a februári értékéhez képest. Az FHFA (Federal Housing Finance Agency) által közölt házárindex azonban 0,3%-kal bővült márciusban a várt stagnálással szemben.
Ma több fontos makroadat lát napvilágot, bár véleményünk szerint, ma nem ezek a hírek fogják mozgatni a piacokat.
Az olaj ára tegnap ismét benézett a 69 dolláros támasz alá, napközben egészen 67,2 dollárig esett az árfolyam. Ma reggelre némileg összeszedte magát a nyersanyag ára, és jelenleg 69,5 dollár körül zajlik a kereskedés. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma teszi közzé a készletadatokat. A várakozások alapján 250 ezer hordóval bővülhet az amúgy is magasan tartózkodó kőolajkészlet állomány, és ezúttal benzin terén is 300 ezer hordós emelkedésre számítanak az olajelemzők.
Folytatta tegnap az emelkedést az arany ára, mely a dollár napközbeni gyengülésének tudható be. Immár ismét 1.200 dollár felett jár a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
Kizöldültek az indexek (Nikkei +0,7%, Shanghai -0,1%, Hang Seng +1,2%, Kospi +1,4%, All Ordinaries +1,2%). Japánban az elektronikai cégek (melyek sokat veszítettek értékükből az elmúlt napokban) emelkedtek (Advantest +0,8%, Nikon +1,0%), azonban az erős jen miatt az exportőrökre továbbra is nyomás nehezedett (Toyota -1,4%, Honda -2,1%). Ausztráliában a Foster's Group 6,4%-kal erősödött, miután bejelentette, hogy különválasztja a veszteséges bor és nyereséges sör üzletágát. Piaci spekulációk szerint a söripart jellemző konszolidáció miatt így megnyílhat az út a sör üzletág felvásárlása előtt. A Wattyl festékgyártó részvényei 36%-kal értékelődtek fel, miután egy meg nem nevezett off-shore cégtől 110,4 millió ausztrál dolláros felvásárlási ajánlatot kapott, ami 57% prémiumot jelent a tegnapi záróárhoz képest.ű
Devizák:
A dollár tegnap erősödni kezdett, majd miután megközelítette a korábbi mélypontot, az árfolyam hirtelen megfordult, és a nyitó szint közelébe kapaszkodott vissza. A reggeli órákban azonban újra erősödik a tengerentúli fizetőeszköz az euró ellenében.
A jen szintén nagy utat járt be tegnap, egy látványos alsó kanócot hagyott az árfolyam a grafikonon. Reggel ismét 90 környékén mozog az USD/JPY.
A tegnapi viharos kereskedés ellenére a forint viszonylag stabil maradt, továbbra is a 280-as szint alatt mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
Küzdenek az amerikai határidős indexek, próbálnak a felszínen maradni. Az európai indexek azonban egyértelműen pozitív hangulatról árulkodnak.
Erste kommentár
Megnyugodni látszanak a piacok, s ma emelkedhetünk is. Ez egybeesik azzal, hogy egymás után érkeznek a reakciók a görög krízisből kiindult válsághelyzetre. Most az olaszok jelentettek be megszorításokat. 24 milliárd euróval, azaz a GDP 1,6%-ával csökkentik a költségvetési hiányt, hogy 2012-re elérjék a 3%-os hiánycélt. Erre azért van szükség, mert egyrészt tavaly 5,3%-os volt az államháztartási hiány, másrészt az államadóságuk 115,8%-a a GDP-nek (hasonló, mint Görögországé), s tavaly 10%-kal növekedett. Ezt a folyamatot nyílván meg kell fordítani. Üdvözlendő az 1,6%-os GDP-arányos hiánycsökkentés, de valószínűleg nagyobb lépésekkel kellene haladni. A valóság pedig az, hogy ahol megszorítások születtek, ott az emberek fellázadtak. Pl. Romániában a nyugdíjasok tegnap láncokkal felszerelkezve mentek tüntetni. Magyarország talán annyiban szerencsés, hogy a fiskális konszolidációt már 2006-ban megkezdte, s tavaly arra még rátett egy lapáttal. Mindenestre a fenti tények azt mutatják, hogy a jelenlegi helyzetben az új kormánynak sokkal kisebb a mozgástere (költségvetési hiány), mint akár egy hónappal ezelőtt lett volna. S ezzel elérkeztünk oda, hogy akkor most tényleg fordulat van a börzéken, s ennyi volt az esés? A kérdésre megadjuk a választ is: Nem. Most csak az esésben fogunk egy korrekciót látni.
Vállalati hírek
Magyar Telekom: 28,3 millió euró osztalék a montenegrói leánytól
A Magyar Telekom montenegrói leányvállalata, a Crnogorski Telekom 2009-ben 28,6 millió eurós nem konszolidált mérleg szerinti eredményt ért el. Ebből, illetve az eredménytartalék terhére mintegy 37 millió eurót fizet ki osztalékként, melyből a 76,53%-ot birtokló MTel-re 28,3 millió euró (7,9 milliárd forint) jut. A leányvállalat jobb eredményei miatt a Magyar Telekom részére fizetett osztalék jóval magasabb, mint a tavalyi évben (7,5 millió euró) volt. A hír kedvező, de nem lesz jelentős hatása.
Rövid hírek
A MOL kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone további 165 millió dollárt fordít a Shaikan mező kútjainak tesztelésére. A projekttől -melyben a MOL 20%, a Gulf Keystone pedig 80% tulajdonrésszel rendelkezik, az idén várható újabb eredmény.
MOL: Több, mint 60 beszállítói ajánlat érkezett a Nabucco előkvalifikációs pályázatára. A hír kedvező, de árfolyamhatása nem lesz.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.