Nemzetközi hírek
USA:
- Amerikában is tudtak emelkedni a részvényindexek a hét első napján (Dow +0,4%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,8%). Az emelkedést ezúttal a Fed gazdaságélénkítő lépéseire való spekuláció fűtötte.
- A San Francisco-i Fed elemzői szerint egy új recessziónak az elkövetkezendő 18-24 hónapban nem elhanyagolható az esélye.
- Többen arra spekulálnak, hogy a Fed a ma kezdődő nyíltpiaci ülésen, vagy annak végeztével újabb gazdaságélénkítő lépésről számolhat be, a vártnál jobban lassuló kilábalási folyamat következtében (második negyedévben várt alatti GPD növekedés, pénteki gyenge munkapiaci adatok). A Fed irányadó kamatráta mértékében nem várható módosítás.
- A Hewlett-Packard árfolyama végül 8%-os mínuszban zárta a kereskedést hétfőn, mivel egy pénteken megjelent hír szerint a vállalat vezérigazgatója lemondott, mert szexuális zaklatással vádolják. Hírforrások szerint e vádak alól ugyan tisztázták a volt vezetőt a belső vizsgálat során, de egyéb visszaéléseire derült fény, miszerint szoros kapcsolatot ápolt a cég egy szerződött partnerével, aki megkérdőjelezhető módon kapott fizetséget.
- A HP pénteki záróárfolyama több adatközlő rendszeren hibásan jelent meg egy technikai hiba folytán, így úgy nézett ki, mintha már a vezérigazgató lemondása előtt beesett volna az árfolyam.
- A McDonald's lett a Dow második legjobban teljesítő vállalata 1,6%-os emelkedéssel. A gyorsétterem-lánc szerint a júliusi éttermi forgalom 7%-kal bővült, szemben az elemzői konszenzus által várt 5,1%-kal.
- Ma több makroadat is napvilágot lát a Fed kamatráta mellett, valamint a Walt-Disney publikálja a negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- A pénteki jelentős esés után 1%-ot emelkedett hétfőn a kőolaj ára, de még közel sem érte el a múlt heti csúcsszintet az árfolyam. Jelenleg 81 dolláron kereskednek az olaj hordójával.
- Az arany ára negatív irányba korrigált, miután pénteken nagyot emelkedett a részvénypiaci feszültség nyomán. A nemesfém árfolyama jelenleg 1.200 dollár.
Távol-Kelet:
- Minden index a negatív tartományban volt ma reggel (Nikkei -0,3%, Shanghai -1,6%, Hang Seng -1,0%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -1,0%).
- Bár a kínai gazdaság növekedése a második negyedévben lelassult (10,3%-ra az első negyedéves 11,9%-ról), a fejlődéskutató intézet szerint 2010-ben meglesz a 10-11%-os növekedés. Minden attól függ, a kormány milyen gyorsan vonja vissza a gazdaságösztönző intézkedéseket. Kína külkereskedelmi mérlegének többlete tovább nőtt júliusban (28,7 milliárd dollár a júniusi 20,02 milliárd dollár után) felülmúlva ezzel a várakozásokat. Az export 38,1%-kal, az import 22,7%-kal nőtt. Ugyanakkor a 70 legnagyobb városban „csak" 10,3%-kal nőttek az ingatlanárak, ami hat hónapja a legkisebb mérték.
- A japán exportőrökre (főként az autógyártókra) az erős jen nyomta rá bélyegét. Ráadásul a statisztika is ellenük dolgozik, mivel az elmúlt 20 év augusztusa során 15-ben erősödött a jen. Mindenesetre a Bank of Japan nem változtatott az alapkamat szintjén (0,1%) és nem hozott likviditásfokozó intézkedéseket sem. A Honda 384 ezer autót hív vissza a gyújtáskapcsoló meghibásodása miatt.
- Ausztráliából is egy kedvezőtlen adat érkezett ma reggel: az Ausztrál Nemzeti Bank által publikált bizalmi index csökkent.
Devizák:
- Az 1,328-as ellenállás megállította a dollárgyengülést, és tegnap illetve a reggeli órákban már csökkent az árfolyam. Jelenleg 1,315 környékén mozog a kurzus. A múlt hét pénteki mélypont (85 jen) után tegnap nagyot gyengült a japán fizetőeszköz a dollár ellenében. A reggeli órákban hajszállal a 86-os ellenállás alatt kereskednek az USD/JPY devizapárral.
- A forint tegnap tovább erősödött, már 278,5 környékén mozog a hajnali órákban az EUR/HUF kurzus.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak a határidős indexek az USA-ban.
Erste kommentár
Itt fityegünk a semminek ágán. Éppen hogy kitörögetünk, amikor már korrigálunk is. Ezt csináljuk már napok óta. Nyilván egyesek ezt a gyengeség jeleként értékelik. Mások az erő jeleként, hogy meg tudjuk tartani a magas értékeket. Mindenesetre itt most a bizonytalanság tűnik a legbiztosabbnak. Ha mégis voksolni kell, akkor a további emelkedés mellett tesszük le a garast, mert azért mégiscsak inkább az erő jele az, hogy a korábbi csúcsok környékén ingadozik a piac, s szinte csak egy jelre vár, hogy elinduljon a verseny. Ez a jel a mai Fed ülés utáni bejelentés lehet, amelyben esetleg újabb gazdaságélénkítő, „pénz olcsósító" intézkedéseket vethet be az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény. Erre többször utalt a Fed elnöke, Ben Bernanke. Szóval a kivárás lesz ma a jellemző, s mindenki az estét várja majd.
Rövid hírek
- Bankszektor: A PSzÁF adatai szerint a 2009 év végi 9,3%-ról 10,1%-ra nőtt a bankok NPL rátája (90 napot meghaladó késedelmes hitelek aránya a teljes hitelállományon belül) a 2009 év végi 9,3% után. Az adat azt jelenti, hogy a bankok eredményére továbbra is nyomás nehezedik. Az OTP csütörtökön publikálja második negyedéves gyorsjelentését, melyből kiderül, a banknál hogy alakultak a késedelmes hitelek.
- Állami Nyomda: A Láng Vagyonkezelő végelszámolásának cégbírósági jóváhagyását követően, a Láng Vagyonkezelő tulajdonában lévő Állami Nyomda által kibocsátott 153 010 darab törzsrészvény 2010. augusztus 6-án transzferálásra került az anyavállalat EG Capital értékpapír számlájára. A tranzakciót követően az EG Capital tulajdonában lévő Állami Nyomda törzsrészvények száma 3 714 210 darabra változott. Az Állami Nyomda Igazgatósági Elnökének és a Felügyelő Bizottsági Elnök-helyettesének tulajdonában lévő, közvetetten birtokolt Állami Nyomda részvények száma a tranzakció eredményeképpen nem változott.
719 ezer vendég (0,7% év/év) 1,844 millió vendégéjszakát (-3,6% év/év) töltött magyar kereskedelmi szálláshelyen júniusban. A magyar vendégek száma 5,2%-kal csökkent, míg a külföldieké ugyanennyivel nőtt. Jó hír, hogy a négy- és ötcsillagos szállodák tudtak növekedésről beszámolni, ami a Danubius szempontjából kedvező lehet, azonban a részvény árfolyamát inkább a nagytulajdonos lépései befolyásolják, mint az eredmény.
Makrogazdasági hírek
- Az első negyedéves GDP adat és az export piacok élénkülése miatt 0,2%-os csökkenésről 0,6%-os növekedésre módosította 2010-es GDP előrejelzését a Gazdasági Minisztérium. Hozzátették, hogy az ipari termelés a korábban becsült 3-5%-nál is nagyobb mértékben nőhet. Ugyanakkor az EU-ban bevezetett különböző megszorító intézkedések hatására az export bővülésének üteme csökkenhet jövőre. Matolcsy a vártnál gyengébb forint és a magasabb élelmiszerárak miatt 4,3%-ról 4,7%-ra emelte a 2010-es inflációs célt. A magas infláció és a természeti károk csökkentőleg hatnak majd a lakosság költési kedvére.