A DAX ugyanakkor erősen megközelíttette a 7.540 pont környéki korábbi lokális mélypontot, hiszen napközben 7.561 ponton is megfordult az index. A BUX is megérintette a csökkenő csatorna alját, s innen fordulhat. Ma 11 órakor jön az Európai Bizottság jelentése a magyar költségvetési folyamatokról. Egy esetleges negatív vélemény kedvezőtlenül hathat nemcsak a forint, de a részvényárfolyamokra is, azaz törhet, vagy akár erősödhet is a pozitív hangulat, ha végül az Európai Bizottság pozitívan nyilatkozik a költségvetésről. Persze az utóbbi állításnak kisebb a valószínűsége.
USA:
Gyengén teljesítettek tegnap a vezető tengerentúli piacok, második napja esnek az indexek (Dow -0,33%, Nasdaq -1,06%, S&P500 -0,66%). A Fed kormányzótanácsának tagjai közül tegnap többen is felszólaltak. James Bullard St. Louis-i Fed elnök szerint akár már jövőre szigorítani lehet a monetáris kondíciókat, mert a munkanélküliségi ráta a jövő év közepén 6,5 % alá csökkenhet (korábban azt mondta a Fed, hogy 6,5% felett nem hagyják abba a kötvényvásárlásokat). A San Francisco-i Fed elnök, John Williams szerint pedig egyelőre nem szabad a kötvényvásárlási program visszavonásán gondolkodni, szerinte a gazdaságnak nagy szüksége van a stimulusra.
A várakozásoknál kedvezőbb negyedéves számokkal örvendeztette meg a befektetőket a Wal-Mart. A részvényenkénti profit 1,67 dollár volt, ami az 1,57 dolláros várakozásokhoz és a tavalyi 1,44 dolláros profithoz képest is szép adat. Az árbevétel 127,9 milliárd dollár volt, ami magasabb a 123,17 milliárd dolláros bázisnál, de a 128,77 milliárd dolláros várakozásoknál valamivel gyengébb. Idénre 5,2-5,4 dolláros részvényenkénti profitot vár a társaság, ami nagyjából megegyezik az 5,39 dolláros várakozással.
A friss segélykérelmek száma a vártnál nagyobb mértékben növekedett, 355 ezer helyett 362 ezren fordultak a munkaügyi hivatalhoz. A fogyasztói árak nem változtak a múlt hónapban az USA-ban. Az energia és élelmiszerárakkal tisztított adat 1,9%-os növekedést mutatott évesítve, miközben az elemzők 0,1%-pontos csökkenésre számítottak (1,8%).
Európa:
A nyugat-európai indexek nagyot estek a tegnapi kereskedés során. (FTSE100 -1,62%, DAX -1,87%, CAC40 -2,29%). A tervezett 4 milliárd euró helyett 4,2 milliárd euró értékben adott el kötvényeket Spanyolország, a hozamok csökkenését lehetett látni az aukción. Az eurózónás beszerzési menedzser indexek gyengén sikerültek tegnap, a feldolgozóipari index a várt 48,5 pont helyett 47,8 pont lett, a szolgáltatói index pedig a várt 49 pont helyett 47,3 pont lett.
Olaj, arany:
Kismértékben, 93,11 dollárra nőtt az amerikai kőolaj ára ma reggel, miután tegnap jelentős eladási hullám volt a piacon. A készletek 4,1 millió hordóval nőttek az USA-ban, ami meghaladta a várakozásokat. Az arany is emelkedni tudott, a mostani ár 1.582 dollár unciánként.
Devizák:
A tegnapi negatív hangulatban jelentősen gyengült a forint. A nyitó 291,60-as árfolyam zárásra 293,58-ig emelkedett. A kereskedés az amerikai események hatására már eleve negatív hangulatban kezdődött, amire még rátett egy lapáttal, hogy a német és az EU-s PMI adat is elmaradt a várttól. A ma reggeli órákban erősödik a forint, azonban a 10 órakor megjelenő, Elemzés az államháztartásról című MNB tanulmány, illetve az Európai Bizottság 11-kor megjelenő prognózisa is okozhat majd kilengést az árfolyamban.
A dollár tegnap is tovább folytatta a még szerdán megkezdett erősödést, ami a Fed jegyzőkönyvének nyilvánosságra kerülése után kezdődött. Az erősödő trendre még rásegítettek a tegnapi gyenge európai makroadatok is, ugyanis a német és az EU-s PMI adat is elmaradt a várttól. Az EUR/USD árfolyam 1,3283-ról 1,3190-ig csökkent.
Távol-Kelet:
A tegnapi jelentős árfolyamesés után ma néhány ázsiai részvényindex már emelkedni tudott, azonban a teljes kép nagyon vegyes volt. A Nikkei 0,68%-ot emelkedett, ugyanakkor a két vezető kínai index, a Hang Seng és a Shangai is 0,47%-ot csökkent. Emelkedés volt megfigyelhető ugyanakkor Ausztráliában és Dél-Koreában is. Japánban fokozódik a hangulat, ugyanis várhatóan a jövő héten derül ki, hogy ki lesz az új jegybankelnök, akitől még agresszívebb monetáris lazítást várnak.
Kínában az ingatlanárak alakulását publikálták, ami azt mutatta, hogy januárban is tovább folytatódott az áremelkedés. Új lakások esetében a vizsgált 70 városból 53-ban tovább folyt az emelkedés. A használt lakások piacán megállt az eddigi csökkenő trend és januárban már többségbe kerültek azok a tranzakciók, amelyeknél áremelkedés volt megfigyelhető.
Határidős piacok:
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.