A Fitch megerősítette a devizában denominált magyar államadósság BB+ besorolását stabil kilátások mellett, így az továbbra is maradt a spekulatív kategóriában annak ellenére, hogy a magyar politika igyekezett nyomást gyakorolni a felminősítés érdekében. A Fitch azt mondta, hogy az üzleti környezet javítása, a devizaadósság részarányának csökkentése, és az államadósság csökkentése hozzájárulhatna a felminősítéshez, miközben a költségvetési hiány 3% alatt maradhat a következő években.
USA
A tegnap délutáni nyitás után elindultak lefelé a tengerentúli börzék, és zárásig nem is állt meg a lejtmenet (Dow -0,81%, Nasdaq -1,39%, S&P500 -1,14%). Sajtóhírek szerint a Fehér Ház hamarosan megnevezi a Fed új alelnökét. A kiszivárgott hírek szerint a posztra Stanley Fischer esélyes. A 70 éves közgazdász 8 évig volt az izraeli jegybank élén, és júniusban vonult vissza. Fischer 1988-ig egyetemi oktató volt, majd a Világbank vezető közgazdásza lett, később pedig a Nemzetközi Valutaalaphoz csatlakozott.
A keddi amerikai megállapodásról véleményt fogalmazott meg a Fitch. A hitelminősítő szerint kedvező megállapodás született, de egyúttal rámutatott arra, hogy a február 7-i határidőig döntést kell hozni az adósságplafonról. A Citi semlegesről eladásra módosította a BlackBerry részvényeire vonatkozó ajánlását.
Ma délután publikálják a szokásos heti friss munkanélküli segély kérelmeket, illetve novemberi kiskereskedelmi forgalmi adatok is lesznek.
Európa
A nap első felében emelkedtek a nyugat-európai börzék, de a záráshoz közeledve elromlott a hangulat, és mínuszba fordultak az indexek (FTSE100 -0,23%, DAX-0,41%, CAC40 -0,1%). Az Enrico Lette vezette olasz kormány hét hónapos fennállása során a második bizalmi szavazást is megnyerte.
Olaj, arany
A WTI árfolyama 98,65-ös értékkel érintette a 200 napos mozgóátlagot és onnan lefordulva egészen 97,44 dollárig esett. Az olaj árfolyamának esése az amerikai készletadatok publikálásának hatására következett be, ugyanis a finomított termékek készlete a vártnál nagyobb mértékben emelkedett. A 20 és a 30 napos mozgóátlagok szintje határozta meg az arany árfolyamának tegnapi mozgását, ami a rövidebb mozgóátlag szintjét elérve korrigálni kezdett, és 1252,25 dollárig, a 30 napos mozgóátlag értékéig csökkent.
Devizák
Tegnap is tovább folytatódott az EUR/USD napok óta tartó emelkedő trendje, melynek eredményeként az árfolyam 1,3761-ről 1,3786-ig emelkedett, és már egy napi mozgástartományon belül van az október végi lokális csúcshoz képest, így elképzelhetőnek tartjuk, hogy hamarosan megindul a korrekció. Némileg gyengült a forint az euróval szemben, az árfolyam 302,66-ról 302,77-re emelkedett a tegnapi kereskedésben.
Távol-Kelet
Az ázsiai indexek is csatlakoztak a negatív nemzetközi trendhez, és különösebb hír vagy adat megjelenése nélkül a Nikkei 1,1%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,1%-ot csökkent. A dél-korai jegybank a vártnak megfelelően 2,5%-on tartotta az irányadó rátát.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.