Erste kommentár:
A magyar széthúzott publikációs periódus is véget ér egyszer, de még nem most. Ma a MOL eredményével lehettünk boldogabbak. Egy kis bonyodalmat azért okozott a sok egyszeri tétel, melyek alapvetően lefelé tolták az eredményt, de ha ettől eltekintünk, akkor az alaptevékenység összességében jól teljesített. Úgy látszik divattá vált a goodwill-ek leírása, hiszen a Magyar Telekom is hasonló lépésre szánta el magát. A távközlési cégnél nem láttunk árfolyamhatást a meglepő leírás ellenére sem, ezért azt gondoljuk, hogy a MOL árfolyamára sem kellene hatnia. A 200 napos mozgóátlag egyébként itt van 18.522 Ft-nál, vagyis az árfolyam közel van a támasz szinthez. A piacokon csenden tovább zajlik a korrekció. Mindenki panaszkodik, hogy nincs jelentős mozgás. Ez ebben az esetben pont jó, hiszen ez azt jelenti, hogy a korrekció jól zajlik. Sőt, bizonyos instrumentumokban közeledik a korrekció vége. Érdemes figyelni, hiszen közeledik az idő, amikor vételekben gondolkozhatunk. Addig is tartsuk szárazon a puskaport, ugyanis a korrekciók végén azért még lehetnek meglepetések az árfolyammozgások tekintetében.
Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti kis mínusz után pluszban zártak az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,8%). A Dow Jones 2008 májusa óta nem látott csúcsra emelkedett, az S&P500 még nem küzdötte le a tavalyi ellenállást. 3,5 éves mélypont a munkanélküliség terén, kedvező kilátások Németországban.
- Az IFO üzleti hangulati indikátor 109,6 pontra emelkedett tegnap Németországban, míg az előrejelzések 108,8 pontot mutattak. Ez némileg ellensúlyozta az Európai Bizottság kedvezőtlen új kilátásait, miszerint az euróövezet nem kerülheti el a recessziót. A frankfurti DAX index még mínuszban fejezte be a kereskedést.
- Vártnál nagyobb mértékben esett vissza az amerikai munkanélkülisegély-kérelmek száma. Első ízben 351 ezren fordultak segélyért múlt héten, míg a tartósan munkanélküliek száma a várt emelkedéssel szemben 3,39 millió főre csökkent. Ez 2008 augusztusa óta nem látott szint a munkanélkülisegély-kérelmek számában.
- Tim Cook, az Apple vezérigazgatója tegnap elmondta a cég befektetői napján, hogy aktívan keresik a hatalmas, 97,6 milliárd dolláros készpénzállomány felhasználásának lehetőségét. A vezérigazgató szerint ez a hatalmas összeg sokkal több, mint ami a vállalat működéséhez szükséges.
- A Hewlett-Packard árfolyama 6,5%-ot esett a szerdán zárás után publikált kedvezőtlen gyorsjelentése után.
Olaj, arany:
- A WTI olaj árfolyama folytatja a hegymenetet, ma reggel már 108,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- A kedvező amerikai munkapiaci számok növelték a kereslet oldali optimizmust, míg a kínálati oldali feszültségek továbbra is jelen vannak. Az iráni helyzet nem csitul, Szíriából pedig egyre több olajcég vonul ki.
- Az arany megpihent a két napos emelkedés után. Tegnap csak minimális mértékben tudott növekedni az árfolyam, ma reggel pedig kismértékben csökkent. Jelenleg 1.777 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Észak felé fordultak az ázsiai indexek, és a kereskedés végéig kitartott a jó hangulat (Nikkei 0,43%, Hang Seng 0,19%, Shaghai 1,25%).
- A Fitch három jelentős ausztrál bankot minősített le egy fokozattal, az ország devizája gyengülni kezdett a hírre.
Devizák:
- Két nap pihenő után újra erőre kapott az euró, és látványosan gyengült a dollárral szemben. A kereskedés 1,325-ről indult, és az 1,332-es ellenállás áttörését követően 1,337-ig emelkedett a kurzus. Rövidtávon folytatódhat az euró erősödése, a következő ellenállás 1,356-nál látható.
- A forint a 20 és 200 napos mozgóátlag között oldalazott tegnap. A kereskedés a reggeli órákban sem pörgött fel, továbbra is 288 és 291 között araszol a kurzus.
Határidős piacok:
- Egyre nagyobb pluszban tartózkodnak az amerikai és európai határidős indexek.
Vállalati hírek
- A MOL eredményét a Feldolgozás-Kersekedelem üzletág egyszeri átértékelési vesztesége rontotta. (Mantovai finomító goodwill-jén 35 milliárd Ft leírást eszközölt a társaság). Az egyszeri tételek nélkül számított üzemi eredmény meghaladta a piaci várakozásokat. Az árbevétel 1.488 milliárd forint (+26%) volt. A tényleges üzemi eredmény (10,1 milliárd forint, -84%) jóval elmaradt a várakozásoktól, bár a tisztított üzemi eredmény (65,5 milliárd forint) kismértékben meghaladta a vártat. Az egyszeri tételek hatására az cég nettó profit szinten 31 milliárd forintos veszteséget könyvelt el a negyedik negyedévben. Egyszeri tételek nélkül az eredmény 18,5 Mrd Ft volt, amely elmarad a várakozásoktól. Ugyanakkor az újra beszerzési áron számított üzemi eredmény csak kismértékű csökkenést mutatott (-10%). A kitermelés üzletág volumene 143,4 boe volt naponta a tavalyi 144,8 boe-hez képest, viszont az átlagár 74 dollár/boe volt, ami szignifikánsan magasabb, mint a tavalyi 60,9. Így nem meglepő, hogy az üzemi eredmény 18%-kal 87,4 Mrd Ft-ra nőtt. A finomítás teljesítményét lerontotta az alacsony finomítói árrés és a mantovai finomítóhoz kapcsolódó 35 Mrd Ft-os leírás. Így hatalmas veszteséget (88,8 Mrd Ft) könyvelt el ebben az üzletágban. A Gáz szegmensben a szállítási üzletág profitja csökkent a szabályozói (profitabilitást szabályozó) változásoknak köszönhetően. Összességében az eredmény nem is erős, de nem is gyenge. Alapvetően egyszeri tételek húzták le a profitot, így jelentős árfolyamhatást nem várunk és nem is látunk a piacon.
- A horvát miniszterelnök azt javasolta a horvát cégeknek, hogy hagyják el Szíriát. Az INA napi 15.000- 20.000 hordó egyenértékes gázt termel az országban, melynek ellenértékét nem kapta meg a szír kormánytól. Mivel a cég már korábban kimenekítette alkalmazottait az országból, így a miniszterelnök mostani bejelentése nem lesz hatással az INA-ra, és a MOL-ra.
- A MOL pakisztáni egységét még február 11-én támadás érte. Senki nem sérült meg, és az üzemben semesett kár, de a termelés 5 óra időtartamra leállt. A kormány katonákat küldött a helyszínre a rend biztosítására. A hírnek nincs hatása a MOL-ra.
- A Magyar Telekom részvényenként 50 forintos osztalék kifizetését javasolja a társaság április 16-án tartandó éves rendes közgyűlésének. Az osztalékfizetés javasolt kezdőnapja: 2012. május 15. Az osztalék mértéke megfelel a vártnak.
- Az FHB tájékoztatása szerint az unió jóváhagyta a korábbi állami tőkejuttatáshoz kapcsolódóan az államnak visszafizetett 1,7 milliárd forintot, így az FHB-nak további fizetési kötelezettsége nincs. A bejelentés a vártnak megfelelő, árfolyamhatásra nem számítunk.
- A BASF német vegyipari cég ma reggel publikálta gyorsjelentését. Bevételi soron 18,1 milliárd eurót ért el