Szorosabb együttműködés a megoldás a takarékoknál

Akár 50 százalékos tőkeemelésre is kötelezheti a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a takarékszövetkezeteket, ha nincs intézményvédelmi alapjuk vagy a védőháló túlságosan gyenge. El szeretné érni a felügyelet azt is, hogy kötelező legyen az intézményvédelmi tagság. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetségbe (OTSZ) tömörült intézmények ugyanakkor nem számítanak jelentős mértékű többlettőke-követelmény előírására.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A szervezet témában kiadott közleményében jelezte, hogy az OTSZ közgyűlése már május végén döntött arról, hogy az üzleti együttműködés elmélyítése mellett megerősíti 20 éves intézményvédelmi rendszerét is. Részben ezt szolgálja az is, hogy az integráció központi bankja, a TakarékBank belépett az integráció intézményvédelmi alapjába, az OTIVA-ba, így a védőháló még szorosabbá vált.

Az intézményvédelmi rendszer erősítésének az OTSZ szerint több oka is volt. „Egyrészt a válság a takarékszektorban is növelte a kockázatokat, másrészt az üzleti aktivitás növelése is ezt követeli, hiszen nagyobb hitelvolumen - a nagy számok törvénye alapján - több kockázatot termel ki" - hangsúlyozta Varga Antal, az OTSZ ügyvezetője.

A 105 hitelintézetet tömörítő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség már korábban is kiállt a kötelező integrációs és intézményvédelmi tagság mellett, tette hozzá Varga. A takarékok számára ugyanis ezek a szervezetek tölthetik be azt a szerepet, amelyet a kereskedelmi bankoknál a tőkeerős nagy nemzetközi vagy hazai bankcsoportok.

Egyedi eset Soltvadkert, de...
A szövetkezeti hitelintézetek szabályozása azt követően került előtérbe, hogy júniusban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete elrendelte a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet végelszámolását. Az intézménynél – amely egy másik integráció, a TÉSZ tagja volt – jelentkező problémákat a piaci szereplők egyedi esetnek minősítették, ám a rendszer felülvizsgálatáról erős szakmai vita indult. A soltvadkerti takarék ügyfeleinek kártalanítása június 27-én kezdődött meg.

A több mint 10 milliárd forintos vagyonnal rendelkező OTIVA intézményvédelmi funkciójából eredően folyamatosan monitorozza tagjait és időben beavatkozik, ha szükség van rá. Ha pedig likviditási probléma keletkezik valamelyik takaréknál, akkor - az integráció révén- mintegy 700 milliárd forint összegű szabad likviditás áll rendelkezésre a feszültség feloldásához. Mindez eddig sikerrel működött. Az elmúlt 20 évben nem volt nyilvános takarékszövetkezeti csőd az országos integráció tagjai között. „Egyetlen egy esetben sem kellett az Országos Betétbiztosítási Alaphoz fordulni"¬- emelte ki Varga Antal.

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo