A negatív hangulat alól Magyarország sem tudja kivonni magát és az árfolyamok jelentős csökkenése ma is tovább folytatódhat. A jegybank tegnap 20 bázisponttal 3,8 százalékra csökkentette az alapkamat nagyságát. A döntés meglepetést jelentett a 3,9 százalékos várakozásunkhoz és a szintén 3,9 százalékos piaci konszenzus szerint. A negatív befektetői hangulat és a tegnapi váratlan kamatdöntés hatására erőteljes forintgyengülés tapasztalható, a forint ma reggelre már 302-es árfolyam fölé gyengült az euróval szemben.
A hvg.hu internet portál meg nem nevezett banki forrásokra hivatkozva publikálta a Bankszövetség javaslatát. A sajtóhírek szerint a program csak az ingatlanra felvett deviza alapú jelzáloghiteleket érintené.
A program legfontosabb részletei: (i) azonnali forintosítás a devizatartalék felhasználásával (ii) a devizatartalék bekerülés kori értéke 10%-kal alacsonyabb, mint a jelenlegi árfolyam (iii) az MNB a bekerüléskori értéken nyújtana forrást a kereskedelmi bankoknak, amiből a 10%-os egyszeri nyereség a kereskedelmi bankoknál keletkezne (iv) a kereskedelmi bankok a fennálló tőketartozás 10+10%-ot elengednék (v) a kamat 10-11%-ra növekedhet, amihez 1% körüli kamattámogatást adhat a kormány. Az újság információi szerint benyújtásra került egy másik, kevésbé valószínű forgatókönyv is. Ez alapján a következő 5 évben fokozatosan történne meg a devizahitelek forintra váltása és ezt követően BUBOR+2% lenne a kamat
A szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében a jelenlegi árfolyamgát maradna érvényben. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a javaslat a tárgyalások kiindulási alapját jelenthetik.
USA
Rossz hangulat uralkodott tegnap a tengerentúli börzéken, az esetleges szíriai katonai beavatkozás is rányomta a bélyegét a piacokra, a Dow Jones kéthavi mélypontra esett (Dow -1,14%, Nasdaq 2,15%, S&P500 -1,62%).
A várt csökkenés helyett a felfelé korrigált 81 pontról 81,5 pontra emelkedett augusztusban a Conference Board fogyasztói bizalmi index. Júniusban 12,07%-kal nőttek éves szinten az ingatlanárak az S&P Case Shiller index szerint, ami épphogy elmarad a várakozásoktól. Jack Lew amerikai pénzügyminiszter szerint Amerika október közepén éri el a 16,7 milliárd dolláros államadósság plafont, ezért sürgeti a Kongresszust, hogy döntsenek a plafon megemeléséről.
Európa
Jelentős mínuszban zártak tegnap a nyugat-európai indexek (FTSE100 -0,79%, DAX -2,28%, CAC40 -2,41%). A német Ifo gazdasági hangulatindex 106,2 pontról 107,5 pontra emelkedett, felülmúlva a 107 pontos elemzői várakozást.
Olaj, arany
A geopolitikai helyzet és a tőzsdei árzuhanás miatt a tőke a kőolaj és az arany piaca felé fordult. A WTI 110 dollár fölé emelkedett, míg az arany 1.425 dollár körül mozgott. A szíriai beavatkozást már gyakorlatilag tényként kezeli a világ, aminek jelentős tovagyűrűző hatása lehet az arab világra. A fejlődő piaci devizák esése pedig jelentősen növeli az arany iránti keresletet.
Devizák
A tegnapi 20 bázispontos kamatcsökkentés meglepte a piacot és a negatív nemzetközi hangulatban erőteljes forintgyengülés kezdődött, az árfolyam 298,3 környékéről ma reggelre egészen 302,4-ig emelkedett. Az EUR/USD ez elmúlt két nap tekintetében nem tudott jelentős árfolyam elmozdulást produkálni. Tegnap kismértékű emelkedés volt látható, amit ma hasonló mértékű csökkenés tapasztalható.
Távol-Kelet
A nemzetközi negatív hangulat alól nem tudta kivonni magát az ázsiai piac sem. A Nikkei 1,5%-ot Hang Seng 1,6%-ot esett. A Shanghai index viszonylag stabilan vészelte át a mai napot, sőt minimális emelkedést tudott felmutatni.
Határidős piacok
Negatív tartományban tartózkodnak a határidős piacok. 2013. augusztus 28.