Széchényi Kártya: most következhet az igazi boom

Idén az első három hónapban látványosan megugrott a Széchényi Kártya iránt érdeklődő vállalkozások száma. A kifejezetten a kis- és középvállalkozásokra szabott konstrukció elsősorban alacsony árazásának, rugalmas feltételrendszerének és ismertségének köszönheti népszerűségét.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A világ legtöbb országában a kormányok a bankok hitelezésének fellendítésével igyekeznek élénkíteni a gazdaságot. Nincs ez másképpen Magyarországon se, ahol egyre bővül a kkv-k igényeit kielégítő refinanszírozott hitelek köre. Az újdonságok mellett azonban a már évek óta sikeresen működő, állami kamattámogatású Széchenyi Kártya feltételrendszere is módosult, tekintettel a válságra. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a VOSZ hálózatán keresztül igényelhető finanszírozási megoldást a takarékszövetkezetek, az Erste Bank, az MKB, az OTP és a Volksbank Zrt. folyósítja.

Népszerűbb, mint valaha

A jelenlegi jegybanki alapkamat mellett a forintalapú hitelek drágák, a devizahitelek árát pedig a szűkös forrásokra hivatkozva emelték a bankok. A kis- és középvállalatok a 25 százalék körüli kamatszintet nem képesek kigazdálkodni, nekik olcsó, rövid lejáratú forrásokra van szükségük a továbblépéshez. Ez magyarázza az uniós forrásokból refinanszírozott forgóeszközhitelek vagy a Széchenyi Kártya iránti megugró érdeklődést.

- A kártyahitel egyik legfontosabb jellemzője, hogy bár a bankok folyósítják, ez mégsem az ő gyermekük. A Széchenyi Kártya megalkotásakor olyan terméket akartunk készíteni, amely a vállalkozások nyelvén beszél: adminisztrációjában, árazásában és rugalmasságában a kkv-k igényeihez igazodik. A folyamatosan érkező visszajelzések alapján pedig, ha kell, akár félévente felülvizsgáljuk és módosítjuk a feltételeit - mondja Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója, aki szerint a rugalmasság az egyik ok, ami miatt ez az egyik legsikeresebb hitelkonstrukció, amelyet a válság sem tudott megtörni.

A kártya 2002 óta bizonyította létjogosultságát: már több mint 150 ezer befogadott igénylésről és 110 ezer kiadott kártyáról számolnak be a bankok, a kártya révén kihelyezett hitel nagysága pedig 2009 első negyedévének végére elérte a 620 milliárd forintot. De a jelek szerint most következhet az igazi boom, hiszen az elmúlt hetekben a kamara és a VOSZ területi irodáiban a kártya felől érdeklődők száma hirtelen megugrott.

- A válság leginkább a kisebb cégeket sújtja, számukra pedig az adminisztratív kötelezettségek, az elbírálás időtartama és a fedezet kérdése kulcsfontosságú. Miután ma a piacok alakulása nehezen kalibrálható, és elsősorban a meglévő kapacitások kihasználásának biztosítása a fő feladat, a nagyobb beruházásokat inkább a kivárás jellemzi, és a likviditási gondokat gyorsan és egyszerűen orvosoló finanszírozási formáknak van elsősorban létjogosultságuk. A már jól bevált Széchenyi Kártya pedig ilyen - magyarázza Skonda Mária, a Volksbank Zrt. elnökhelyettese.

Kedvezőbb kondíciók

A kártya feltételrendszerében számos, a vállalkozásokat pozitívan érintő változás történt 2008 második felében. Az akár egyéves vállalkozói múlttal is igényelhető konstrukció futamideje a korábbi egy évről 1+1 évre bővült. A bankok ugyan évente ellenőrzik, hogy a vállalkozás árbevétele eléri-e a kívánt szintet, és hogy időközben nem keletkezett-e a cégnek köztartozása (ez ugyanis kizáró ok), viszont a felülvizsgálati kérelem pozitív elbírálása esetén az ügyfélnek a bankfiókba sem kell bemennie, és nincs szükség újabb hitelszerződés aláírására sem.

A kártya érvényességi ideje tehát két év, és eltörölték a negyedéves tőketörlesztési kötelezettséget is, ami szintén enyhíti a kisebb cégek cash flow-finanszírozási nehézségeit. Idei újdonság, hogy míg korábban 10 millió forint feletti hitelkeret igényléséhez a vállalkozónak egyéves, legalább 5 millió forintos problémamentes Széchenyi kártya-múlttal kellett rendelkeznie, ma elegendő két lezárt, teljes naptári évet átfogó gazdálkodói múlt. 2008 szeptembere óta pedig a fedezeti követelmények is megváltoztak: a bankok jellemzően még a 25 millió forintos Széchenyi Kártya igénylésekor sem kérnek ingatlanfedezetet a hitel biztosítékául.

- Azt gondolom, hogy az ügyfelek számára ez utóbbi feltétel lehet nagyon vonzó, hiszen nincs még egy olyan konstrukció, amely 25 millió forintot kínál tárgyi fedezet nélkül a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalása mellett. Szintén fontos előny, hogy a vállalkozás két-három héten belül hitelhez jut, ráadásul nagyon kedvező áron. 2009-től az állami kamattámogatás mértéke is 2 százalékra nőtt, a garanciadíjat pedig 50 százalékban támogatja az állam - ismerteti Skonda Mária.

A mindenkori jegybanki alapkamat mértékéhez igazított Széchenyi Kártya hiteldíja függ a hitelkerettől: jelenleg a 10 millió forint alatti részre 12,41 százalék, az a feletti összegre pedig 14,41 százalék az éves hiteldíj a Volksbank Magyarország tájékoztatása szerint.

Népszerű forma
A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. januárban publikált tavalyi, előzetes adatai szerint 2008-ban folytatódott a már 2007-ben is megfigyelt tendencia a kezességvállalások típusait illetően: a garanciák összvolumenének valamivel több mint a fele a Széchenyi Kártya és más kártyahitelek keretében fölvett kis- és középvállalkozói hitelekhez kapcsolódik. Több mint 25 ezer ilyen szerződés született, a hitelekhez vállalt kezesség mértéke mintegy 190 milliárd forint volt.

Melyiket a sok közül?

A növekedésre képes kkv-k számára a bankokon keresztül jelenleg közel 550 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre a különböző támogatott hitelprogramok és a hitelgaranciák révén. Az Új Magyarország Mikrohitel Program 59 milliárd forintot nyújt beruházási és ahhoz kapcsolódó forgóeszközhitelre, az Új Magyarország Beruházási Hitelprogram kerete 50 milliárd forint, a Magyar Fejlesztési Banknak (MFB) 160 milliárd forintja van a kkv-knak szóló beruházási és forgóeszközhitelekre, míg 140 milliárd forint áll a bankok rendelkezésére az Új Magyarország Forgóeszköz Hitelprogram keretében. A Széchenyi kártya-program kamattámogatására pedig 2 milliárd forintot különített el a kormányzat erre az évre.

Jóllehet a refinanszírozott hitelprogramok még így is olcsóbbak, a Széchenyi Kártya rugalmasságával és a kialakított gyors hitelbírálati eljárással versenyképes a piacon. Skonda Mária azonban úgy véli, a vállalkozóknak nem a „melyiket", hanem a „milyen csomagban" kérdést kell feltenniük.

- A kártya nem konkurense a hitelprogramoknak, hanem kiegészítő finanszírozási megoldás, amelyet akár a legkisebb cégek is igényelhetnek beruházási szándék nélkül. A lényeg, hogy a különböző támogatott konstrukciókból a vállalkozás a számára a legelőnyösebb csomagot állítsa össze. A vissza nem térítendő uniós pályázathoz szükséges saját erő például könnyebben biztosítható a Széchenyi Kártya és a rendelkezésre álló uniós visszatérítendő források kombinációjával, de a forgóeszközhitel is kiegészíthető a kártyával. Mindezek együtt segíthetnek a vállalkozásoknak talpon maradni a megváltozott piaci körülmények között.

Úgy tűnik, a beruházási típusú hitelekre kisebb az igény, a forgóeszközhitelekre nagyon erős, a Széchenyi Kártya pedig megújult formájában másodvirágzását éli. Kérdés persze, hogy a szűkössé vált pénzpiacokon van-e elegendő forrás. A refinanszírozott hitelekkel szemben ugyanis a kártya esetében a bankok saját forrásgazdálkodása határozza meg a kihelyezhető tőke mennyiségét. Igaz, a kihelyezett tőkére az állam 80 százalékos viszontgaranciát vállal a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kezességvállalása mellett.

- Az igénylések száma dinamikusan bővül, valamivel több az elutasítás is, de ez nem azt jelenti, hogy az arányok változtak volna. A bankok értelemszerűen óvatosabbak lettek, és alaposan vizsgálják a cégek teljesítményét - alapvetően a számlaforgalmat és az előző évi mérleget elemzik -, de a Széchényi kártya hitelbírálati rendje nem változott. A visszafogottabb hitelezési politika talán a megítélt hitelkeretek zsugorodásában érzékelhető. Úgy látjuk, hogy az éves felülvizsgálatok során nő az olyan esetek száma, amikor a következő időszakra a korábbinál kisebb hitelkeretet hagynak jóvá a bankok - mondja a KA-VOSZ vezérigazgatója.

Skonda Mária is megerősíti, hogy a válság hatására a bankok forráskihelyezési politikájában komoly változás történt.

- A korábbi volumenszemléletet mára egyértelműen felváltotta a minőségi megközelítés. Azok a bankok, amelyek kiemelten kezelik a kkv-kat, általában széles és tapasztalt tanácsadói körrel rendelkeznek annak érdekében, hogy a cégek megfelelő finanszírozáshoz jussanak. A biztonságos kihelyezés nem csak a bank érdeke, a vállalkozások számára is fontos lehet a jövőre nézve.

Az eddigi pozitív trendek ellenére Krisán László úgy véli, várható, hogy a válság hatására lesznek olyan cégek, amelyeknek gondot okoz a korábbi és új hitelkeret különbségének azonnali törlesztése. Az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe került vállalkozások számára a KA-VOSZ szeretne valamilyen áthidaló megoldást találni annak érdekében, hogy a már felvett összeget tudják törleszteni, és a hitelkeretük is megmaradjon. Ennek technikájáról most folynak a tárgyalások a programban részt vevő bankok és a KA-VOSZ között.

Megjelent a Piac és Profit magazinban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo