Százezreket lehet bukni a bankszámlákon

A legtöbb vállalati bankszámlánál áthárították a tranzakciós adót, emiatt minden számla arányosan drágult. Éppen ezért az egyéb, közel száz díjtétel felhalmozása miatt akár százezreket is lehet spórolni egy megfelelően kiválasztott, szokásainkhoz optimalizált bankszámlával.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

„A legtöbb vállalati bankszámlánál a bankok egy az egyben áthárították a tranzakciós adót az ügyfelekre, ezért mindegyik bankszámla viszonylag arányosan drágult. Mégis elérhető megtakarítás, mégpedig úgy, ha figyelünk arra a mintegy száz egyéb díjtételre, amelyek viszont számláról számlára változnak” – mondta Gergely Péter, a Bankráció.hu szakértője a GazdaságTV-nek adott nyilatkozatában. A szakértő szerint a különbség valóban jelentős: egy mikrovállalkozás a banki költségeit akár évi tízezer forintból is „letudhatja”, de ha rosszul választ bankszámlát, akár ennek az összegnek a hússzorosát, évi 200 ezer forintot is kifizethet erre.

Forrás: GazdaságTV.hu

„Egy átlagos kis- vagy közepes vállalkozás, évi 30 milliós árbevétellel és egy-két alkalmazottal már évi 60 ezer forintért is találhat banki szolgáltatást, de ugyanaz a számla ugyanazokkal a szolgáltatásokkal évi 360 ezer forintba is kerülhet” – mondta Gergely Péter. Egy 6 millió forint éves árbevétellel rendelkező vállalkozás, amelynek havonta két tranzakció keretében összesen 500 ezer forint érkezik a számlájára, utalásai 7 ügylet révén havi 280 ezer forintot érnek el, 1 alkalommal vesz fel a bank saját pénzintézetének bankjegykiadó automatájából (ATM) összesen 35 ezer forintot, másik 3 alkalommal idegen ATM-ből szintén összesen 35 ezret. Mindezt figyelembe véve talál olyan bankot, ahol ezért évi 14 ezer forintot fizet, de olyat is, ahol ebben az esetben 204 ezer forintot az éves költség. Tehát több mint tízszeres is lehet a különbség.

Vállalkozói számla vezetésével ma Magyarországon szinte minden pénzintézet foglalkozik, ám a piac erősen koncentrált: a Dun & Bradstreet tavalyi felmérése szerint a vállalati bankszámlák 77 százalékán a 10 legnagyobb bank osztozik, míg a maradék 23 százalék 225 pénzintézet között oszlik meg. A legnagyobb pénzintézetek kínálatát áttekintve tehát megfelelő kép alkotható az elérhető lehetőségekről. A módozatok száma esetenként bankonként is tízes nagyságrendű lehet, érdemes tehát először meghatározni a cég igényeit, adottságait, s csak az azokhoz illeszkedő számlákat bevonni az összehasonlításba.

Fiókhálózat helyett behálózva
A válságot követő években a költségszempontok szinte valamennyi cégnél a figyelem középpontjába kerültek. Az online bankolás kényelmes, időtakarékos, és egyértelműen alacsonyabbak a hozzá tartozó számlavezetési díjak, a tranzakciós és egyéb költségek. A hazai vállalkozások több mint 60 százaléka használja is az elektronikus banki szolgáltatásokat, de – értelemszerűen – közel negyven százalékuk nem él az e-bank kínálta lehetőségekkel.
A legtöbb vállalkozásnál három olyan díjtétel van, ami gondot okozhat. Az egyik az utalások után fizetett díj. Gergely Péter szerint általában minimumdíjat szoktak meghatározni a bankok az utalások után, ez lehet 100 forint utalásonként, de akár 400 forint is. „Ha egy vállalkozás sokat utal, és általában a minimumdíjat fizeti meg, akkor ez a költség akár évi több tízezer forintra is rúghat, ezért érdemes olyan számlacsomagot keresni, ahol alacsony, vagy nincs minimumdíj” – hangsúlyozta.

A másik az úgynevezett tételdíj, ami azt jelenti, hogy minden esetben, amikor a számlán pénzmozgás van, legyen az utalás vagy jóváírás, akkor ezt a díjat felszámítja a bank. Ennek összege 10 és 50 forint közötti alkalmanként. „Itt is a sok kicsi sokra megy elve érvényesül, ha sok a pénzmozgás a számlán, akkor ez jelentős összeget tehet ki évente” – mondta Gergely Péter.

A szakértő szerint a legfontosabb díjtétel egy vállalkozói bankszámlánál annak a költsége, ha fiókban végezzük el a banki műveleteket. „Egy rosszul választott bankszámlánál a fiókban végzett bármely művelet a duplájába kerül annak, ha interneten keresztül intézzük az ügyeinket” – mondta a szakértő, aki szerint azonban vannak olyan bankszámlák, amelyeket kifejezetten arra optimalizáltak, hogy az ügyintézés a fiókban történjen, ezeknél tehát kifejezetten olcsóbb, ha személyesen megyünk el a bankba, mint ha interneten keresztül végezzük el az utalásokat.

Bankszámlaválasztás 4 pontban
  1. Fel kell mérni a vállalkozás bankhasználati szokásait: mekkora a forgalom forintban vagy devizában, bankfiókban (papír alapon) vagy elektronikusan bonyolítja a vállalkozás a pénzügyeit (gondoljuk át, hogy a költségek csökkentése érdekében lehet-e ezen változtatni!), jellemző-e a kártyahasználat. Mérlegeljük azt is, hogy rendelkezésre áll-e szabad pénz, amelyet megfelelően el kell helyezni, s nem árt tekintettel lenni arra is, hogy ez a bankforgalom mennyire tervezhető, lehetnek-e erős ingadozások.
  2. Gondoljuk át a cég várható fejlődési pályáját, és hogy milyen módon alakulhat át a pénzforgalom. A kínálatot úgy érdemes áttekinteni, hogy lesz-e a változásokhoz megfelelő számlacsomag.
  3. Az alapinformációk alapján kiválasztott megfelelő csomagok éves költségét számoljuk ki, és hasonlítsuk össze. Egyes tételek – például a bankkártyák – díja nem havonta jelentkezik, ezért ajánlható az éves kalkuláció.
  4. A konkrét költségek mellett figyelembe kell venni egyéb tényezőket is: a pénzintézet elérhetőségét (ha ez szempont), a cég legfontosabb partnerei hol bankolnak, milyen szolgáltatásokat kínál a bank. Fontos lehet a forráshoz jutás lehetősége, és a devizaforgalommal összefüggő kérdéseket is kiemelt figyelemmel kell áttekinteni, mert óriási többletköltséget jelenthet e területen egy rossz döntés. Ne feledkezzünk meg a munkavállalói számlákról, illetve a kártyaelfogadáshoz kapcsolódó kínálatról se.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo