Nemzetközi hírek
USA:
- A világ tőzsdéivel együtt emelkedtek az amerikai részvényindexek csütörtökön (Dow +1,4%; S&P +1,3%; Nasdaq +0,7%). A vevők kerekedtek felül az elmúlt napok eladási hulláma után, melyet a vártnál többnyire jobb makroszámok, a FedEx jó gyorsjelentése és a japán nukleáris helyzet oldódása is segített. A fókusz ismét Líbia felé tolódik, a légtérzár bevezetése után.
- Fontosabbnál fontosabb adatok érkeztek tegnap az Egyesült Államokból:
- A fogyasztói árak 0,2%-kal emelkedtek februárban, így az év/év infláció 1,1% lett, minimálisan meghaladva az elemzői konszenzust (1,0%).
- A Philadelphiai gazdasági aktivitást mérő Fed index 43,4 pontra emelkedett márciusban a várt 28,8 ponttal szemben.
- Az előrejelzéseknél jobban, 385 ezer főre csökkent a múlt héten először munkanélküli segélyért folyamodók száma.
- Az ipari termelés azonban a várt 0,6%-os emelkedés helyett 0,1%-kal csökkent februárban, és a Leading Indicators kompozit mutató is a várt szint alatt, 0,8%-kal nőtt múlt hónapban.
- Piacnyitás előtt publikálta negyedéves gyorsjelentését a FedEx szállítmányozási vállalat. A cég egy részvényre eső eredménye az elemzői konszenzusnál jobban, 11,5%-kal 85 centre emelkedett, és a bevételi oldal is erősebb lett a vártnál. A menedzsment ráadásul optimista jövőképet festett, és növelte az idei profit-előrejelzését. A FedEx részvényárfolyama 3,1%-ot emelkedett a nap folyamán.
- A Nike azonban csalódást keltő negyedéves számokat tett közzé piaczárás után. A cég részvényenkénti profitja (1,08 dollár) ugyanis 4%-kal alulmúlta a várakozásokat, és bevételi oldalon is gyengélkedett a sporteszközöket gyártó vállalat. A piac 5,3%-os részvényárfolyam-eséssel „jutalmazta" a céget a zárás utáni OTC piacon.
- A tegnapi dömping után, ma nem érkezik fontosabb adat az Egyesült Államokból.
Olaj és arany:
- 3,5%-ot emelkedett az olaj ára tegnap, miután az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta a Líbia elleni légtérzárat, így a tegnap már győzelemre álló Kadhafi elnök ismét nehéz helyzetbe kerülhet az ellenzéki erőkkel szemben.
- Kérdés, nem volt-e túl késő az ENSZ lépése, hiszen Kadhafi fontos ellenzéki kézben levő városokat vett be. Viszont Bengázi bombázása ezzel abbamarad, és a légierő kiesése nagy segítséget jelent az ellenzéki erőknek.
- Jelenleg 103 dollár felett kereskednek a WTI kőolaj hordójával.
- Az arany ára is emelkedett, jelenleg 1.411 dolláron forog a nemesfém unciája.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban tartózkodtak ma reggel az ázsiai indexek (Nikkei +2,7%, Hang Seng +0,4%, Shanghai +0,5%, Kospi +1,1%, All Ordinaries +1,7%).
- A jó hangulat hátterében a G7 döntése áll, melynek értelmében koordinált intervenciót hajtanak végre annak érdekében, hogy megfékezzék a jen további erősödését (új történelmi mélypont a dollárral szemben 76,25-nél volt). A Bank of Japan ma ismét interveniált a devizapiacon 3.000 milliárd jen értékben (így összesen már 37.000 milliárd jen friss likviditás került a piacra a földrengés óta). A japán pénzügyminiszter elmondta, hogy a többi nemzeti bank (USA, UK, Kanada, ECB) hasonlóan tesz majd, vagyis jent ad el. A bejelentés természetesen jót tett az exportőrök árfolyamának.
- Az optimizmus átragadt a többi távol-keleti piacra is. Az emelkedő olajárnak köszönhetően jól szerepeltek az ausztrál energiavállalatok. A Woodside Petroleum, a Santos és az Oil Research 1,8-3,0%-kal emelkedett.
- Rekordmértékű működési eredményt vár 2011-ben a Samsung Electronics annak ellenére, hogy az egyre élesebb verseny miatt az értékesítés egyre nehezebb, hangzott el a cég mai éves közgyűlésén. Az anyavállalat Samsung Group 18%-kal növeli beruházásait, hogy az új-generációs technológiák bevezetésével minél nagyobb szeletet hasíthasson ki a piacból.
Devizák:
- A dollár áttörte az 1,40-es ellenállást, folytatódott a gyengülés 1,406-ig a reggeli órákban.
- A japán jen szerda este újabb történelmi csúcsra erősödött (76,25). Tegnap azonban hirtelen megfordult az árfolyam, miután a G7 pénzügyminiszterei közös közleményben arra figyelmeztettek, hogy a jen gyengítése érdekében összehangolt devizapiaci intervenciót hajtanak végre. A hír hatására a japán fizetőeszköz erőteljesen gyengülni kezdett, a reggeli órákban már 81,7 környékén mozog a kurzus.
- A forint piacán unalmas kereskedést láthattunk, nagyon szűk sávban 273,5 környékén araszol a kurzus.
Határidős piacok:
- Tovább emelkednek a határidős indexek az USA-ban.
Erste kommentár
Sok fontos hír mozgatta tegnap a piacokat. A G7 országok hajnalban tartott rendkívüli ülésén elhatározták a jen erejével szemben alkalmazott összehangolt intervenciót. A jen így a tegnapi csúcsához képest több mint 7%-ot gyengült. Enyhültek a japán atomkatasztrófával kapcsolatos aggodalmak is. Hamarosan újraindulhat az eredeti hűtési rendszer a fukushimai erőmű legproblémásabb blokkjában, a vezetékeket már húzzák az áramellátás helyreállítására. Azonban érkezett olyan hír is, hogy ismét alternatív hűtési módszert kellett alkalmazni egy olyan blokknál, ahol korábban úgy tűnt megoldódik a probléma. Fontos esemény történt Líbiában is, ugyanis az ENSZ Biztonsági Tanácsa elrendelte a légtérzárat, vagyis egyik harcoló fél sem vethet be ezután légitámadásokat. Ez rendkívüli módon segíti az ellenzéki erőket, akik egyre nagyobb szorítás alá kerültek az elnöki hadsereg előrenyomulása miatt, miközben a világ Japánra figyelt. Az olajár mindenesetre újra emelkedni kezdett, és ismét 100 dollár fölé ért a WTI kőolaj ára. Ez azonban nem befolyásolta a ma reggel is optimizmusra ébredt piacokat, az elmúlt napok esésének korrekciója véleményünk szerint ma is folytatódhat.
Vállalati hírek
A MOL érdeklődik a Lotos megvásárlása iránt
Sajtóértesülések szerint április 29-ig lehet ajánlatot tenni a Lotos lengyel finomító 53%-os pakettjére. Az érdeklődők között van a Gazpromneft, a TNK BP Holdings, a PGNIG, a MOL, valamint néhány pénzügyi befektető is. Noha a sajtóban 700-750 millió dollárra teszik a majdani vételárat, a piac jelenleg 1 milliárd dollárra árazza a pakettet. Úgy véljük, hogy a MOL jó eséllyel indulhat, hiszen képes olyan üzleti tervet és árat ajánlani, ami tetszhet a lengyel kormánynak. A MOL pénzügyi helyzete elég erős, tavaly év végén 31% volt az eladósodottság mértéke. Így akár 1,5 milliárd eurót is költhet akvizícióra (új hitelre), úgy, hogy ne emelkedjen 40% fölé az eladósodottság. A hír összességében kedvező, de egyelőre nem lesz hatással a részvényárfolyamra.
Rövid hírek
- Az E-Star bejelentette, hogy megkapta a PSzÁF engedélyét részvényei bevezetésére a varsói tőzsdére. A vállalat ezen kívül 1200 saját részvényre szóló határidős kontraktusát átgörgette 2011. júniusra. Technikai lépés, árfolyamhatásra nem számítunk.