Ez erőteljes dollárerősödést hozott, amely technikailag már úgyis borítékolható volt, és az arany is nagyot zuhant. A részvényindexek is negatívan reagáltak, de ott a reakció visszafogottabbnak volt mondható, továbbra is a 20 napos mozgóátlagok felé araszolnak. (DAX 9.072, S&P500 1.771, Dow Jones 15.725).
A magyar ugaron jött egy negatív hír a Richter háza tájáról. Az amerikai hatóságok hatásosnak találták ugyan a cariprazine-t a skizofrénia kezelésére, viszont a dózissal kapcsolatban kérdéseik vannak, így csúszhat a gyógyszer bevezetése. Ez kis negatív meglepetés, melynek a hatása azért limitált szerintünk, valószínűleg kevesebb, mint 100 forint részvényenként. Összességében csökkenést várunk a nemzetközi és a magyar piacon is ma.
USA
A Dow 0,41%-ot, a Nasdaq 0,27%-ot, az S&P 0,38%-ot esett a tegnapi kereskedésben a legutóbbi Fed ülés jegyzőkönyvének közzétételét követően. A jegyzőkönyvben már szerepelt, hogy a következő ülések valamelyikén elkezdhetik csökkenteni az eszközvásárlási program nagyságát. A jegybankárok egyetértettek abban, hogy az amerikai leállás hatása csak mérsékelt és átmeneti volt.
James Bullard, a Fed St. Louisi elnöke azt nyilatkozta, hogy a QE3 program csökkentéséről már decemberben dönthetnek. Nem okoztak komolyabb meglepetést az amerikai makrogazdasági adatok. Az októberi éves infláció a vártnak megfelelően 1% lett, élelmiszer- és energiaárak nélkül a vártnak megfelelően 1,7% volt az infláció mértéke. Ugyanakkor az előző hónaphoz képest a várt szinten maradással szemben 0,1%-kal csökkent az árszínvonal.
Októberben 5,12 millió használt lakást értékesítettek, ami elmarad az 5,14 milliós várakozástól, és visszaesést jelent az előző havi 5,29 millióhoz képest. A kiskereskedelmi forgalom volt az egyetlen, ami meglepetésnek számít. 0,4%-os növekedés volt az előző hónaphoz képest a várt 0,1%-kal szemben.
Ma is számos makroadat fog megjelenni. Ezek közül a legfontosabb a munkanélküli-segély kérelmek számának alakulása, amit 14:30-kor fognak publikálni. A várakozások szerint a friss munkanélküli- segély kérelmek száma 335 ezer lehet, míg a tartós munkanélküliek száma 2,87 millió fő lehet.
Európa
A DAX0,09%-ot emelkedett, míg a többi európai részvényindex jellemzően a negatív tartományban zárt. A FTSE 100 0,25%-kal, a CAC40 pedig 0,1%-kal csökkent. Az EKB-nál ismét felmerült a negatív kamatláb bevezetésének a lehetősége, azonban ezúttal már további konkrétumok is ismerté váltak, miszerint 0,1%-os negatív betéti kamatlábat vezetnének be. A FTSE 100 esésében közrejátszott, hogy a Bank of England jegyzőkönyve szerint a monetáris tanácstagok aggodnak a brit gazdasági növekedés miatt.
9.30-kor publikálják a német beszerzési menedzserindex értékét. Az ipar esetében 52 pontot, a szolgáltató szektor esetében 53 pontot várnak. 10.00-kor érkezik az eurózóna beszerzési menedzserindexe, itt 51,5 pontot várnak az ipartól és 51,9 pontot a szolgáltatóktól.
Olaj, arany
Hatalmasat esett az arany jegyzése, egészen 1.245 dollárig ment tegnap a kurzus a Fed jegyzőkönyv hatására, amely szerint hamarosan érkezik a Fed kötvényvásárlási programjának visszafogása.
A WTI 93,4 dollárra esett, miután a készletek újabb 375 ezer hordós növekedést mutattak. A likviditás csökkenése negatívan hat az összes nyersanyag árára, így ha a Fed valóban beváltja ígéreteit, további árcsökkenésre kell felkészülni.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama 1,3538-ról 1,3439-ig csökkent, és ma reggel további csökkenés tapasztalható. Reggel 8 óra tájékán 1,3430-es árfolyamon kereskedtek a devizapárral. A dollár erősödését támogatta az EKB felől érkező nyilatkozat, miszerint mérlegelik a 0,1%-os negatív betéti kamat bevezetésének a lehetőségét, míg a Fed jegyzőkönyvéből azt lehetett kiolvasni, hogy a következő kamatdöntő ülések egyikével megkezdődhet az eszközvásárlási program visszafogása.
A forint csak kisebb gyengülést mutatott tegnap az euróval szemben, a nyitó 297,19-es árfolyamról 297,46-ig emelkedett az árfolyam, de nap közben 296,31-on is járt, ahol a 20 napos mozgóátlagról fordult az árfolyam.
Távol-Kelet
A jen gyengülésének eredményeként a Nikkei 1,9%-os emelkedést tudott felmutatni, míg a többi ázsiai piacon a csökkenés volt a jellemző. A Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot csökkent. A HSBC előzetes novemberi PMI értéke a várt 50,8 pont helyett csak 50,4 pont lett, ami a vártnál nagyobb visszaesést jelent a múlt havi 50,9 pontról. A jen árfolyama a dollár erősödésének hatására 100,7-ig emelkedett.
Határidős piacok
Alapvetően negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon.