Emlékezzünk, legutóbb nem kellett ehhez különösebb hír, elég volt a tény, hogy a Dow Jones 14.000 pont fölött zárt, s jöttek egyből a profitrealizálók. Így az ipari átlag index és az S&P500 is a 20 napos mozgóátlagig ment le. A DAX tegnap a 20 napos mozgóátlag felett maradt, de lefordult a korábban említett ellenállásról, s ma a 20 és 30 napos mozgóátlag alatt készül nyitni. A BUX is lefordult a csökkenő csatorna felső éléről és az egy nappal korábbi rést is visszatöltötte. Mivel a 20 és 30 napos mozgóátlag alá esett, ezért az irány most a csatorna alsó éle, amely 18.700 pont környékén van.
USA:
Rosszul indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, a nyitás után lefelé vették az irányt az indexek, és zárásig kitartott a rossz hangulat (Dow -0,77%, Nasdaq -1,54%, S&P500 -1,24%). A piac a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvére fókuszált tegnap, melyből kiderül, hogy az eszközvásárlási programot akár a következő, márciusi ülésen is megváltoztathatják. Bár a jegybankárok megosztottak voltak a kérdésben, de elképzelhető, hogy akár már márciusban is tárgyalhatnak arról, mi legyen a sorsa a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási programnak. A program fokozatos csökkentése, vagy korábbi befejezése is szóba kerülhet. Ennek pedig nem örültek a piacok.
A termelői árindex emelkedése gyengébb volt a vártnál, januárban 0,2%-kal emelkedett a várt 0,3% helyett. A megkezdett lakásépítések száma sem alakult túl jól, évesítve 890 ezer volt az új lakásépítések száma, miközben a piac 925 ezerre számított, a decemberi adat pedig 973 ezer volt.
Az Apple piacán is folytatódik a lejtmenet, miután a hírek szerint a Foxconn felfüggeszti az új alkalmazottak felvételét. A cég nem erősítette meg, hogy a gyenge értékesítési adatok is szerepet játszanak ebben a döntésben. Az árfolyam mindenesetre 2,5%-ot esett tegnap.
Európa:
A nyugat-európai piacokon szintén főként az eladók voltak többségben (FTSE100 0,25%, DAX -0,3%, CAC40 -0,7%). Ma feldolgozóipari és szolgáltatói beszerzési menedzser index adatokra számíthatunk az eurózónából.
Olaj, arany:
Az arany árfolyama töretlenül folytatja az esését, miután múlt héten kitört a szűkülő háromszögből. Tegnap a nap egésze során egy csökkenő irány volt látható, amire nagymértékben rásegített a Fed közleménye. A jelenlegi bőséges likviditás visszafogásának a lehetősége nagyot taszított az arany árfolyamán, ami 41 dollárt esett tegnap, és ezzel 1564,55 dollárra változott az árfolyama.
A ma megjelenő készletadatok előtt jelentősen, 96,66 dollárról 94,46 dollárra csökkent az olaj árfolyama. Információink szerint az olaj árfolyamának nagy esése azután következett be, hogy egy olajjal spekuláló hedge fund pozíciót hirtelen kényszer likvidálni kellett.
Devizák:
Bár a Fed jegyzőkönyvének hatása negatívan hatott a részvénypiacokra, ugyanakkor nagyot lendített a dollár helyzetén, ennek megfelelően az EUR/USD devizapár értéke 1,3388-ról 1,3283-ra csökkent. Amennyiben az amerikai jegybank eszközvásárlási programjáról márciusban eldöntik, hogy az fokozatosan kivezetésre kerül, vagy a korábbinál csak rövidebb igeiig tart, az csökkentené a likviditás növekedésének az ütemét és megemelné az amerikai hozamok szintjét, ami erősíti a dollár árfolyamát.
A forint árfolyama nem változott érdemben tegnap, továbbra is a 290 és 292,5 közötti tartományban mozog. A forint minimális gyengülésével az EURHUF devizapár értéke 290,77-ről 290,97-re emelkedett. A forint szempontjából meghatározó fontos hír volt, hogy Cséfalvay Zoltán államtitkár megerősítette, hogy az új jegybankelnök személyének megnevezése március elsején lesz esedékes.
Távol-Kelet:
Nagy esés volt tapasztalható ma reggel a távol-keleti piacokon. A Nikkei 1,39%-ot, a Hang Seng 1,78%-ot, a Shanghai index pedig 2,8%-ot esett. A csökkenés hátterében esősorban a tegnap este publikált Fed jegyzőkönyv áll, ami az eszközvásárlási program márciusi újratárgyalásának lehetősége miatt rányomta a bélyeget a globális részvénypiacokra.
Határidős piacok:
Az amerikai határidős indexek vegyes képet mutatnak, míg az európaiak a negatív tartományban vannak ma reggel.