Összességében egyre félelmetesebb a részvényindex mozgása. A DAX is csúnyán viselkedik, elindult a korábban említett nyakvonalról, majd tegnap visszaesett alá. Bár a technikai formáció még nem sérült, de a viselkedés nagyon gyenge. Ha netán a 7.593 pont is elesik, akkor már igazán aggódhatunk, de egyelőre úgy tűnik, hogy ez talán nem következik be. A BUX esetében a rövid távú technikai indikátorok kis túladottságot mutatnak, így enyhe korrekció jöhet ma, de vigyázzunk, hiszen az index a 20 napos mozgóátlagról fordult le tegnap, ráadásul növekvő forgalommal.
USA:
Minimális elmozdulásokat láthattunk tegnap a tengerentúli börzéken, és bár az indexek többségének sikerült enyhén felfelé kapaszkodnia, az emelkedés elég erőtlen volt (Dow -0,07%, Nasdaq 0,07%, S&P500 0,04%). A BlackBerry egykori vezérigazgatója értékesítette összes részvényét a tavalyi év végén, derül ki a társaság közleményéből. Egy évvel ezelőtt még 26,8 millió darab részvényt birtokolt a volt vezető, ami 5%-os részesedésnek felel meg. Tegnap közel 8%-ot emelkedett az árfolyam.
Tegnap hivatalosan is bejelentették az American Airlines és a US Airways egyesülését, így megszületett a világ legnagyobb légitársasága. Az American Airlines csődvédelem alatt álló anyavállalatának, az AMR-nek a hitelezői 72%-ot kapnak az egyesült vállalatban. A maradékot pedig a US Airways részvényesei kapják. A friss segélykérelmek száma a múlt héten 27 ezer fővel 341 ezerre csökkent az USA-ban. Az adat jobb lett a várakozásoknál, mert a piac 360 ezerre számított.
A PepsiCo üdítőital gyártó vállalat tegnap publikálta negyedéves számait. A cég részvényenkénti profitja a várt 1,052 dollár helyett 1,08 dollár lett, a vállalat 7%-os profitbővülésre számít az idei évben. Az árbevétel 19,95 milliárd dollárra emelkedett, ami felülmúlja a 19,7 milliárd dolláros bevételt. A H.J. Heinz tegnap bejelentette, hogy elfogadja Warren Buffett vállalatának és a 3G Capital Management-nek az ajánlatát, így 28 milliárd dolláron felvásárolják a ketchup készítő vállalatot.
Európa:
Korrekció indult a nyugat-európai börzéken, és látványos mínuszban zártak az indexek (FTSE100 -0,5%, DAX -1,05%, CAC -0,77%). Az eurozónából érkező negyedik negyedéves GDP adat gyengébb lett az előzetes várakozásoknál. A legutóbbi három hónapban 0,4%-os visszaesésre számítottak az elemzők, a valós adat pedig 0,6% lett. Ez egyébként 2009 eleje óta nem látott rossz adat.
Olaj, arany:
Folytatódott tegnap a lejtmenet az arany piacán, az árfolyam 1.642 dolláron nyitott és 1.634,7 dollárig esett zárásra. A reggeli kereskedésben is lejtmenet látható, 1.633 dollárig csökkent tovább a kurzus, és közelíti az 1.625 dolláros támaszt. A kőolaj tegnap egy szűk sávban oldalazott 96,7-97,7 dollár között. A reggeli kereskedésben is folytatódott az oldalazás a 20 napos mozgóátlag felett. Hamarosan további emelkedésre számítunk.
Devizák:
Hiába kezdte a tegnapi napot a forint azzal, hogy igyekezett megbarátkozni a 290-es ellenállás alatti árfolyammal, nap végére jelentősen gyengült, és 291,41-en zárt, miközben a napi maximuma még ennél is jócskán magasabb, 292,78 volt. A forint gyengüléséhez nagymértékben hozzájárult, hogy olyan információk szivárogtak ki, hogy a kormány gyengíteni szeretné a forintot. Ezen túlmenően a tegnapi vártnál is gyengébb GDP adat és a lassuló infláció teret nyithat a további kamatvágásoknak, ami a kamatkülönbözet csökkenésén keresztül gyengítőleg hat a forintra.
A gyenge európai GDP adat és az amerikai segélykérelmek számának alakulása határozta meg az EUR/USD devizapár kereskedését a tegnapi nap során. Az eurózóna GDP-je év/év alapon 0,6%-kal csökkent, ami a vártnál gyorsabb csökkenést jelent. Közben az USA-ban az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma a várt 360 ezer helyett csak 341 ezer lett. Ezek hatására az EUR/USD árfolyam 1,3444-ről 1,3316-ig mérséklődött.
Távol-Kelet:
A Hang Seng 0,07%-ot csökkent, miközben a japán Nikkei index 1,18%-kal zuhant a ma reggeli kereskedés során. A Moszkvában ma kezdődő G20 találkozó egyik kiemelt témája a devizaárfolyamok befolyásolása lesz, és bizonyára szóba fog kerülni a japán jen elmúlt hónapokban végrehajtott drasztikus leértékelése is, amivel a japán jegybank a vállalatok versenyképességét igyekezett növelni. A jen árfolyama 0,21%-ot erősödött ma reggel a dollárral szemben.
Nem teljesítettek jól a bányaipari vállalatok ma. Az ausztrál tőzsdén jegyzett Rio Tinto árfolyama visszaesett, miután közzétette éves eredményét. Versenytársa a BHP Billiton árfolyama 0,77%-kal csökkent.
Határidős piacok:
A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.