Nyugdíj, te drága!

A pénztárak létrehozása, vagyis 1993 óta folyamatosan szó esik arról, hogyan kell félretenni, és hogyan kell a lehető legjobban kihasználni a nyugdíjpénztárral társuló adómegtakarítási lehetőségeket. Ám arról igencsak keveset beszélünk, hogyan is használható fel a legjobban a pénztári számlán felgyülemlett összeg.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Két élethelyzetet lehet megkülönböztetni a nyugdíjpénztári tagok körében: aktív vagy nyugdíjas. Az aktív, tehát még dolgozó pénztártag először tíz év után férhet hozzá megtakarításaihoz, ám ezzel csökkenti nyugdíjkori megtakarításait. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a nyugdíjpénztári megtakarítás nem unit-link típusú biztosítási termék, és nem is egy tízéves futamidejű betét, hogy kötelező lenne felvenni adott idő elteltével; itt a pénzfelvétel választható lehetőség, s a további felhasználás módját is mérlegelni kell.

Lehetséges stratégiák

A felhalmozott tőkét a pénztárból kivenni, s más, esetleg banki befektetésbe tenni nem a legjobb megoldás, hiszen a banki befektetések kamatadó-kötelesek, és azt is fontos tudni, hogy aktív korban a pénztárba befizetett tőke felvétele adóköteles. Ez azt jelenti, hogy a munkavállaló, ha nem nyugdíjcélra használja fel, köteles megfizetni az adókat és a járulékokat a munkáltató által adómentesen nyújtott befizetések után ugyanúgy, mint ha bruttó bérként kapta volna meg az összeget.

Van azonban egy adómegtakarításra lehetőséget nyújtó formája is annak, ha a még aktív tag tízéves tagság után felveszi a tagdíját: az adómentesen felvehető hozamot felveszi, és még ugyanabban az évben mint egyéni befizetést (az adókedvezményre vonatkozó limitek figyelembevételével) visszafizeti az egyéni számlára. Ez esetben ebből csak a működési költséget vonják le, és a befizetett összeg 30 százaléka pedig adókedvezményként visszaigényelve a megtakarítást növeli (lásd keretes írásunkat). Az adómentes megtakarításhoz való hozzáférést, illetve mozgatást mindenképpen érdemes azonban megfontolni. Elképzelhető ugyanis, hogy aktuális pénzügyi helyzetében a pénztártag jobban jár egy hitellel, mint ha felveszi a nyugdíjas éveire félrerakott összeget, hiszen szerencsés esetben ez jóval hosszabb periódus mondjuk egy plazmatévé élettartamánál vagy egy karibi nyaralásnál.

A nyugdíjas kort elérő pénztártagok háromféle módon juthatnak hozzá megtakarításaikhoz: vagy egy összegben felveszik, vagy adott összegű és időtartamú - havi vagy éves - járadékfizetést kérnek, vagy a kettő kombinációját választják. A hosszú évek során félretett pénz felhasználását érdemes gondosan megtervezni, ebben segíthet a pénztárak ügyfélszolgálata is.

Nyugdíj egy összegben

Az adatok azonban nem azt mutatják, hogy a pénztártagok tudatos stratégiát dolgoznának ki pénzári megtakarításaik felhasználására. Mint az az Aranykor Nyugdíjpénztár felméréséből kiderül: a nyugdíjkorhatárt elérő pénztártagok szinte kivétel nélkül - 99 százalékban - az egyösszegű kifizetés mellett döntenek a járadékszolgáltatással szemben, annak ellenére, hogy utóbbi számos előnyt biztosítana számukra. A tízéves tagság utáni kifizetés lehetőségével élők háromnegyede a számla hozamtartalmára irányuló részletkifizetést igényelt 2007-ben, a teljes összeget felvevők aránya pedig meghaladta a 25 százalékot, egy részük pénztári tagságát is megszüntette. Aggasztó, hogy ez utóbbiak körében éppen annak a negyvenes korosztálynak az aránya magas, amely számára amúgy kulcsfontosságú lesz majd a nyugdíjcélú megtakarítás a megfelelő időskori életszínvonal biztosítása érdekében.

A megtakarítások egyösszegű felvételének kiemelkedő népszerűsége több okra vezethető vissza Kulyassa Krisztina, az Aranykor Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint. Egyrészt a nyugdíjkorhatárt mostanában elérők ilyen formában jellemzően rövidebb távon, 12-14 éven át takarékoskodtak - hiszen korábban számukra ez a megtakarítási forma nem volt elérhető -, az így összegyűjtött pénz pedig egy összegben jóval vonzóbb, mint havi csekély összegű részletekben. Másrészt sokan a nyugdíjba vonulás előtt szeretnének még egy-egy nagyobb beruházást - például lakásfelújítást, autóvásárlást - elvégezni, s ennek költségeit ily módon fedezik.

A teljes cikk a Piac és Profit júliusi-augusztusi számában olvasható.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo