Az S&P megerősítette Magyarország BB+ besorolását, a kilátásokat pedig stabilan hagyta. A hitelminősítő szerint a növekedés az elkövetkező években a régión belül nálunk lehet a legalacsonyabb. A GDP arányos államadósság pedig idén év végére meghaladhatja a tavalyi 76,9%-ot. Persze ez a minősítő volt az, aki még március 2-án, meglepetésre egy fokozatot emelt az osztályzatunkon. Persze az is igaz, hogy csak az S&P-nél voltuk két fokozattal a befektetői kategória alatt. Így igazán nagy meglepetés lett volna, ha most is lépett volna a hitelminősítő. Ennek ellenére voltak olyan piaci szereplők, akiket negatívan érintett a hír, így láthattunk is egy kisebb forintgyengülést. Hátra van még a Moody’s és a Fitch döntése is (november 6-án és november 20-án). Egyik esetben sem számítunk felminősítésre, lépés inkább csak jövő évben várható.
Közben ma reggel a Richter bejelentette, hogy a „női viagra”-ként becézett bremelanotide nevű hatóanyagra kötött, korábbi közös fejlesztési terveket felbontotta a Palatin nevű gyógyszercéggel. A gyógyszertől a 2019- 2020-as várható bevezetés után, csúcs értékesítésként 50 millió euró bevételt vár a Richter. A licenszért a Richter még korábban 10 millió euró egyszeri díjat fizetett, és összesen mintegy 60 millió eurót fizetett volna a fejlesztés során. Sőt még royalty költsége is lett volna az értékesítés során. A hír negatív, de az elemzők nem számoltak a modelljeikben ezekkel a bevételekkel, így jelentős hatása nincs a hírnek. Ugyanakkor a közlemény alapján úgy tűnik, hogy a Richter elveszíti az eddig fizetett 10 millió eurós mérföldkő fizetést, amely részvényenként, mintegy 17 forintra rúg.
Közben a németeknél is zajlik az élet. A Volkswagen akár 18 milliárd dollár büntetést is fizethet azért, mert „meghamisította” a kipufogó gázok adatait egy ügyes kis szoftverrel. A büntetés részvényenként 60 dollárra is rúghat (rossz esetben), amely a pénteki záróárnak több mint harmada. Így nem csoda hogy a részvény több, mint 10 százalékos eséssel nyitott, amely pl. a DAX-ot több mint 0,33 százalékkal húzza lejjebb.
Ezek alapján talán nem meglepő, hogy a DAX-ban a pénteki zuhanást követően egy újabb esést várunk, miközben a BUX is csökkenhet a mai napon.
USA
Nem sikerült jól a pénteki kereskedés a tengerentúlon, nagyot estek a piacok (Dow -1,74%, Nasdaq - 1,37%, S&P500 -1,62%). Augusztusi használtlakás értékesítési adatok érkeznek ma a tengerentúlról. Egyes információk szerint a Foxconn meg szeretné venni a Sharp veszteséges kijelző gyártó részlegét, amihez az Apple-től kérne kölcsön.
Európa
Pirosba borultak az európai indexek pénteken. A FTSE 100 index 1,3%-ot, a CAC 40 index 2,5%-ot, míg a DAX index 3,0%-ot veszített értékéből. A görög választásokat a Szíriza nyerte 35,5%-kal, az Új Demokrácia 28,0%-a előtt. Alekszisz Ciprasz a jobboldali Független Görög párttal próbálhat meg kormányt alakítani (145 + 10 mandátum). A szavazati arány lényegesen kisebb volt, min januárban, ugyanis akkor 63,3%-os volt a részvétel, míg most 56,5%. Kedden már be is iktathatják a régi-új kormányt. A Moody’s a gyenge növekedési kilátások miatt egy fokozattal leminősítette Franciaország besorolását az eddigi „Aa1”-ről „Aa2”-re.
Olaj, arany
Pénteken a 47 dolláros szintről 45 dollár alá esett a WTI típusú kőolaj. A legfrissebb hírek szerint Szaúd-Arábia olajkészlete 320 millió hordóra emelkedett, ami 2002 óta a legmagasabb érték. Az export ugyanakkor a márciusban látott 7,9 milliós csúcs óta esik, és jelenleg 7,28 millió hordón áll. Az arany árában minimális pozitív irányú elmozdulást láthattunk. A gyengébb amerikai fogyasztási adatok, illetve a Fed kommunikációja is támogató környezetet biztosít a nyersanyag árának.
Devizák
A múlt héten nagyot erősödött a forint az euróval szemben. Az árfolyam megközelítve a 200 napos mozgóátlagot 309,4-ig esett, ahonnan pénteken már emelkedés indult. Az S&P döntését követően az EUR/HUF 311 felett is járt, ahonnan 310,7-ig korrigált zárásra, majd tovább emelkedett a ma reggeli kereskedésben.
A Fed döntést követő gyengülés után pénteken nagyot erősödött a dollár az euróval szemben. Az árfolyam megtorpant az 1,143-as ellenálláson, majd hirtelen fordulatot követően 1,13-ig zuhant vissza a kurzus. Ma reggel már egy enyhe korrekció látható,de a grafikon alapján rövidtávon a dollár további erősödése valószínű.
Távol-Kelet
Negatív hangulat jellemezte a mai ázsiai kereskedést. A Nikkei zárva volt, a Hang Seng 1,1%-ot esett a Shanghai index viszont 1,1%-ot emelkedett. A Fed Bézs Könyvének mintájára készült kínai Bézs Könyv szerint a kínai gazdaság nem annyira gyenge, mint ahogy látni lehet, sőt, az egyre erőteljesebb lassulásról szóló híreket egyenesen mítosznak nevezi a CBB International kiadványa. A felmérés összességében vegyes képet fest a kínai gazdaságról, elsősorban az export gyengeségét emeli ki.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.