Hány forintot kérve, mekkora hasznot ígérve kezdődik az álmodozás, vagy éppen a reális piaclátás? Ugyanez másként: vajon mennyire dicsérheti valaki a saját lovát úgy, hogy közben még hiteles maradjon? A közelmúltban választ adott minderre egy rendezvény, ahol a pénz reményében dicsérte minden előadó a saját lovát. A legtöbbet kért, s a hallgatóság szerint talán ezért is a leghitelesebb az a vállalkozás volt, amelyik a kíméletes könyvdigitalizáló robottal állt elő. Produktumuk nem egyszerűen lapoztatja a "lefényképezett" oldalakat, hanem meg is óvja azokat, amire más fejlesztők még nem találták ki a megoldást. (A "más fejlesztők" ebben az esetben a Google-léptéket képviselik.)
Az Alexandria Bookscanner - vagyis a kíméletes könyvdigitalizáló robot - az Európai Tudásközpont Kft. műszaki-szellemi terméke, s most már szabadalma. Kaszás Attila marketing- és PR-menedzser elmondása szerint az automatikus lapozás 45 fokos nyílásszögben történik, s a műveletet magát a gravitáció végzi el. A világ könyvtáraiban található sokmilliárdnyi kötet digitalizálása jelenti a piacot, ahol a magyar fejlesztők akkor tudnak igazán hatékonyan megjelenni, ha legalább egymilliárd forint új forrást kaphatnak az üzleti angyaloktól. Amit pedig kínálni mernek a befektetőnek a tranzakció során elérhető haszonról, ugyancsak nem csekélység: az "exit" a kft. elképzelései szerint a tőzsdén következik be, s 200-400 százalékos megtérülés is reális.
Angyalok angyala
A Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója, Zoltán Csaba a néhány milliós vagy tízmilliós pénzigénnyel előálló és évi 50-100 százalékos megtérülést valószínűsítő vállalkozást gondolja olyannak, hogy az mértékadó lehet az üzleti angyaloknak. A társaság ötletek megvalósítását hajlandó elősegíteni, amelyek eredeti gondolatokon, piacképessé váló újdonságokon alapszanak, s valóban azon múlik a sikerük, az egyről a kettőre jutásuk, hogy friss tőkét, hatékony piaci menedzselést képesek-e bevonni. A Start Zrt. egyébként ezeknek a pénzükkel segítő invesztoroknak a partnere, annyiban mindenképpen, hogy biztonságot kínál számukra a befektetéseikhez. Némi újságírói túlzással: a Start az üzleti angyaloknak az angyala. Zoltán Csaba a Piac és Profitnak elmondta: a februárban szervezett X. Innostart Üzleti Angyal Klub számos olyan projektet láttatott a befektetőkkel és a befektetésközvetítőkkel, amely értéket jelenthet a potenciális invesztálók számára is. Többnyire tudták az alkotók, hogy milyen reális pénzszükséglete van a fejlesztésüknek, s a "kimenetet" is fel tudták vázolni a vállalkozásukba pénzzel és üzleti, piaci szakismerettel beszállni kész leendő partnereknek.
Azt a "közvélekedést" azonban nem gondolja helyénvalónak az "üzleti angyalok angyalának" képviselője, hogy például nyolc-tíz kezdő ötletbe való befektetést elbír az az egy, amelyiknek lehet akkora hozadéka, hogy fedezi a többi szerény jövedelmezőségét, avagy veszteségét. Az Üzleti Angyal Klub februárban bemutatott 14 informatikai újdonságának megfogalmazott tőkeigénye is - egy kivétellel - alacsony volt ugyan, egy-két milliótól pár tízmillióig terjedő projekteket kínáltak, de ez sem ok senkinek a sikertelen befektetésre.
Egyébiránt tényleges kockázati tőkéből a világban is, nálunk is túlkínálat van, de a jóval kisebb projekteket jelentő és kezdeti stádiumban lévő ötletek esetében nem ez a befektetői kör keresi az üzleti lehetőségeket. Nem véletlenül értékeli fel a Start Tőkegarancia Zrt. szerepét az, hogy a cég az angyalok mögé áll arra az esetre, ha a projektben lévő befektetés bajba kerül. Az igénybe vett garancia díja évi 1-4 százalék csupán, s például egy 100 milliós befektetésnél, ha az adott vállalkozást kénytelenek felszámolni, a Start maximum 80 százaléknyi invesztíciót megtérít.
Miért kerülik a nyilvánosságot
Sem a Start Tőkegarancia vezérigazgatója, sem a másik általunk megkérdezett, az angyalokkal kapcsolatban álló, illetve befektető vállalkozás, a DBH Group divízióigazgatója, Kurtán Zoltán nem gondolja, hogy az üzleti angyalokkal megjelennének olyan pénzek, amilyeneket tulajdonosaik valamilyen okból el akarnak rejteni az adóhatóság elől. Wikonkál Éva, az Innostart Nemzeti Üzleti és Innovációs Központnak, az Üzleti Angyal Klubot szervező intézménynek az igazgatója pedig le is szögezi: az itt szerepet vállaló befektetők az adózott jövedelmüket teszik be egy-egy projektbe. De mert a pénzükkel dolgoznak, teljesen kerülik a nyilvánosságot, s még az Innostart sem tud precízebb meghatározást, mint azt, hogy számuk a 300 és 1000 között lehet valahol. Az Innostart révén azonban 500 "megszűrt" projektből minden tizedik került a befektetők, támogatók elé, a bemutatott projektekből pedig minden ötödik talált invesztálni kész pénztulajdonosra.
A teljes cikk a Piac és Profit márciusi számában.