Mindenek előtt bővültek a törvény által használt fogalmak. Így például bekerült a jellemző kockázat meghatározása, amit az tett szükségessé, hogy vannak a piacon olyan biztosítási termékek, amelyek többféle kockázatra szólnak. Ezeket a jellemző kockázat szerint kell ágazatba, illetve alágazatba sorolni, a jellemző kockázat pedig az, amely legnagyobb hányaddal szerepel a díjban.
Szintén új fogalom a törvényben a kártörténetre vonatkozó adat. Ez értelemszerűen a kötelező gépjármű felelősségbiztosításhoz (kgfb) kapcsolódik, és így szól: a szerződés megszűntét megelőző biztosítási időszakban (ez az év közepétől a következő év közepéig tart) a biztosító által elismert káresetek száma, az ezekre első alkalommal teljesített kifizetés dátuma és a kifizetett kárösszeg - külön jogszabály alapján történt - visszafizetésének a ténye a kártörténeti adat. A kártörténetbe tartozik még a kármentességi nyilatkozat, továbbá az olyan káresetek száma és időpontja, amelyeket a biztosító nem ismert el, illetve a kártérítésre jogerős bírósági ítélet még nem kötelezi.
A kártörténeti igazolást az üzembentartónak a szerződés megszűnte után 15 napon belül kell kiadni. Amennyiben az új biztosító kéri azt, akkor a kérelem beérkeztétől számít a 15 nap.
Biztosítók szabályai
A biztosítókkal szemben támasztott néhány pénzügyi követelményt - például a minimális biztonsági tőkét - euróban adja meg a módosított törvény. Ennek forintra átszámításához is ad eligazítást a szöveg (az alkalmazási időszakot megelőző 10 hónap MNB napi árfolyamainak átlaga az átváltási kulcs, de az eredményt millió forint értékre kell kerekíteni).
A biztosítási tanácsadókra, a függő (egy biztosító termékeit közvetítő) és független biztosításközvetítőkre is részletes szabályokat állapít meg a módosított törvény. Így például csak felsőfokú végzettséggel, vagy felsőfokú szakképesítéssel rendelkező személyek végezhetnek ilyen munkát. Akit 2008. június 30-ig nyilvántartásba vett a PSZÁF, annak a nyilvántartásba vételtől számítva két éve van a végzettség megszerzésére. (Akkortól a nyilvántartásba vétel feltétele az előírt képesítés.) Aki a két éves lejáratkor nem igazolta a végzettséget, azt a felügyelet 30 napon belül törli a nyilvántartásból.
Azt, aki bejelentés, illetve engedély nélkül végez biztosításközvetítői és tanácsadói tevékenységet, 2-20 millió forint közti összegre bírságolja a felügyelet. Ha a bevétele megállapítható, akkor annak a duplája a bírság összege.