Erőteljes, 1,7-3,2 százalék közötti növekedéssel indítottak a vezető európai tőzsdemutatók a hétfői jelentős veszteség után. A kezdeti növekedés mögött az a várakozás áll, hogy a világ vezető jegybankjai összehangolt kamatcsökkentést hajtanak végre.
Kedden - nagy meglepetésre - az ausztrál jegybank 100 bázisponttal csökkentette az alapkamatot. A kamatcsökkentési várakozás hatására a keddi kereskedés kezdetén elsősorban a banki részvények árfolyama nőtt. Eközben a kőolaj és más nyersanyagok árának az emelkedésére drágulni kezdtek az olajipari és a bányaipari cégek árfolyamai is.
Hétfői bukta
Az általános bizonytalanság közepette hétfőn négy éve nem látott mélységben zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók: a Dow Jones ipari átlag így is mindenkori legrosszabb szintjéről kapaszkodott vissza - több mint 400 pontot - a tőzsdezárásra.
A DJIA 2004 novembere, a Nasdaq mutató 2004 szeptembere óta nem volt ilyen gyenge. Az alkuszok a globális részvényeladási hullámot már "pánikövezetnek" minősítették. Az olaj több mint 6 dolláros áresése emellett az energiaágazati részvényeket tovább gyengítette.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 5,68 százalékos csökkenéssel, 17.991,02 ponton zárt hétfőn. A részvénypiac forgalma 24,5 milliárd forint volt, a vezető részvények, a stagnáló Richter kivételével gyengültek az előző kereskedési napi záráshoz képest.
Akár 900 milliárddal is beszállnának
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed időközben bejelentette, hogy az év végéig újabb 900 milliárd dollárral növeli a banki likviditást. Az intézkedés gyakorlati hasznát sok elemző megkérdőjelezi, viszont a bejelentés lélektanilag főként arra hivatott, hogy a gyakorlatilag leállt banki hitelezést segítsen újraindítani.
Azt is bejelentették, hogy a Fed a kereskedelmi bankok nála tartott tartalékai után kamatot fizet, ezzel bátorítva a bankokat, hogy több pénztartalékot halmozzanak fel nála. Elemzők a Fed október 28-29-i ülésén már egyértelműen kamatcsökkentést várnak.