Az amúgy is gyengélkedő arany jó nagyot esett a jó hírre, hiszen egy fellendülő világgazdaságban az arany defenzív szerepe leértékelődik. A dollár is erősödésnek indult, de egyelőre megállt ez a mozgás. Újra a 20 és 30 napos mozgóátlag között mozog az árfolyam, és nagy kérdés, hogy a 20 napost át tudja-e törni 1,35-nél, és meg tud-e indulni az 1,323-nál tartózkodó 200 napos mozgóátlag felé.
A jó hír a részvénypiacokon is megtette hatását, hiszen a likviditásbőség hamarabbi visszavételére utal. Ugyanakkor a DAX index és az S&P500 továbbra is csúcs közelben tartózkodik. Továbbra is igaz az, hogy az indexek túlvettek, és korrekciós fázisban vannak, de ennek komoly árfolyam reakcióját egyelőre nem látjuk még. A BUX tegnap egy hullócsillagot produkált, amely nem túl jó a rövidtávú folytatás tekintetében.
USA
A csonka hét után emelkedéssel nyitották az első kereskedési napot a vezető tengerentúli indexek, de a jó makrogazdasági adat ellenére napközben irányt váltottak, és veszteségben fejezték be a kereskedést (Dow -0,48%, Nasdaq -0,37%, S&P500 -0,27%). A Fekete Pénteken a legjobban fogyó termék a tengerentúli üzletekben az Apple legújabb táblagépe, az iPad Air volt, ennek ellenére a cég árfolyama 0,9%-os eséssel zárta a kereskedést.
Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index novemberi értéke a várt csökkenés helyett 0,9 ponttal 57,3 pontra emelkedett, ami két és féléves csúcsot jelent. A konszenzus 55,5 pont volt. Az esti órákban novemberi gépjármű-értékesítési adatok jelennek meg a tengerentúlon, délután pedig az ISM New-Yorki index novemberi értéke, és IBD/TIPP gazdasági hangulat index érkezik.
Igazán fontos makroadatok a hét második felében fognak megjelenni, holnap az ADP foglalkoztatottsági adatai, pénteken pedig a hivatalos foglalkoztatottsági adatok látnak napvilágot.
Európa
Korrekcióval telt a tegnapi kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,84%, DAX -0,04%, CAC40 -0,21%). Vártnál jobb makroadatok is érkeztek tegnap délelőtt, az eurózónában a feldolgozóipari beszerzési menedzser index 51,6 pontot tett ki a várt 51,5 pont helyett, míg a német index 52,7 pont lett a várt 52,5 pont helyett.
Olaj, arany
A WTI 94 dollár fölé emelkedett ma reggel a kedvező amerikai és kínai makroadatoknak, illetve annak köszönhetően, hogy az USA készletek mintegy 700 ezer hordóval csökkentek a várakozások szerint. A csökkenés mintegy 11 heti emelkedés után következett be. Az arany kismértékben korrigált 1.225 dollárig, ami az elmúlt hetek jelentős csökkenése után jelent némi emelkedést. A spekulatív kereslet továbbra is gyenge, a vezető ETF-ek kiáramlásról számoltak be az elmúlt hetekben.
Devizák
Erőteljes forintgyengülés volt tegnap tapasztalható, aminek hatására 8 hónapos csúcsra gyengült a forint az euróval szemben. Az árfolyamjegyzés maximuma 304,4 volt és ma reggel is 303 fölött tartózkodik az árfolyam. Nagyot csökkent az EUR/USD értéke, ami 1,3594-ről 1,3542-re, a 20 és a 30 napos mozgóátlag közé esett. A dollár erősödéséhez hozzájárult a vártnál sokkal kedvezőbb ISM adat is.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,4%-ot csökkent, miközben a Nikkei 0,6%-ot, a Shanghai index pedig 0,7%-ot emelkedett. A Nikkei emelkedését nagymértékben támogatta a gyengülő japán jen, aminek az árfolyama 103,3- nál is járt.
A kínai statisztikai hivatal által publikált novemberi szolgáltató szektorban mért beszerzési menedzserindex értéke az előző havi 56,3 pontról 56,0 pontra csökkent. Az ausztrál jegybank változatlanul, 2,5%-on hagyta az alapkamatot. A döntés megfelelt a piaci várakozásoknak. Hongkongból az első H7N9 típusú madárinfluenza által okozott emberi megbetegedésről számoltak be.
Határidős piacok
Az S&P és a Nasdaq enyhe pluszban, míg a Dow és az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.