A piaci szereplők a mai napon a tegnapi jelentősebb esést követően erőteljes pluszban nyitottak. A nemzetközi piacon is pozitív a hangulat, amely a Fed elnöki pozíció várományosának és a várakozásoknál jobb japán GDP adatnak köszönhető. A magyar GDP is messze meghaladta a várakozásokat az 1,7 százalékos bővüléssel. Nagy fordulat van tehát a hangulatban, amelyet a dollár mozgása is mutat. Hiába akarják a döntéshozók gyengíteni az eurót már napok óta, nem igazán megy ez az akció, amely a nyersanyagpiacokon is fordulatot hozott.
USA
Meglepően jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon, az indexek zárásig meredeken emelkedtek, a Dow Jones és az S&P500 index is új történelmi csúcsra kapaszkodott (Dow 0,45%, Nasdaq 1,18%, S&P500 0,8%). A mai kereskedés során a leendő Fed elnök, Janet Yellen szenátusi meghallgatására fognak figyelni a befektetők, ami hazai idő szerint 16 órakor kezdődik.
Janet Yellen azonban már tegnap is felszólalt, és azt mondta, hogy további gazdasági élénkülés szükséges, mielőtt a Fed elkezdene szigorítani a monetáris politikáján. A Cisco tegnap zárás után publikálta negyedéves számait, a tisztított részvényenkénti profit 53 cent volt, ami meghaladta az 51 centes várakozást. Az árbevétel 11,9 milliárd dollárról 12,1 milliárd dollárra emelkedett, ami elmarad a 12,35 milliárd dolláros előrejelzéstől. A papír árfolyama piaczárás után 10% felett esett, miután a menedzsment publikálta várakozásait.
A nettó profit 1,95-2,05 dollár lehet részvényenként a folyó pénzügyi évben, ami alacsonyabb az elemzők 2,1 dolláros várakozásánál. Az idei negyedévben 8-10 % közötti árbevétel csökkenést vár a társaság, míg az előrejelzés 4%-os bővülés. A tengerentúlon a Wal-Mart és az Applied Materials publikálja negyedéves számait. A szokásos heti friss segélykérelmek is ma 14:30-kor látnak napvilágot.
Európa
A nyugat-európai börzéken rossz volt a hangulat, az utolsó órában sikerült pozitív irányba fordulnia az indexeknek, de így is bőven mínuszban zártak a piacok (FTSE100 -1,44%, DAX-0,24%, CAC40 0,56%).
Tegnap napvilágot látott a Bank of England inflációs jelentése, amiben az olvasható, hogy a kitűzött 7%-os munkanélküliségi rátát a várt 2016 közepe helyett egy évvel korábban elérhetik. Ez alapján pedig arra lehet számítani, hogy a kamatemelés időpontja egy évvel korábbra tolódik.
Az eurózóna ipari termelése a várt stagnálás helyett 1,1%-kal növekedett szeptemberben, ami több mint két éve nem látott bővülés. Fontos adat érkezik ma az eurózónából: a harmadik negyedéves GDP adatot publikálják 11 órakor.
Olaj, arany
Janet Yellen tegnapi megszólalása után az arany is emelkedésnek indult. Az 1.270 dolláros támasz alá 10 dollárral szúrt le a kurzus, ahol irányt váltott és zárásra 1.285 dollárig emelkedett. A keddi olajár esés után tegnap korrekció vette kezdetét és 93 dollárról 93,6 dollárig emelkedett, amit a reggeli órákban további emelkedés követett 94 dollárig.
Devizák
Megnyugodott a forint piaca, tegnap nem produkált komolyabb elmozdulást, és lényegében 299 körül ingadozott az árfolyam. Ma reggel azonban már egy visszafogott forinterősödés figyelhető meg, aminek eredményeként 298,5 környékén jár az árfolyam.
A nap egészét tekintve kisebb emelkedés volt látható az EUR/USD árfolyamában, ami 1,3436-ról 1,3487-re emelkedett. Azonban napon belül éles kilengések voltak láthatóak. Kora délután a dollár jelentősen erősödött, miután Peter Praet, az EKB vezető közgazdásza azt nyilatkozta, hogy a negatív betéti kamat bevesztésén túl az európai eszközvásárlások megkezdését is elképzelhetőnek tartja. Délutánra fordult a kocka és emelkedésnek indult az EUR/USD árfolyama Janet Yellen hatására, aki az eszközvásárlási program fenntartása mellett tette le voksát.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,1%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot emelkedett. A harmadik negyedévben évesített alapon szezonálisan igazítva 1,9%-kal növekedett a japán GDP, ami meghaladta az 1,7%-os várakozást. A kedvező növekedési adaton túl a gyengülő jen is támogatta a részvénypiac emelkedését.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.