Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta: komoly siker, hogy már a játék első fordulójában is országszerte több mint 42 felsőoktatási intézmény 125 karának közel 2000 hallgatóját sikerült aktivizálni, és felkelteni érdeklődésüket a tőzsdézés iránt. Ekkor még csak virtuális pontokért folyt a verseny: a gazdasági, pénzügyi témájú, tőzsdei árfolyamokat befolyásoló híreket kellett a résztvevőknek értékelniük, azaz a hírek bekövetkezésének valószínűségére játékpontokkal licitálniuk. A játék első öt helyezettje összesen 3 millió forint keretet, úgynevezett „kereskedési tőkét" kapott, amivel a második fordulóban már élesben kereskedhettek a hallgatók.
A második féléves „Erste NetBroker HozamLáz" versenyben a megszerzett tőzsdei tudást már valós körülmények között kamatoztatták a játékosok, és pénzzel próbálhatták ki az Erste NetBroker internetes kereskedési rendszert. Összesen 36 felsőoktatási intézmény 88 karának közel 500 hallgatója regisztrált a második körre. A legmagasabb hozamot elérők között sorsolták ki a verseny fődíját, egy notebookot, a forduló győzteseinek pedig az Erste Befektetési Zrt. gyakornoki programot ajánlott fel.
Cselovszki Róbert kiemelte: az Erste a diákokat nem ésszerűtlen, a kockázatokat nem megfelelően kezelő kereskedésre akarta buzdítani, sokkal inkább a tudatos befektetővé formálásban kívánt szerepet vállalni. Ezért a legmagasabb hozamot elérőkön kívül díjat kapott a legkiegyensúlyozottabb befektető, a legeredményesebb „certifikátor", a legsikeresebb csapat, valamint a legtöbb és legeredményesebb tőzsdézőt magáénak tudó felsőoktatási intézmény is. A csapatverseny az egyéni eredmények összesítése alapján dőlt el, a győztes csapat egy rafting-programon vehet részt. A legsikeresebb felsőoktatási intézmény idén a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem lett, így ők kapják az idén debütáló „Az év tőzsdecápái - A legaktívabb felsőoktatási intézmény" vándorserleget.
A játékkal párhuzamosan zajlott a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Pénzügyek Tanszékének kutatása, melynek keretében a játékosok egy anonim kérdőív kitöltésével maguk is megismerhették saját pénzügyi teljesítményük, temperamentumuk és kockázatkerülési együtthatójuk kapcsolatát, valamint pénzügyi viselkedéstani mintázatukat. A kutatásról tudományos publikáció is készül.
Az elnök-vezérigazgató elmondta: a játékkal és a kutatással párhuzamosan az Erste Befektetési Zrt. a felsőoktatási intézményekkel szorosan együttműködve tőzsdei előadás road show-t is tartott számos egyetemen és főiskolán, valamint elindította az Erste NetBroker Diákszámla Tőzsdeklubbot is, melynek keretében intenzív, interaktív, ingyenes tőzsdei kurzusokon vehettek részt a hallgatók.
A „Tanulj meg játszva tőzsdézni!" tőzsdejáték-sorozat sajátossága az volt, hogy a játékosok a versenyben maradás érdekében minél szélesebb körben történő és folyamatos tájékozódásra kényszerültek, így játszva tanulhatták meg az alapvető befektetési és pénzügyi döntésekhez szükséges hírek értékelését, ami előfeltétele, hogy ezt a tudást a gyakorlatban is hasznosítani tudják. A játék segítségével a játékosok a tőzsde működését és mechanizmusait egészen jól ismerő „profi" befektetőkké is válhattak - értékelt az elnök-vezérigazgató.
A tervek szerint az Erste Befektetési Zrt. rendszeresen szervez hasonló programokat, így várják akár felsőoktatási intézmények, akár érdeklődő fiatalok, potenciális játékosok jelentkezését, javaslatait, véleményét a [email protected] email címre.