A Magyar Lízingszövetség tagvállalatai mellett ugyanis komoly finanszírozóként működnek maguk a gyártók és forgalmazók is - az esetek többségében hosszabb fizetési határidőt, részletre történő adásvételt, határozott idejű bérleti konstrukciót ajánlva a vevőknek -, ez utóbbi szolgáltatás nagyságrendjéről pedig sejtések vannak csupán. Ha mégis becsülni kellene, akkor az orvosi gépek és berendezések lízingpiaca mintegy 10 milliárd forintot tehet ki, azaz a teljes tavalyi gépfinanszírozásnak - és ide soroljuk többek között a mezőgazdasági, építőipari gépeket - hozzávetőlegesen 6-7 százalékát adja.
A növekedési potenciál adottAz egészségügyi szektor finanszírozása ugyanakkor a piaci szereplők szerint komoly növekedési potenciállal rendelkezik, az egészségügyi ellátás eszközigénye az elmúlt évtizedek technológiai fejlődésének következtében jelentősen megnőtt, a hazai ellátás színvonalának javításához az eszközpark cseréje és bővítése szükséges. Az orvosigép-finanszírozás volumene egyes becslések szerint évente mintegy 30-40 százalékkal emelkedhet.
"A szektor átalakításával rengeteg orvos veszti el a munkáját, a többségük magánpraxison gondolkodik, ezzel párhuzamosan jelentős eszközberuházások várhatóak - világít rá a növekedés várható mozgatórugóira Kiss Zoltán, a közeljövőben az egészségügyi finanszírozásba is bekapcsolódó Hypo Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója.
A magánszektor mellett ráadásul az állami, önkormányzati, minisztériumi, egyházi tulajdonban lévő intézmények finanszírozási lehetőségei terén is komoly alternatívát jelenthet a lízing, hiszen ezek eszközellátottsága jellemzően nem túl jó, régi, elavult gépekkel dolgoznak - néhány kivételtől eltekintve -, és bár a túléléshez a közeljövőben szintén igen jelentős eszköz beszerzésekre, fejlesztésekre lesz szükség, melyhez központi forrásra nem igazán számíthatnak.
Pénzügyi helyzetek
Nem elhanyagolhatóak ugyanakkor a bizonytalansági tényezők sem. Az egészségügy pénzügyi helyzete igen rossz, a késedelmes fizetéssel szinte minden esetben számolni kell, hiszen például az állami, önkormányzati tulajdonban lévő kórházak éves költségvetése már eleve deficites. A magánklinikák esetében egyelőre csődről nem lehetett hallani, mint ahogy a kisebb egészségügyi intézmények, így például a fogorvosok esetében is meglehetősen ritka a tönkrement vállalkozás. "Ráadásul annyira zárt kör az orvosoké, hogy akiről bármilyen negatív információ elterjed - például az, hogy nem tudja fizetni a havi díjait -, szakmai berkeken belül egy életre leírja magát." - fogalmaz Kiss Zoltán.
Kockázati szempontból a különböző kártérítési perek elszaporodása, azok cash-flow kihatásai és a kapcsolódó szolid színvonalú felelősségbiztosítási szerződések, illetve a korlátozott biztosítói kártérítési felelősség emelhető még ki. "A magánpraxisoknál talán az egyetlen reális veszély a mortalitás, ami egy életbiztosítással kiküszöbölhető" - jegyzi meg a Hypo Alpe-Adria Leasing vezérigazgatója.
Vélhetően a kockázati elemek is szerepet játszanak abban, hogy egyelőre viszonylag kevés, féltucatnyi piaci szereplő (CIB Lízing, Siemens Leasing, UniCredit Leasing, SG, Raiffeisen Lízing, Budapest Lízing) foglalkozik egészségügyi berendezések, műszerek finanszírozásával. A piac ugyanakkor meglehetősen koncentrált: a lízing keretében történő kihelyezés jelentős hányadát ugyanis két társaság, a CIB Lízing és a Siemens Lízing adja.