A támogatásra 2008. január 1-jétől azon háztartások jogosultak, ahol az egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a 99 750 Ft-ot (az öregségi nyugdíjminimum 3,5-szeresét). Ezen belül négy jövedelmi kategória került kialakításra, változó támogatási mértékekkel. A kompenzációt továbbra is a MÁK állapítja meg, a szolgáltató pedig jóváírja a számlán.
A 2007-ben működő rendszerhez képest változást jelent egyrészt, hogy a támogatott gázmennyiség felső határa 3 000 köbméterről 2 000 köbméterre (nagycsaládos háztartások esetén pedig 5 000 köbméterről 4 000 köbméterre) csökkent, másrészt a felső két jövedelmi kategóriában csökkentek a fajlagos támogatási mértékek.
Létszámadatok
- 2008. évi támogatásra vonatkozóan beérkezett kérelmek száma: 1 737 ezer
- ebből a megállapított támogatások száma: 1 691 ezer, az elutasítások száma pedig 32 ezer;
- a hiánypótló döntések száma összesen 568 ezer, ennek 46%-a adat-pontatlanságból, 2%-a az aláírás hiányából, 52%-a pedig a mellékletekkel kapcsolatos problémákból adódik;
- a szolgáltatóknak átadott ügyek száma: 1 674 ezer db, ebből 1 395 ezer gáz, 279 ezer távhő
Hasznos tudnivalók
A támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától kerül megállapításra. Tehát aki korábban nem nyújtotta be az igényét, és azt csak most nyújtja be - ha a jogosultsági kritériumoknak megfelel - támogatásra március hónaptól lesz jogosult.
A MÁK illetékes Igazgatóságainak benyújtott igényléskor elegendő nyilatkozni a jövedelemről, nem kell igazolásokat, az adatok helyességét alátámasztó dokumentumokat becsatolni. Ezt a könnyítést a jogosultságok utólagos ellenőrzése egészíti ki, amelyet a MÁK az APEH bevonásával végez.
Aki a támogatást jogosulatlanul vette igénybe, a MÁK a támogatást határozatban megszünteti, és a fogyasztót kötelezi a támogatás visszafizetésére. Ha a fogyasztó a támogatást jogosulatlanul és számára felróhatóan (rosszhiszeműen) vette igénybe, a MÁK a támogatást megszünteti, és a fogyasztót kötelezi a támogatásnak a Ptk. szerinti kamat kétszeresével megemelt összegben történő visszafizetésére.
Az igénylőnek a kérelemben foglaltakat megalapozó iratokat a jogosultság kezdetétől számított két évig meg kell őriznie.
Az igénylőlapok kitöltését segítik ezen a honlapon megjelent Tájékoztatók, amelyek részletes - példákkal illusztrált - iránymutatást adnak a rendszeres és nem rendszeres jövedelmek feltüntetéséhez és számításához.