Az autógyártás az export 13 százalékát, az ipari termelés 22 százalékát adja, nagyon komoly súlya van a nemzetgazdaságban - mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedd reggel. A VW-csoport körüli botránnyal kapcsolatban arról tájékoztatott, hogy a légszennyezési értékeket meghamisító szoftvert tartalmazó 11 millió dízelmotorból 2-2,5 milliót gyártottak az Audi Hungária győri gyárában. Szerinte, ha lesz is visszaesés a termelésben a botrány következtében, az kevésbé fogja érinteni a győri gyárat, mint a konszern más üzemeit, mert a győri az egyik legkorszerűbb gyára a VW-csoportnak.
Elég nagy a bizonytalanság, amely a forintnak sem tesz jót. Sőt, ha netán komolyabb érintettség lenne, akkor az komolyabb negatív hatást is kifejthetne. Tegnap a DAX index nagyot esett, és becsúszott az általunk megjelölt 9.550 pont alá. Ma a 9.340 pontos szintet figyelhetjük árgus szemekkel, hiszen annak elesésével a múlt héten felvázolt két forgatókönyv közül a rosszabb szcenárió kezdene megvalósulni. Mindenesetre a mai napon a DAX és a BUX indexben is csökkenésre számítunk.
USA
Nagyot estek tegnap az amerikai börzék, kivétel nélkül 2-3%-ot csökkentek a vezető indexek. Ismét a biotechnológiai papírok vezették az esést, az iShares Nasdaq Biotechnology ETF több mint 6,3%-ot zuhant, négy éve nem volt ilyen gyenge napja az indexnek (Dow -1,92%, Nasdaq -3,04%, S&P500- 2,55%).
William Dudley, a New York-i Fed elnöke tegnap azt mondta, hogy az év végéig hátralévő két ülés valamelyikén valószínűleg emelni fogja az alapkamatot a Fed. Ezzel szemben Charles Evans chicagói Fed elnök Milwaukee-ban arról beszélt, hogy a jegybanknak nem kellene sietnie a kamatemeléssel. A havi alapú augusztusi függőben lévő lakásértékesítések gyengén sikerültek, a várt 0,4%-os bővülés helyett 1,4%-kal estek vissza az eladások. Éves alapon azonban már 8,1%-os volt a bővülés a várt 6,7% helyett.
Az Apple több mint 13 millió darab iPhone-t adott el az első hétvégén, ami rekord a cég életében. Ezzel túlteljesítette a tavalyi év azonos időszakának 10 milliós eladását és a várakozásokban szereplő 12-13 millió darabos sávot is. Október 9-től 40 országban állhatnak majd kígyózó sorok a boltok előtt, év végéig pedig több mint 130 országban lesz kapható.
Az Alcoa szétválasztja üzleti tevékenységét. Az egyik cégbe csoportosítanák az alumíniumgyártás és az upstream tevékenységet, a másikba a műszaki szolgáltatások és a hengerelt termékek tartoznának. A két részleg közül az alumíniumgyártó egység az, ami kevésbé vonzó, ugyanis az alumínium ára 16%-ot esett idén és a kínai növekedési félelmek miatt az amúgy is túlkínálatos piacon tovább eshet az ár. Az adómentes tranzakció 2016 második felében zárulhat.
A Yahoo annak ellenére is kiszervezné az Alibaba részesedését, hogy a törvényhozás szerint nem teheti ezt meg adómentesen. A részvény több mint 5%-ot esett a hírre. A GoPro papírja 8%-os mínuszba kerültek, miután a cég bemutatta a Hero+Wi-Fi kameráját. A problémát a 200 dolláros árcímke okozta, amivel a kínai versenytársaknak próbál konkurenciát teremteni a cég. Ráadásul a legsikeresebb Hero4 Session modell a karácsonyi ünnepekre való tekintettel 400 dollár helyett 300 dollár lesz.
Európa
Az európai piacok pirosba borultak tegnap. A DAX index 2,1%-ot, a FTSE 100 index 2,5%-ot, míg a CAC 40 index 2,8%-ot esett. Egyes források szerint Alexisz Ciprasz Obama személyében akár támogatóra is lelhet az adósság átstrukturálás témakörében, és immáron újult erővel próbálhat meg Németországgal tárgyalni ez ügyben. A mai napon a szeptemberi német inflációs adatra lesz érdemes figyelni, amitől 0,1%-os növekedést várnak az elemzők.
Olaj, arany
A WTI 44,2 dollárig süllyedt ma reggel, miután a piac továbbra is aggódik a kínai növekedés miatt. A legutóbbi adatok, például a szeptemberi kínai beszerzési menedzser index (49,7 pont) vagy az ipari cégek nyeresége egyaránt zuhanást mutat. A kínai kereslet volt a legerősebb hajtóereje az elmúlt évtizedben az olaj iránti igények növekedésének: tavaly közel 11 millió hordót fogyasztott Kína, míg 2000 körül ez még csak 3 millió hordó volt naponta, amit hazai termelésből fedeztek.
Az arany ára 1.127 dollárig süllyedt. A piac továbbra is bizonytalan a Fed kamatemelését illetően: a várakozások szerint ez inkább az év végén esedékes, de a fejlődő piaci bizonytalanságok miatt sokak szerint egyáltalán nem emeli a kamatokat idén a Fed. Az aranyat negatívan érintette a nyersanyagok árzuhanása, ráadásul nem tekinti a piac menekülőeszköznek, mivel alacsony az inflációs környezet.
Devizák
A forint gyengülése továbbra is töretlen. Bár a tegnapi kereskedésben inkább csak oldalazott az EUR/HUF kurzusa, a reggeli órákban folytatódik az emelkedés. Egyre közelebb kerül az árfolyam a 316-os ellenálláshoz.
A rossz piaci hangulat rányomta bélyegét a dollár kurzusára is, az EUR/USD árfolyam 1,114-ről egészen 1,123-ig rallyzott. A reggeli órákban is gyengül tovább a dollár, az árfolyam már 1,127-nél jár. Az angol font mostanában gyengélkedik az euróval és a dollárral szemben. A GBP/USD devizapárban az 1,516-os támaszhoz érkezett az árfolyam, a szint törésével pedig nagy tere nyílna a dollár további erősödésének a fonttal szemben.
Távol-Kelet
Ragadós volt a negatív hangulat, az ázsiai részvénypiacok is méretes esést mutattak ma reggel. A Nikkei 3,8%-ot, a Hang Seng 3,3%-ot, a Shanghai index pedig 1,9%-ot esett. Az indiai jegybank 7,25%-ról 6,75%-ra csökkentette az alapkamatot, amivel kisebb meglepetést okozott a piacokon. A kamatvágás nem volt váratlan, azonban a piaci szereplők többsége mindössze 25 bázispontos kamatcsökkentésre számított. A kamatcsökkentésre a gazdaság élénkítése és a kínai lassulás ellensúlyozása miatt volt szükség. A jegybank egyúttal lazította a külföldi szereplőkre vonatkozó kötvénypiaci szabályozásokat is.
Az ázsiai részvénypiacon elsősorban a nyersanyag kitermeléshez kötődő vállalatok részvényei kerültek eladói nyomás alá miután a Glencore nehéz pénzügyi helyzete (magas eladósodottság miatti kockázatok) ismét reflektorfénybe helyezte a szektorral kapcsolatos kockázatokat.
A japán jegybank elnöke továbbra is kitart amellett, hogy a 2%-os inflációs cél az április és szeptember közötti időszakban elérhető lesz, azonban ebben a piaci szereplők továbbra sem hisznek.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.