Szerintünk a DAX ma újra megpróbálkozhat a 9.750 pont körüli szint áttörésével. Erre szerintünk jó lehetőség van, hiszen (i) az MACD a mai napon valószínűleg vételi jelzést ad; (ii) az index értékeltsége a 10 éves átlag alatt van, legalábbis, ami az előremutató P/E rátát illeti. A harmadik negyedéves várakozások az elmúlt egy hónapban nem módosultak jelentősebben. Továbbra is 4 százalékos negyedév per negyedév bővülés várható (év per év alapon 110%, mert a tavalyi harmadik negyedév nagyon gyatrára sikeredett). A BUX esetében is emelkedésre számítunk a mai napon.
USA
A nyitást követő mélyrepülés után észak felé vették az irányt a piacok, és zárásig töretlenül emelkedtek az árfolyamok. Bőven 1% feletti emelkedést sikerült összehozniuk az indexeknek zárásra (Dow Jones 1,23%, Nasdaq 1,75%, S&P500 1,41%).
Pénteken publikálták a tengerentúlon a szeptemberi munkaerőpiaci adatokat. A munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 5,1% volt, viszont a mezőgazdaságon kívül foglalkoztattak száma 142 ezer volt (piaci várakozás 201 ezer), az előző havit pedig 173 ezerről 136 ezerre rontották. Szolgáltatóipari beszerzési menedzser index és ISM szolgáltatóipari index érkezik ma a tengerentúlról.
A Tesla 11.580 darabos eladással rekord értékesítésről számolt be a harmadik negyedévben. Az előző negyedévben 11.507 darab autót adtak el. A legfrissebb számok már tartalmazzák a Model X első eladásait, azonban idén biztosan nem ad el a cég 50-55 ezer gépjárművet, mint ahogy azt Elon Musk korábban bejelentette. Az 50 ezres értékhez 16.883 darab autót kellene eladni a negyedik negyedévben.
Európa
Emelkedést láthattunk a hét utolsó napján az európai tőzsdéktől. A DAX index 0,5%-os, a CAC 40 index 0,7%-os, míg a FTSE 100 index 0,95%-os pluszban zárt. Az IMF küldöttség október 2-án távozott Kijevből a reformprogram felülvizsgálatának eredményeivel. Abban maradtak az ukránokkal, hogy még időre van szükségük a tervezéshez, ezért tovább folytatják a tárgyalásokat.
Az Standard & Poor’s egy fokozattal „BBB”-ről „BBB+”-ra emelte fel Spanyolország adósbesorolását stabil kilátás mellett. A mai napon az eurózóna beszerzési menedzser indexe és a kiskereskedelmi értékesítések statisztikája jelenik meg.
Olaj, arany
A WTI majdnem 46 dollárig erősödött ma reggel, mivel az amerikai fúrófejek száma 25-tel 614-re esett, ami előrevetíti az amerikai olajkínálat csökkenését. A piac nem vette figyelembe, hogy Szaúd- Arábia csökkentette ázsiai eladási árait, ami a piaci szereplők szerint a gyenge ázsiai keresletre utal. Az olaj emelkedéséhez hozzátett a legendás befektető, Jim Rogers nyilatkozata, aki szerint a zuhanó piac végét mutatja, hogy a rossz hírek ellenére már nem esik az olaj ára.
Az arany 1.135 dollárra ugrott pénteken és ma reggel. A pénteki gyengébb makrogazdasági adatok után a kamatemelés esélye csökkent, ráadásul a palládium árfolyama is három havi magasságba emelkedett. Igaz, korábban a dízel botrány következtében jelentős eladói nyomás alakult ki a különleges fém árfolyamában. Az arany esetében továbbra is a kamatemelés a fő mozgatórúgó.
Devizák
A vártnál gyengébb munkaerőpiaci adatok után intenzív dollárgyengülés bontakozott ki. A Fed már korábban jelezte, hogy a munkaerőpiaci adatok alapján már elindulhat a kamatemelés, ezért a gyengébb adatok nem feltétlenül jelentik a kamatemelés későbbre tolódását. Ennek ellenére a piaci reakciók alapján a kamatemelés későbbre tolódását árazzák a befektetők, a dollár nagyot gyengült az adatok publikálása után. 1,115-ről 1,131-ig gyengült a tengerentúli fizetőeszköz egy óra leforgása alatt, majd zárásra visszazuhant a kurzus 1,121-ig.
Erősödéssel zárta a forint a pénteki kereskedést, a tengerentúli munkaerőpiaci adatok után indult el az EUR/HUF árfolyama lefelé, és 311 környékén zárta a kereskedést. Múlt héten végig erősödött a forint, ha folytatódik ez a tendencia, akkor az árfolyam rövidtávon elérheti a 308,9 forintnál található 200 napos mozgóátlagot.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,6%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot emelkedett, a shanghai parkett pedig továbbra is zárva tart. A hongkongi tőzsén továbbra is felülteljesítők a kaszinótársaságok, mivel a befektetők továbbra is abban reménykednek, hogy a kínai kormány lépéseket tesz a makaói turizmus élénkítése érdekében, ami a kaszinók számára is emelkedő bevételt jelentene.
Japánban megjelentek az augusztusi béradatok, melyek kisebb csalódást okoztak. A fizetések a várt, és egyben a múlt havi 0,6% helyett mindössze 0,5%-kal bővültek, a reálbérek tekintetében ennél is visszafogottabb, 0,2% volt a bérnövekedés mértéke.
A Világbank a 2015-2017 közötti időszakra csökkentette a kínai GDP várakozását. Idénre a korábbi 7,1% helyett 6,9%-os növekedéssel számolnak, ami 2017-re 6,5%-ra csökkenhet.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.