A monetáris tanács a döntést azzal indokolta, hogy Magyarország külső sérülékenységének mérséklődése, a kedvező devizacsere-piaci kondíciók, valamint az önfinanszírozási koncepció kidolgozása a továbbiakban nem teszik indokolttá a feltételhez kötött jegybanki devizacserék fenntartását. Kitérnek arra: a Magyar Nemzeti Bank 2013. április 4-én hirdette meg a növekedési hitelprogramot, amelynek harmadik pillére az ország külső sérülékenységének csökkentését célozta.(Az NHP három pilléréről itt talál részletes információkat.)
A jegybank monetáris tanácsa 2014. április 23-án a jegybanki eszköztár átalakításáról döntött, ami érdemben segítheti az államadósság belső forrásokból történő finanszírozásának erősítését, a bruttó külső adósság és a külső refinanszírozási igény csökkenését. Az új intézkedések a forintfinanszírozás erősítésén keresztül hatékonyan szolgálják a növekedési hitelprogram harmadik pillérének másik célját, a kéthetes kötvényállomány mérséklését is, így a devizacsere (devizaswap) eszköz szerepét ebben a tekintetben át tudják venni - közölte az MNB.
Emlékeztetnek ara: az MNB tavaly április 4-én hirdette meg a növekedési hitelprogramot, amelynek harmadik pillére keretében az MNB heti rendszerességgel devizacsere (FX-swap) tendereket hirdetett meg összesen 2,5 milliárd euró keretösszeg mellett. A 2013. június 3. és 2014. június 4. között meghirdetett 53 tenderen összesen 12 igénybevétel történt bruttó 1,53 milliárd euró (460 milliárd forint) összegben, 2014. június elején a fennálló állomány mintegy 780 millió eurót (240 milliárd forint) tett ki.Így a tanács megítélése szerint a tendereken résztvevő hitelintézetek az igénybevételnél nagyobb mennyiségben csökkentették rövid külső forrásaikat, ami azt jelenti, hogy a program a célkitűzéseknek megfelelően hozzájárult az ország külső sérülékenységének mérsékléséhez.
A monetáris tanács döntése értelmében a kamatcsere-eszközt 2014. június 16-ai hatállyal vezeti a jegybank, a kéthetes jegybanki kötvény kéthetes jegybanki betétté való átalakítására pedig 2014. augusztus 1-jei hatállyal kerül sor. Emellett a devizacsere piacon kedvezőek a kondíciók, jelenleg historikusan alacsonynak és egyensúlyinak tekinthetőek a felárak, így ebből a szempontból sem indokolt a feltételekhez között jegybanki swapeszköz fenntartása - olvasható az MNB közleményében.