Nemzetközi hírek
USA:
- Negatív irányba mozdultak az indexek tegnap a 4 napos emelkedést követően (Dow -0,4%; S&P -0,7%; Nasdaq -1%). A vártnál gyengébb makroadatokat, ezúttal meglehetősen kiábrándító gyorsjelentések követtek, és a Fed Bézs Könyv jelentése is borzolta a kedélyeket.
- A tartós cikkek rendelésállománya a várakozásokkal szemben 1%-kal csökkent júniusban. A Bloomberg által megkérdezett elemzők konszenzusa alapján 1%-os növekedésre számított a piac. Az adatot a repülőgépek iránt lecsökkent - alapvetően volatilis - kereslet húzta le. Ezt ellensúlyozhatja e hónapban a már júliusban megrendezett Farborough-i repülőnapon felélénkülő kereslet, ahol meglepően sok megrendelés érkezett (többek között a Boeing is nagy megrendelést kapott).
- A Fed délután közzétett Bézs Könyve alapján egyre pesszimistábbak a gazdasági kiáltások. A 12 Fed körzetből 2-ben teljesen megállt a gazdasági növekedés, további 2 pedig a bővülés lassulásáról számolt be.
- A tegnap jelentő vállalatok gyorsjelentése nem lett a legfényesebb. A Kodak árfolyama 15%-ot zuhant a tegnapi kereskedésben, miután a vállalat a vártnál is nagyobb, 52 centes részvényenkénti veszteségről számolt be az elmúlt negyedévet illetően, és meghaladva ezzel a tavalyi második negyedéves 43 centes veszteséget is. A bevételek csökkenése is felülmúlta az előrejelzéseket.
- A Boeing a vártnál minimálisan jobb, 1,06 dolláros részvényenkénti profitról számolt be tegnap nyitás előtt. Ez azonban így is 25%-os visszaesést jelent a 2009 második negyedévéhez képest. A bevételek mindössze 15,6 milliárd dollárra rúgtak a negyedév során, mely 9,2%-os visszaesés tavalyhoz képest, és bőven elmarad az elemzői konszenzustól is. A repülőgépgyártó cég árfolyama 1,9%-ot esett.
- A ConocoPhillips olajvállalat is a vártnál közel 10%-kal gyengébb bevételről számolt be, ami azonban így is 31%-os növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest. A részvényenkénti profit terén a vállalat némileg a várakozások felett teljesített, és 70%-os profitbővülést ért el.
- A Coca-Cola Enterprises, a neves italgyártó palackozó vállalata, valamint a Newmont Mining is várt alatti profitról és bevételről számolt be.
- Ma a heti munkanélküliségi adatok, és számos fontos vállalat gyorsjelentése mozgathatja a piacokat.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama folytatta az esést a kiábrándító készletadatok nyomán. Tegnap már 76 dollár alatt is járt az árfolyam, majd ismét 77 dollár közelébe emelkedett, és jelenleg is e szinten kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) jelentése szerint rendkívüli mértékben, 7,3 millió hordóval emelkedtek a kőolaj-készletek, holott az előrejelzések 1,7 millió hordós csökkenést mutattak. A raktárkészletek emelkedése az eladatlan állomány növekedésére utal, ami az olajkereslet jelentős csökkenését vetíti előre. A benzinkészletek azonban alig bővültek a várt 275 ezer hordós emelkedéssel szemben.
- Az arany áresése megállt tegnap, és némileg korrigálni is tudott. A nemesfémmel jelenleg 1.165 dolláron kereskednek, de nem elképzelhetetlen, hogy még a közeljövőben eléri az 1.150 dollárnál tartózkodó 200 napos mozgóátlagot.
Távol-Kelet:
- A kínai kivételével esnek az ázsiai tőzsdeindexek a mai kereskedésben (Nikkei -0,6%; Hang Seng 0%; Shanghai +0,6%; Kospi -0,2%).
- Ennek oka a Fed bejelentése, miszerint az amerikai gazdaság egyes szektoraiban lassult a növekedés. Ez megerősítette a befektetők gazdasági fellendüléssel kapcsolatos eddigi aggodalmát.
- A jen erősödésének köszönhetően az exportcégek árfolyama csökkent: Mazda (-2,3%), Toyota (-0,7%), estek a Samsung (-1,1%) részvények is.
- A Hyundai negyedéves jelentésében szereplő árbevétel felülmúlta az elemzők várakozását, így a Hyundai (+0,7%) árfolyama emelkedni tudott. A Canon (+2,0%) részvények értéke is jelentős mértékben nőtt.
Devizák:
- A tegnapi nap folyamán nem sokat változott az EUR/USD, azonban a Bézs könyv ismertetése után gyengülésben kezdett a dollár.
- Második napja erősödik a jen a dollárral szemben, ami a részvénypiacon is éreztette hatását. A kurzus eltávolodott a 20- és 30-napos mozgóátlagoktól, a 200-napos pedig fényévekre van, így megnőtt egy kisebb korrekció esélye.
- Egyelőre szépen tartja magát a forint a 20- és 30 napos mozgóátlagok közelében. Támasz szintek meglehetősen távol vannak (280, 278). Ezért nem kizárt, hogy a 282-es szint körül építhet egy bázist magának a forint.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban vannak.
Erste kommentár
Megadták magukat a részvényindexek Amerikában a gyenge makroadatokkal szemben. Ezúttal pedig a vállalati oldal sem tudta megnyugtatni a piacokat, sőt csak még tovább növelte a befektetők gazdasággal kapcsolatos aggodalmát. Volt már olyan nap a második negyedéves gyorsjelentési szezonban, amikor vegyes képet festettek az adatok, de a tegnapi volt az első, amikor igazán gyenge adatokról számolt be szinte az összes publikáló vállalat. A Kodak pedig még a veszteségét sem tudta kordában tartani, és több vállalat vártnál rosszabb profitot közölt. A Boeing és a Conoco azonban igyekezett úgy kozmetikázni a számokat, hogy a konszenzus feletti eredményszámokat hozzon, a bevételi oldal azonban nem hazudik, és megmutatja az üzleti folyamatok gyengélkedését. A mostani gyorsjelentési szezonra jellemző, hogy a befektetők fél szeme az árbevételre szegeződik, hiszen a profitszámokkal könnyebb bűvészkedni.
Rövid hírek
- 41 ezer ügyfél esetében 110 milliárd forintnyi hitel-átstrukturálást végzett el eddig az OTP. - mondta Pongrácz Antal, az OTP vezérigazgató-helyettese. Az OTP filozófiája a konzervatív hitelezés és a prudens tartalékképzés a rövid távú nyereség hajszolása helyett - fejtette ki a vezérigazgató-helyettes. Ezen túlmenően az OTP már három éve nem fizet osztalékot, nyereségét tőkehelyzete megerősítésére fordította. A bedőlt, bedőlni látszó hitelek átstrukturálása (adósvédelem) kifutási időt, levegőt adott a bank adósainak, ez az OTP esetében 110 milliárd forintot, 41 ezer ügyfelet jelent.
- A HVG értesülései szerint a Magyar Telekom feljelentése alapján nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség, hogy történt-e offshore cégek számára fiktív pénzkifizetés. A nyomozás az amerikai hatóságok által folytatott vizsgálattal kapcsolatos, mely a macedón leány 2000-2006 közötti szerződéseit veszi górcső alá.
- 1365 millió forintos nettó veszteséget ért el a Rába az év második negyedévében, mivel az átértékelések miatt a pénzügyi soron jelentős veszteség keletkezett. Ugyanakkor a piac a talpra állás jeleit mutatja: a bevételek 14%-kal, 4594 millió forintra nőttek (2008 negyedik negyedéve óta nem láthattunk ennél magasabb értéket). Az amerikai nehéztehergépjármű-piac az élénkülés (+19%) jeleit mutatta az első félévben, és a tendencia várhatóan az év második felében is fennmarad. Az európai géppark fiatalabb, azonban a rendelésállományból ítélve itt sincs messze a fordulat. Az orosz buszpiac továbbra is kedvezően alakul a Rába szempontjából. Üzemi eredmény szinten a futómű (82 millió a tavalyi 14 millió forint után) és a jármű (424 millió forint a tavalyi 65 millió után) üzletágak teljesítettek a legjobban. Az EBITDA 29%-kal nőtt 1034 millió forintra. A hitelállományt is sikerült tovább karcsúsítani 9,3 milliárd forintra. Az első két negyedév száma arra engednek következtetni, hogy lassú, de folyamatos talpra állás tapasztalható a Rába piacain. Az értékesítés volumene tovább növekedhet, ami pozitív hatással lehet majd az eredményre és a részvény árfolyamára egyaránt. (Az első negyedéves gyorsjelentés után a menedzsment 5%-os növekedést vetített elő a 2010-es árbevételben, melynek megfelelően az EBITDA is növekedne.)
Makrogazdasági hírek
Magyarország miniszterelnöke egyértelmű jelét adta annak, hogy nem kíván együttműködni az IMF-el
Orbán Viktor tegnap adott interjújában elmondta, hogy saját gazdaságpolitikáját kívánja folytatni a kormány. Hozzátette, hogy lehetnek még leminősítések a hitelminősítő intézetek részéről, ezek azonban csak átmeneti gondokat fognak okozni a piacon. Ismételten kijelentette, hogy a kormány tartani fogja az idei évre előirányzott 3,8%-os költségvetési hiányt, azonban Magyarországnak a jövőben a legátláthatóbb költségvetéssel kell bírnia, és az EU-tagállamoknak meg kell állapodniuk abban, hogyan és mikorra kívánják hiányukat 3% alá csökkenteni. Ezt a kérdést minden tagországra egységesen kellene megállapítani. Ezúton Magyarország közös megállapodást szeretne az EU-n belül, ami lehetővé tenné az országnak, hogy a következő évben nagyobb legyen a hiánycél 2,8%-nál. (Korábban a nemzetgazdasági miniszter azt mondta, a konvergencia programban rögzített következő évre vonatkozó 2,8%-os hiány helyett 3-3,8% közötti hiányt szeretnének elérni.)
Mindenképpen negatív, hogy a miniszterelnök nyíltan kimondta, nem kíván a jövőben tárgyalni az IMF-fel. Ennek azonban már nincs azonnali hatása, ahogy ez már világossá vált több mint egy héttel ezelőtt, miután az IMF küldöttsége elhagyta az országot. Másfelől pozitív, hogy a kormány tartani kívánja az idei hiánycélt, valamint az, hogy az EU a jövő évre és későbbre vonatkozó hiánycélt az összes tagállam számára egységesen határozná meg. Mindemellett a kormány bejelentette a következő 20 évre szóló reformtervét, melyben 7 programcsoportot jelöl meg: (i) egészségügy; (ii) zöld energia; (iii) ingatlanfejlesztés (otthonteremtés); (iv) üzleti környezet fejlesztés; (v) K+F tevékenységek; (vi) foglalkoztatottság növelése; (vii) közlekedés. A célok jók, részleteket azonban még nem közöltek velük kapcsolatban. Összességében a híreknek nincs hatása a forint árfolyamára és a kötvény hozamokra.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.