Utóbbiról egy árva szó sem esett a tanácsi közleményben. A kamatpályával kapcsolatban pedig érdekes volt a tanács közleményének utolsó mondata, miszerint csak akkor lehet számítani további kamatcsökkentésre, ha a pénzügyi piacokat övező bizonytalanság csökken, ez pedig eléggé konzervatív mondat a Matolcsy György vezette tanácstól. Áprilisra ugyan várunk még kamatcsökkentést, az így kialakuló 4,75 százalékos szintnél azonban feltehetően megáll a monetáris tanács. A külső piaci környezet romlott az elmúlt hetekben, az európai feszültségek nőttek, miközben a forint euróval szembeni árfolyama a romló kockázati étvággyal párhuzamosan csak jóval a 300-as szint felett tudott stabilizálódni.
Ugyanakkor a piac jelenleg ennél alacsonyabb kamatot áraz az év végére, és ráadásul ezek a várakozások a forint gyengülése ellenére eléggé stabilak. Ezért, érzékelünk némi kockázatot, hogy ennél is bátrabb lehet a tanács az év hátralévő részében, ha a piaci hangulat nem romlik el drasztikusan. Az ÁKK tegnap a kamatcsökkentéssel párhuzamosan csökkenő hozamokról számolt be. Az éven túli lejáratokon 6-9 bázisponttal estek a hozamok, míg a rövidebb oldalon nem volt érdemi hozamcsökkenés. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt hónapokat jellemző mozgás, a hozamgörbe meredekségének növekedése, kicsit visszafordult tegnap.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon a tegnapi pozitív hangulatban az euró kismértékben erősödni tudott, ám továbbra is a 20 napos mozgóátlag alatt tartózkodik a devizapár. Az EUR/USD 1,2861-en zárta a tegnapi napot. Emelkedni tudtak a tengerentúli börzék a tegnapi kereskedés során, az S&P500 csak két ponttal maradt el a legmagasabb záró árától (Dow 0,78%, Nasdaq 0,52%, S&P500 0,79%). Enyhe emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,32%, DAX 0,12%, CAC40 0,56%). Ázsiában a Nikkei 0,18%-ot, a Hang Seng 0,71%-ot, a Shanghai index 0,14%-ot emelkedett. A Hang Seng emelkedését segítette, hogy több, az indexben szereplő vállalat is a vártnál jobb negyedéves eredményt tett közzé. Az árupiacon a WTI típusú kőolaj 96 dollár fölé emelkedett, annak ellenére, hogy növekedést mutattak az amerikai készletadatok. Az API jelentése szerint 3,7 millió hordóval nőtt a nyersolaj készletek nagysága. Az arany ára viszont 1,594 dollárra esett, miután tegnap ismét csökkent a tőzsdei eséstől való félelem. A határidős indexek egy-két kivétellel a pozitív tartományban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Az USA-ban a vártnál gyengébb lett az újlakás-értékesítési adat februári értéke. A tényadat 411 ezer lett a várt 420 ezerrel szemben, miközben a januári adatot 437 ezerről 431 ezerre lefelé módosították. A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe márciusban 59,7 pont lett, alulmúlva a 67,5 pontos várakozást, és az előző havi 69,6 pontos értéket is. A tartós cikkek rendelésállománya februárban viszont 5,7%-kal nőtt a várt 3,9% helyett.
Eközben Obama amerikai elnök tegnap írta alá azt a törvényt, amely a pénzügyi év végéig (szeptember 30) lehetővé teszi a kormányzat finanszírozását. A Fitch Ratings hitelminősítő negatív felülvizsgálat alá vette a Ciprus „B” szintű államadósság besorolását, mert a bankszektor csődjéből eredő sokkhatás súlyos következményekkel járhat a ciprusi gazdaságra. A ciprusi pénzügyminiszter, Mihalisz Szarrisz megerősítette, hogy a 100 ezer euró alatti betétek biztonságban vannak, az e feletti összegek közel 40%-át azonban bankrészvénnyé konvertálják. Ciprus várhatóan ma jelenti be a tőkekorlátozások részleteit, a lépéssel elkerülhető a jelentősebb betétkivonás. Az Európai Parlament szándékai szerint, a nagybetéteseknek is vesztesége keletkezhet, ha a bankjuk bajba jut.