Pedig mostanában éppen azon gondolkozik a piac, hogy milyen eszközöket vethet be az MNB a gazdaság élénkítésére, ezért éppenséggel az lenne kívánatos, ha az átláthatóság, a kommunikáció javulna. Bár vannak valószínű eszközök (például a BoE funding for lending programjához hasonlót a hazai jegybank is alkalmazhat), de jó pontosabban lenne látni, hogy mit tervez az MNB. De arra is jó lenne választ kapni, hogy az MNB mit szól ahhoz, hogy Varga Mihály szerint az állampapírok másodpiacán aktívabban részt kellene vennie a jegybanknak.
A jegybank körüli fejlemények és az esetleges másodpiaci állampapír vásárlások inkább negatívak a forintra. Az ÁKK tegnap a hozamok csökkenését mérte a referenciapapíroknál. A 12 hónapos kincstárjegy kivételével (ahol nem volt hozamváltozás) a hozamok 1-5 bázispontos csökkenését lehetett tapasztalni. Ma három hónapos diszkontkincstárjegy aukciót tart az adósságkezelő. A felajánlott mennyiség 50 milliárd forint, de a korábbiakhoz hasonlóan lehet, hogy ennél nagyobb mennyiséget tud majd értékesíteni az ÁKK.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon az euró erősödéssel kezdte a tegnapi napot, azonban ez nem tartott sokáig. A hangulat elromlásával az euró hirtelen gyengülni kezdett a dollárral szemben, az EUR/USD árfolyam a 200 napos mozgóátlagot áttörve 1,2981-ről 1,2853-ig csökkent. Jó hangulatban kezdődött a kereskedés a tengerentúli börzéken, de gyorsan elromlott a hangulat és zárásig az eladók maradtak többségben (Dow -0,44%, Nasdaq - 0,31%, S&P500 -0,31%). Az európai piacokon az volt látható, hogy a kereskedés végéig nem enyhült az eladói nyomás (FTSE100 -0,23%, DAX -0,51%, CAC 40 -1,12%). Ázsiában a Shanghai index 1,23%-ot, a Nikkei 0,59%-ot csökkent, azonban a Hang Seng indexnek sikerült 0,29%-os emelkedést felmutatnia. A WTI olaj tegnap 95 dollár fölé emelkedett az amerikai piacokon annak ellenére, hogy a készletek 9 havi csúcson vannak köszönhetően a magasabb importnak. Az arany ára 1.602 dollárig süllyedt a ciprusi félelmek ellenére. Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
A tegnapi ciprusi megállapodás örömmel töltötte el tegnap a piacokat, azonban ez nem volt tartós. Az eurócsoport elnöke, Jeroen Dijsselbloem tett egy nem túl szerencsés nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy Ciprus megmentésére egyfajta példaként tekintenek, azonban később igyekezték korrigálni ezt a nyilatkozatot. Számítani lehetett rá, hogy az oroszok nem lesznek elégedettek a megállapodással, ugyanis számos orosz állampolgár rosszul járt azzal. A kialakult helyzetben az orosz kormány nem látszik túl készségesnek a Ciprusnak korábban nyújtott 2,5 milliárd eurós hitelcsomag átstrukturálását illetően, ami arra elég, hogy növelje a piaci feszültségeket. A ciprusi bankok mára tervezett nyitása elmarad és a jelenlegi információk alapján csak csütörtökön fognak kinyitni.
A New Yorki-i Fed elnök, William Dudley egy tegnapi beszédében azt mondta, hogy a Fed monetáris politikájának „nagyon alkalmazkodónak” kell maradnia, mert a munkaerőpiacnak több időre van szüksége, hogy megerősödjön. A jegybank a mai ülésén vélhetően 25 bázispontos csökkentéssel 5,00%-ra vágja az alapkamatot. A kilátások már bizonytalanabbak. Egyelőre azt várjuk, hogy áprilisban 4,75%-ra csökkenti az alapkamatot a tanács, de aztán több csökkentés nem lesz. A piac ennél alacsonyabb kamatot áraz az év második felére, és ha nem romlik el a hangulat, akkor akár 4,5% alá is csökkenhet a ráta az év közepére. Azonban a jegybank körüli növekvő bizonytalanság és az esetleg tovább gyengülő forint miatt kérdés, hogy van-e még nagyobb tér lefelé a kamatokban.