Nemzetközi hírek
USA:
- Enyhült a negatív hangulat a kereskedés végére az USA-ban, az S&P és a Dow azonban mínuszban zárták a napot (Dow -0,4%; S&P -0,3%; Nasdaq +0,2%). A technológiai szektor továbbra is pörgött, a Nasdaq 0,2%-ot emelkedett. Az esést ezúttal az olaj, és a gyógyszerszektor vezette.
- A Bank of America 2,1%-ot emelkedett, és ezzel a Dow legjobban teljesítő tagja lett. Az olajpapírok estek a csökkenő olajár nyomán. Az Exxon Mobil 1,3%-ot, a Chevron 1%-ot veszített az értékéből.
- A kereskedés elején csak enyhébb eséssel indítottak az indexek. A makroadatok többnyire felülmúlták a várakozásokat. A tartós cikkek rendelésállománya 3,3%-kal emelkedett szeptember hónapban, az előrejelzett 2% helyett. A szállítmányozáson kívüli mutató azonban 0,8%-kal csökkent, az elemzők által várt 0,5%-os bővülés helyett. Az újlakás értékesítések száma az előrejelzéseknél nagyobb mértékben 6,6%-kal, 307 ezerre nőtt a hónap során.
- Vállalati fronton többnyire a vártnál némileg jobb eredmény, és vártnak megfelelő árbevétel alakulás jellemezte a gyorsjelentéseket.
- A Procter & Gamble a várt 99,7 cent helyett 102 centes profitot ért el részvényenként a harmadik negyedévben. Az árbevétel némileg a várt mérték alatt, 20,1 milliárd dollárra emelkedett. A menedzsment teljes évre vonatkozó eredményprognózisa azonban elmarad az elemzői konszenzustól. A részvényárfolyam a kereskedés során nem mozdult számottevően.
- A ConocoPhillips egy részvényre jutó eredménye 50%-kal (év/év), 1,5 dollárra emelkedett, ami némileg meghaladja az elemzői konszenzust. Az árbevétel is közel 20%-ot emelkedett 2009 azonos negyedéve óta, és magasan meghaladja az elemzők által várt szintet.
- A piacok némileg elfáradtak a Fed döntésre várva. Többen arra számítanak, hogy a vártnál kisebb mértékű kötvényvásárlási programot hirdethet a Federal Reserve november 2-3 közötti ülésén. Az elemzői várakozások 1.000-2.000 milliárd dollár között szóródnak.
- Ma a szokásos heti munkanélkülisegély-kérelmeken felül számos fontos vállalat publikálja gyorsjelentését (Microsoft, 3M, Motorola, Exxon, Moody's).
Olaj és arany:
- Vártnál rosszabb készletadatok húzták lefele az olaj árfolyamát tegnap.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 5 millió hordóval emelkedtek a kőolajkészletek múlt héten, a várt 1 millió hordós emelkedéssel szemben. Benzin terén azonban 4,4 millió hordóval csökkentek a raktárkészletek, míg az elemzők 625 ezer hordós bővülésre számítottak.
- Az olaj ára 80,5 dollárig is visszaesett napon belül, majd zárásra 81,8 dollárra jött vissza az árfolyam.
- Az arany ára 1.325 dollárra esett a dollár erősödése nyomán.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak az indexek ma reggel (Nikkei -0,4%, Hang Seng +0,3%, Shanghai Composite -0,3%, Kospi -0,1%, All Ordinaries +0,7%).
- A Bank of Japan ma nem változtatott az alapkamaton (0-0,1%), azonban november közepe helyett már jövő héten (nov. 4-5) újra ülésezik, hogy minél előbb megvitathassa eszközvásárlási programjának részleteit. A jegybank BBB minősítésű vagy annál jobb vállalati kötvényeket és A2 minősítésű vagy annál jobb értékpapírokat vásárolhat majd.
- Inflációellenes lépéseket fontolgat Kína, melynek keretében az ingatlanárak csökkentésére és a nyersanyagárak stabilizálására törekszik. Az ingatlanok 0,5%-kal drágultak augusztusról szeptemberre. Hasonló mértékű emelkedésre május óta nem volt példa. A fogyasztói árak szeptemberben éves szinten 3,6%-kal nőttek, ami jóval meghaladja a kormány által célul kitűzött 3%-ot. A magas infláció hátterében nem csak a magas ingatlanárak, hanem az elszállt élelmiszerárak is álltak, mivel ebben az évben számos természeti katasztrófa sújtotta az országot.
- Ausztrália harmadik legnagyobb bankjának, az ANZ-nek (+0,3%) nettó profitja 53%-kal nőtt a szeptemberben zárult 12 hónap során (az egyszeri tételektől tisztított profit 35%-kal javult). A problémás hitelekre képzett céltartalék 41%-kal csökkent, de nőttek a kamatbevételek és alacsonyabb volt az adófizetési kötelezettség. A bank 1,02 ausztrál dollárról 1,26-ra növelte osztalékjavaslatát. Kína harmadik legnagyobb bankja, a Bank of China 29%-os profitbővülésről számolt be, míg a China AgBank 30%-kal növelte nettó eredményét.
Devizák:
- Tegnap folytatódott a dollár erősödése, és 1,373-ig csökkent az árfolyam. A reggeli órákban azonban korrekció indult, és ismét 1,38 felett mozog az árfolyam.
- A japán fizetőeszköz enyhe gyengülést mutatott tegnap, a 20 napos mozgóátlagig emelkedett az USD/JPY árfolyama.
- A forint valamelyest gyengült tegnap, az árfolyam a 200 napos mozgóátlagot (275,5 forint) tesztelte vissza.
Határidős piacok:
- Enyhe pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Máris kisebb 'quantitaive easing"-ről beszélnek a piacon, mint korábban. Csak egy-két jó gazdasági adat kellett hozzá. Ez pedig azzal jár, hogy a dollár erősödik. Hiszen jobb gazdasági növekedés jobban vonzza az országba a tőkét. Másrészt ez esetleg kisebb pénzpumpát kíván meg a Fed-től, ezért ez alacsonyabb dollárkínálatot jelent. Ezek pedig összességében dollárerősödést okoznak. Mivel technikailag is fordulós jeleket látunk a dollárban, ezért újra hiszünk az erősödésében. A másik érdekesség, amely a világ állapotváltozásról jelzést ad, hogy a dollár erősödésével már nem jár együtt a svájci frank erősödése. Ez azt jelenti, hogy már nem annyira a kockázatkerülés hajtja a devizák árfolyamát, hanem a gazdasági növekedés körüli várakozások változása. S most az USA-ban kezdek egyre inkább hinni, míg Svájcban „csak" az eddig megszokott növekedési sztori van.
Rövid hírek
- A Pannunion tegnap este publikálta harmadik negyedéves eredményét, amely jelentősen, 253%-kal meghaladta az egy évvel ezelőtti értéket és elérte a 314 millió forintot. A jó eredmény különböző tényezőknek köszönhető: (i) a forinterősödésnek köszönhetően nyereség keletkezett a devizahitelek leértékelődésén; (ii) a dinamikusan bővülő értékesített mennyiség növeli a bruttó fedezetet, annak ellenére, hogy a növekvő nyersanyagárak a bruttó fedezeti hányadot folyamatosan rombolják, s az már 23,2%-ra csökkent az egy évvel ezelőtti 25,9%-ról; (iii) a cégnél erős a költségkontrol, mert miközben a bruttó fedezet több mint 8%-kal bővült, a nem közvetlen költségek csak 3,6%-kal növekedtek idén a harmadik negyedévben. Összességében ez egy jó eredmény, de kis hatással lesz a PannErgy (anyavállalat) árfolyamára, mivel azt elsősorban a geothermiában elért eredmények, fejlemények mozgatják.
- A Heti Válasznak adott interjújában Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy az extraadók befizetéséért cserébe valódi strukturális reformokat várnak el a kormánytól. A most kivetett válságadó a 2009-ben a szocialisták által bevezetett (és jelen állás szerint 2013. január 1-ig érvényben maradó) Robin Hood adó felett értendő. Hernádi hangsúlyozta, hogy a MOL az extra adók hatására csökkenti kiadásait, és egyes beruházásokat elhalaszt.
- Az Allianz Hungária Biztosító FHB-ban fennálló közvetlen részesedése 2010. október 1. napján átlépte a 10%-os küszöbértéket. Ez annak a tranzakciónak része, mellyel az FHB megszerezte az Allianz Bankot, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- Heim Péter, az Állami Nyomda igazgatóságának tagja összeférhetetlenség miatt, az Állami Nyomda Igazgatósági tagságáról 2010. október 25-i hatállyal lemondott. A lemondás hátterében az áll, hogy Heim Péter az Atticus vezérigazgatója, mely az Aegon Alapkezelő tanácsadója. Az Aegon alapkezelő az Állami Nyomda tulajdonosa (az Aegon csoport összesen 28,1%-kal rendelkezik az Állami Nyomdában).