Ez azért izgalmas kérdés mert, amúgy is közel van ez az esemény, hiszen valamikor októberben fogyhat el a pénz, s addig még a honatyáknak meg is kell egyezniük az újabb adósságplafon emelésről. Amúgy is úgy tűnik, - legalábbis Putyin, orosz elnök szerint – hogy Asszad csapatai ellentámadásban vannak. Ez pedig azt sugallja, hogy az USA valójában csak a lázadóknak akar segíteni. Mindenestre az ENSZ ellenőrök szerint még hetekig eltarthat, míg kiértékelik az adatokat. Vagyis ez a Szíriai támadás ezer sebből vérzik.
Ráadásul Kínában még az állam által és az HSBC által számított beszerzési menedzser index is jó lett. Így az ázsiai piacok elindultak fölfelé, akár csak az európai határidős indexek. Persze ne feledjük, hogy a DAX-ot pénteken egy rés támasztotta, de fölül szintén egy rés - 8 230 pont környékén – állíthatja meg, amely akár ma is, vagy akár az elkövetkező napokban. A BUX is életjeleket mutat, a támaszok tesztelése után. Így ma emelkedésre számítunk Németországban és Budapesten is.
USA
Pénteken elromlott a hangulat a tengerentúli börzéken, és eséssel zárták a kereskedést az indexek (Dow -0,2%, Nasdaq -0,84%, S&P500 -0,32%). Ma Labor Day miatt a tengerentúli piacok zárva lesznek. A Dow Jones index tagjainak többsége csökkenésben zárta a napot, a leggyengébben az Alcoa (- 1,5%) teljesített.
A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 82,1 pontra emelkedett augusztusban a várt 80,5 pont illetve az előzetes 80 pont helyett. A chicagói beszerzési menedzser index értéke 52,3 pontról 53 pontra emelkedett augusztusban, ami megfelel a várt 53 pontnak.
Európa
A nyugat-európai börzéken is lefelé mozogtak az indexek (FTSE -1,08%, DAX -1,12%, CAC40 1,3%). A munkanélküliségi ráta ötödik hónapja 12,1%-on tartózkodik az eurozónában. Az augusztusi inflációs ráta 1,3%-ra süllyedt augusztusban az eurozónában az előző havi 1,6%-ról, illetve a várt 1,4%-nál is alacsonyabb.
Olaj, arany
Az azonnali szíriai beavatkozás veszélyének elmúltával mind az arany, mind a WTI ára csökkent. Az arany 1.395 dollárig süllyedt, míg a WTI kurzusa 106,3 dollár volt ma reggel. A szíriai hatást a kedvező kínai termelési adat sem tudta megfordítani. A kínai PMI 51 ponton állt, míg a HSBC által számított index is 50,1 pontra ugrott a korábbi 47,7 után.
Devizák
A múlt hetet még 300 fölötti szinteken fejezte be a forint, ma reggel azonban már a lélektanilag fontos szint áttörésével próbálkozik az árfolyam. Reggel már némileg 300 alatt is kereskedtek az EUR/HUF devizaárfolyammal. Tovább folytatódott az EUR/USD csökkenése. A péntek reggeli 1,3241-es nyitó árfolyamról további csökkenés volt megfigyelhető. Ma reggelre 1,3215-ig csökkent az árfolyam.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,6%-ot, a Hang seng 1,9%-ot, a Shnaghai index 0,3%-ot emelkedett. A HSBC által publikált PMI adatok a korábbi 47,7 pontról 50,1 pontra emelkedett, de elmaradt a várt 50,2 ponttól. Az állam által publikált adatok alapján a PMI értéke az előző 50,3 pontról 51 pontra emelkedett, miközben a várakozás csak 50,6 pont volt. India esetében a HSBC által publikált PMI érték 50,1 pontról 48,5 pontra mérséklődött. A várt 1,5%-nál alacsonyabb, 1,3% lett az augusztusi infláció Dél-Koreában.
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak ma reggel a határidős indexek.