USA, Európa
- Jó hangulat uralkodott tegnap a tengerentúli börzéken, a vezető indexek egész napos emelkedés után pluszban zárták a kereskedést (Dow 0,38%, Nasdaq 0,35%, S&P500 0,23%).
- Két hetes csúcsra kapaszkodtak az indexek a kereskedési szünet előtt, mert ma Hálaadás ünnepe miatt zárva lesznek a tőzsdék, illetve pénteken rövidített nyitva tartás lesz.
- Tegnap napvilágot láttak a szokásos heti segélykérelmek, a friss munkanélküli kérelmek száma 410 ezer volt a múlt héten, ami 41 ezerrel kevesebb a két héttel ezelőtti értékhez képest, és a 423 ezres konszenzusnál is kisebb.- A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe 82,6-ról 82,7-re emelkedett, ami gyengébb a várt 84,5 értékhez képest.
- A Deere publikálta tegnap negyedéves számait. A részvényenkénti profit elmaradt a várttól, 1,88 dollár helyett 1,75 dollár lett, de az árbevétel jobb lett, 9,79 milliárd a várt 8,93 milliárddal szemben. A Deere szerint a mezőgazdasági termékek iránt nem változott jelentősen a kereslet az USA-ban, és az építőipari üzletáguk fellendülőben van, 3,2 milliárd dollár profitot vár a cég a korábbi 3,07 milliárddal szemben. A gyorsjelentés nem tetszett a befektetőknek, az árfolyam közel 4%-ot esett.
- A Fitch Ratings két fokozattal „BB+”-ról „BB -”-ra rontotta Ciprus hosszú lejáratú devizaadósságának besorolását. A negatív kilátást érvényben tartja a szervezet.
- Tegnap 2 milliárd euró értékben adtak el 3, 6 és 18 hónapos papírokat Portugáliában. A 2012-re tervezett állampapír kibocsátást ezzel teljesítette az ország.
- A németek 3,25 milliárd euró értékben adtak el tízéves papírokat 1,4%-os hozam mellett.
- A tengerentúlról nem érkeznek makro hírek, mert a piacok zárva lesznek. Az eurózónából ipari és
szolgáltatói beszerzési menedzser indexek novemberi előzetes értékei érkeznek 9 órától.
- Spanyolországban 10:30-kor 3, 5 és 9 éves aukciók lesznek.
Olaj, arany
- Az olaj árfolyama 87,28 dollárról 87,38 dollárra emelkedett, vagyis minimális mértékű emelkedés volt tapasztalható. Az olaj árfolyamát tegnap két tényező befolyásolta. Egyrészt, hogy tűzszünetet kötött Izrael és a Hamasz, másrészt pedig, hogy Amerikában publikálták a kőolaj és benzinkészlet adatokat. Mindkettő esetében 1 millió hordós bővülést vártak és helyette 1,5 millió hordós csökkenés következett be.
- Az arany árfolyamában is csak kismértékű elmozdulás volt tapasztalható, unciánkénti árfolyama 1727,2 dollárról 1728,7 dollárra emelkedett.
Devizák
- A forint árfolyama tegnap is tovább folytatta az erősödését. Az EUR/HUF árfolyam 280,92-ről 280,54-re csökkent. Az árfolyam erősödésével a deviza árfolyama megközelítette a 280-as szintet.
- Kismértékű emelkedés volt megfigyelhető az EUR/USD árfolyamában is. Az árfolyam 1,2817-ről 1,2829-re változott a vegyes amerikai adatok hatására. Az árfolyam jelenleg a 20 és a 30 napos mozgóátlag közötti szűk tartományban tartózkodik.
Távol-Kelet- A Nikkei 1,57%-ot, a Hang Seng index pedig 0,685-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke
0,71%-kal csökkent.
- Japánban októberben év/év alapon a szupermarketek értékesítése 4%-kal csökkent, azonban ez csak másodlagos adatnak számít.
- Kínában a HSBC által mért PMI index előzetes értéke emelkedett és 50,4-es értéket mutatott, ezzel átlépve a vízválasztónak számító 50-es értéket.
Határidős piacok
- A pozitív tartományban vannak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- 470 forintról 400 forintra csökkentettük Magyar Telekom célárunkat, ajánlásunk továbbra is Tartás. A célár csökkentés elsődleges oka az új közműadó, ami 9-11 milliárd forint körüli terhet jelent majd a cégnek jövő évtől. Számításaink szerint a cég a jövőbeli áremelésekkel nem lesz képes ellensúlyozni az adót. Tegyük hozzá, hogy a cég már idén júliusból fizeti a telefonadót. Így a két adó együttesen 29-31 milliárd forintnyi adóterhet jelent a Magyar Telekomnak 2013-ban. Ezzel együtt már nem látjuk fenntarthatónak a korábbi osztalékszintet. A nyereségességgel együtt tovább csökken az üzemi cash-flow is. A cég idén 10,9 milliárd forint frekvencia díjat, 14,3 milliárd forintot a SEC vizsgálatainak lezárásával kapcsolatban, illetve 8 milliárd forintnyi telefonadót fizetett. A Pro M eladásából befolyó 19,9 milliárd forint ellenére arra számítunk, hogy az eladósodottság 40% felett lesz 2013-ban, ha továbbra is 50 forint osztalékot fizet a cég. Kedvező fejlemények lehetnek a jövőben az elektronikus útdíj tender (melyre az állam 42 milliárdot szán), az Európai Bíróság kedvező döntése a Robin Hood adó ügyében, illetve a negyedik mobilszolgáltató visszalépése.
- Bár elvileg a Robin Hood adó 50%-a csökkenthető a befektetésekkel, ezt a lehetőséget a korábban vártnál nehezebben tudja majd érvényesíteni a MOL, mivel a törvényalkotó szándéka a munkahelyteremtés ösztönzése. Ez negatívan érintheti a magyar olajcéget, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- A horvát kormány szerint a MOL-nak több pénzt kellene fordítania az INA két finomítójának, valamint olaj- és gázmezőinek modernizációjára. A pénzügyminiszter azt is elmondta, hogy minél hamarabb újra kell tárgyalni a MOL-lal kötött részvényesi megállapodást. Ez logikus lépés lenne a horvát kormány részéről, azonban a tényleges megvalósítás elég bizonytalan, elképzelhető, hogy meg kell várni a Sanader ügy jogerős bírósági döntését.- Az OTP 410 részvényt értékesített javadalmazási politikája keretében, így a bank tulajdonában lévő saját részvények állománya 4.244.322 darabara (1,52%) változott.
- Az E-Star december 21-re hívott össze rendkívüli közgyűlést.
- Az E-Star 163 darab RFV 2014/A és 30 darab E-Star 2015/A kötvényt vett vissza 25,74%-os diszkonton.
Gazdasági hírek
- Az Európai Bizottság arra szólította fel Magyarországot, hogy módosítsa a távközlést és a kiskereskedelmet sújtó különadót, mivel azok külföldi érdekeltségű cégeket sújtanak. A kormány időközben már döntött ezen adók kivezetéséről, így a hírnek nincs hatása.