Ázsiában is jó volt a hangulat egészen addig, amíg ki nem derült (pletyka szinten), hogy a bankok szabályozását szigorítani kívánja a kínai kormányzat. Nyilván a likviditás visszafogásáról van szó, az ingatlanpiaci árrobbanás miatt. Így a nap végén jött egy eladási hullám, amelynek köszönhetően a japán index a 20 napos mozgóátlagról fordult le, de alulról egy komoly rés tarthatja az árfolyamot az elkövetkező napokban.
Az amerikai indexek az elmúlt napok árfolyamcsökkenését követően a támaszról (pl. S&P500) és a 100 napos mozgóátlagról próbálkoznak valamiféle fordulatot felmutatni. A DAX pedig újra a 20 és 30 napos mozgóátlag fölé szaladt a jó makrogazdasági adatoknak köszönhetően, amelyet ma a második negyedéves végleges GDP adat is megerősített. Kiegyensúlyozott növekedés látszik, amelyet a belső felhasználás és beruházás mellett az export is húz. A 0,9 százalékos növekedés egyébként a vártnak megfelelő, de a szerkezete komoly bizakodásra ad okot. Így a DAX ma tovább emelkedhet. A BUX is úgy tűnik, hogy fordul a 18.000 pontos támaszról, és ma folytathatja a tegnap megindult emelkedést.
USA
A Dow 0,45%-ot, a Nasdaq 1,09%-ot, a S&P 0,86%-ot emelkedett. A kereskedési rendszer hibája miatt több, mint 3 óráig állt a Nasdaq-on jegyzett részvények kereskedése. A jegybankárok Jackson Hole-ban tartott konferenciájának ma lesz az első teljes napja. A rendezvény érdekessége, hogy Ben Bernanke nem vesz rajta részt, és hogy a Fed-et képviselő Janet Yellen (akit Bernanke legesélyesebb utódjának tartanak) sem mond beszédet.
Vártnál magasabb lett az amerikai munkanélkülisegély kérelmek száma. Az első alkalommal segélyért fordulók száma a várt 330 ezer helyett 336 ezer lett, míg a tartós munkanélkülisegély kérelmek száma a várt 2963 ezer helyett 2999 ezer fő lett. Egy hónap alatt 0,7%-kal drágultak az amerikai ingatlanok a várt 0,6% helyett. Ma 16.00-kor publikálják az új ingatlanok értékesítését.
Európa
A DAX 1,36%-ot, a CAC 40 1,09%-ot, a FTSE 100 0,88%-ot emelkedett. Felülmúlta a várakozásokat a német és az uniós besszezési menedzser index is, miközben a francia alulmúlta azt. Az EU-s PMI a szolgáltató szektorban a várt 50,2 helyett 51 lett, míg a termelő szektorban 51,3 a várt 50,7 helyett.
Vártnak megfelelően alakult a ma reggel publikált végleges német GDP. Szezonálisan igazítva negyedév/negyedév alapon 0,7%-os volt a növekedés, munkanaphatással tisztítva éves szinten pedig 0,5% volt a növekedés. A nyers adat 0,9% volt év/év alapon. A második negyedéves német export és import is felülmúlta a várakozásokat, az export negyedév/negyedév alapon 2,2%-kal, az import 2,0%-kal növekedett.
Olaj, arany
Az amerikai WTI hordónként 105 dollár körül volt ma reggel, lényegében a tegnapi árakon forogtak a jegyzések. Az olajárat nem mozgatta meg az a hír sem, hogy a líbiai export ismét emelkedni fog a bregai kikötő újraindítása után, illetve, hogy viszonylag erősek lettek az USA foglalkoztatottsági adatai. Az arany jegyzése 1.375 dollárra emelkedett, a hírek erős indonéz arany keresletről szóltak. Az ázsiai ország Kína és India mellett a legnagyobb fogyasztó.
Devizák
A forint tegnap ismételten felszúrt a 301-es árfolyam közelébe, onnan azonban menetrendszerűen lefordult és rövid ideig tartó forint erősödés vette kezdetét, aminek köszönhetően 300 közelébe csökkent vissza az árfolyam. Azonban ezzel együtt sem tud a forint tartósan elszakadni a lélektani 300-as szinttől, és a kurzus egyre jobban torlódik a 299 és 301 közötti tartományban, miközben az árfolyamgrafikonon egy szűkülő háromszög rajzolódik ki.
Az EUR/USD árfolyam a tegnapi kereskedésben visszatesztelte a 20 napos mozgóátlagot, de a nap egészét tekintve így is csak marginális elmozdulás volt tapasztalható. Az árfolyam 1,3355-ről 1,3356- ra emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,9%-ot emelkedett, a Hang Seng és a Shanghai index a kereskedés végén átesett negatív tartományba. A Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index 1,4%-ot csökkent. A többi ázsiai index jellemzően emelkedést tudott felmutatni.
A Hang Seng és a Shanghai index kereskedésének utolsó néhány percében látott esése mögött az a spekuláció áll, hogy szigorítanák a bankok szabályozását. A pletyka elterjedését követően főleg a bankrészvények árfolyama indult esésnek.
A kínai FDI 24,1%-kal növekedett év/év alapon, ami jelentősen meghaladja a várt 14,0%-ot, bár a mutató időnként jelentős kilengéseket hajlamos produkálni. Az ázsiai piacokon látott emelkedés elsősorban a pozitív nemzetközi hangulatnak köszönhető, azonban a Nikkei emelkedésére rásegített, hogy a jen 99-es szint fölé gyengült a dollárral szemben. A Reuters felmérése alapján a japán gyártók optimizmusa három éves rekordra emelkedett.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.