Azt szokták mondani, hogy az autóipar fellendülése általában jó előrejelző száma a gazdasági fellendülésnek. Így örülhetünk annak, hogy októberben már második hónapja növekednek (34,6%) az európai gépjármű értékesítések. Az előző hónapban 1,04 millió gépkocsit adtak el az öreg kontinensen az egy évvel ezelőtti 999.266 darabbal szemben. A növekedést csak részben magyarázza a spanyol roncsautó program, amely 15.000 darabbal dobta meg az eladott mennyiséget. Azaz, amúgy is tovább növekedett volna a szám.
A részvénypiacok persze ezt már régóta tudják (mindig előre tudnak mindent), és a növekedési kilátások egy jelentős része be is árazódott. Sőt, valamiféle profit realizálást láthattunk a technológiai szektorban, ahol a Tesla már jó ideje esik, de a Twitter-be és a Facebook-ba is beleadtak tegnap rendesen. Mindenesetre érdemes az óvatosság. Ma korrekcióra számítunk a főbb börzéken, és a magyar piacon is a medve lehet az úr.
10 éves dollárkötvényt bocsátott ki tegnap az Államadósság Kezelő Központ. A 2 milliárd dollárnyi kötvény hozama az irányadó 10 éves amerikai államkötvény hozama felett 325 bázisponttal van, szemben a legutóbbi, februári 3,25 milliárdos dollárkötvény kibocsátással, amikor 345 bázispont volt a hozamfelár. A kötvényekre ötszörös túljegyzés volt tapasztalható, ami pozitív.
USA
Nyitás után oldalazni kezdtek a vezető tengerentúli indexek, majd az utolsó órákban lefelé vették az irányt, és a zárás elég vegyesen alakult, a Dow Jones ismét történelmi csúcsot döntött (Dow 0,09%, Nasdaq -0,93%, S&P500 -0,34%). Az esés azután bontakozott ki, hogy a híres befektető, Carl Icahn negatívan nyilatkozott a részvénypiac kilátásaival kapcsolatban. A Facebook(-6,5%), a Twitter (-6,5%), és a Tesla (-10,2%) is hatalmas eséssel zárta a kereskedést.
A Boeing1,7%-ot emelkedett arra a hírre, hogy a dubai légiközlekedési kiállításon az Emirates 76 milliárd dollár értékben rendelt 150 darabot a 777x modellből. Összesen 100 milliárd dollár értékben kapott megrendelést a társaság.
A Bank of America elemzője tartásról alulsúlyozásra módosította a Microsoftra vonatkozó ajánlását. A cég árfolyama 1,7%-kal került lejjebb. Friss makroadatot ma nem publikálnak, de közzéteszi gyorsjelentését a Home Depot.
Európa
Emelkedéssel zártak a nyugat-európai börzék tegnap, a DAXindex történelmi csúcsra kapaszkodott (FTSE100 0,44%, DAX 0,61%, CAC40 0,67%).
Olaj, arany
A múlt heti pozitív korrekció után tegnap lefordult az arany árfolyama, és nagyot esett. 1.288 dollárról 1.274 dollárig zuhant a kurzus. A kőolaj is tovább esett tegnap, 93,8 dollárról 93 dollárig csúszott vissza az árfolyam. A csökkenő trend folytatódik, hamarosan újabb mélypontra eshet az árfolyam.
Devizák
A dollárkötvény kibocsátás hírére erősödésnek indult a forint az euróval szemben és az árfolyam 298,27-ről 297,23-ra csökkent le, ezzel a 200 napos mozgóátlag szintjére érkezett meg a forint. Minimálisan tovább emelkedett az EUR/USD árfolyam. A nyitó 1,3502-es kurzust követően 1,3506-on zárta a napot a devizapár árfolyama. A jelenlegi rövidtávú emelkedő trendben a 20 és 30 napos mozgóátlagok jelenthetnek majd ellenállást 1,3566-os árfolyam mellett.
Távol-Kelet
Alábbhagyott az öröm az ázsiai piacokon is, aminek eredményeként vegyes képet mutattak a részvényindexek. A Hang Seng 0,15%-ot emelkedett, de ezzel párhuzamosan mind a Nikkei, mind pedig a Shanghai index 0,25%-os csökkenést mutatott. A Kínába beáramló működő tőke (FDI) októberben csak 1,2%-kal bővült az előző évhez képest a várt 6,1%-kal szemben, azonban az adat már az előző hónapokban is jelentős kilengést produkált.
Határidős piacok
Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.