A pénzügyi szolgáltatók között akkor élesedik a verseny, akkor mérséklődhetnek az ügyfelek költségei, ha könnyebbé válik a bankok közötti váltás - jelentette ki Várhegyi Éva, aki szerint a folyószámla váltás megkönnyítése a lakosság "röghöz kötöttségi érzetét" oldaná, erősítené a versenyt és a fogyasztói érdekeket.
A bizottság szerint a folyamatot maguk a bankok kezdeményezhetnék, s bizottság szerint ez az önszabályozói tevékenység lehetne a leghatékonyabb. "Ha egy ügyfél bankot kíván cserélni, akkor a számlaváltást ne akadályozzák, hanem tegyék gördülékennyé" - fogalmazott Várhegyi Éva, aki brit illetve ír példát hozott fel, ahol a bankok magatartási kódex alapján, maguk segítenek abban, hogy tíz nap alatt megtörténjen a bankváltás.
Ma még technikailag nincs lehetőség arra, hogy a folyószámla ugyanúgy átirányítható legyen az egyik pénzintézetből a másikba, mint a mobil számok esetén, de Hollandiában például egy központi rendszer, a giró rendszer kezeli a folyószámlákat, így nem az ügyfélnek kell gondoskodnia az átirányításról - jelezte a bizottság vezetője, megjegyezve, hogy az ilyen típusú megoldáshoz törvényi felhatalmazás is szükséges.
Aggályokat felülírva
A fogyasztói biztonságot segíthetné elő a pozitív banki adóslista létrehozása - mondta Várhegyi Éva. A bizottság szerint van olyan állampolgári alkotmányos érdek, elsősorban a lakossági hitelcsődök csökkenése, amely indokolhatja, hogy az adatvédelmi ombudsman által felvetett aggályokat felülírva, minden pénzügyi szolgáltatóra és minden hitelfelvevőre kiterjedő pozitív adóslista jöjjön létre. (Mint ismeretes a pozitív adóslista létrehozását az adatvédelmi biztos alkotmányos alapjogra hivatkozva ellenzi.) Ma még nehezen hasonlíthatók össze a banki termékek, kamatok, díjak, ajánlatos lenne, hogy a bankok maguk segítsék elő az összehasonlíthatóságot, s ha nem teszik, akkor kormányrendelettel szükséges a módosítást előmozdítani - magyarázta a változtatás okait Várhegyi Éva.
A bizottság által megfogalmazott javaslatok elsősorban a bankok közötti verseny javítását kívánják elősegíteni, másodsorban pedig a bankok szükséges önszabályozó tevékenységét szorgalmazzák, az állami szabályozásra csak akkor van szükség, ha az említett eszközök nem elégségesek - mondta a banki bizottság vezetője. Danks Emese kormányszóvivő elmondta, hogy a jelentést a kormányfő eljutatta a Bankszövetséghez, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez, a Gazdasági Versenyhivatalhoz, s reméli, hogy a szervezetektől "mihamarabb" visszaérkeznek a javaslatokra adott válaszok.