Köszönjük Tokió

A vártnál jobb lett a japán GDP, hiszen 3,5 százalékkal bővült a gazdaság az előrejelzett 2,7 százalék helyett, ami pozitív hangulatot gerjesztett. Ennek ellenére a börze nem száguldozott, hanem korrigált. Persze ha ránézünk a grafikonra, akkor egy exponenciális emelkedést láthatunk, így ez a kis korrekció belefér.

A következő ellenállás 16.000 pontnál van, míg a támasz a nemrég leküzdött szint, 14.500 pont környékén. Kínában viszont tragikus FDI adat látott napvilágot, hiszen 6,2 százalék helyett csak 0,4 százalékkal bővült a külföldi működő tőke beáramlás áprilisban.

A nemzetközi piacok enyhén negatív hangulatban vannak ma reggel, s a BUX sincs feltétlenül a legjobb állapotban. Tegnap a MOL az elmúlt napok emelkedést követően korrekcióba kezdett, amely ma is folytatódhat, és a többi részvény sincs a legjobb állapotban, így ma tovább morzsolódhatnak az árak lefelé a hazai piacon.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

Ismét jó hangulat uralta a tengerentúli piacokat, a gyenge makroadatok ellenére újabb csúcsra kapaszkodtak az indexek (Dow 0,4%, Nasdaq 0,27%, S&P500 0,52%). A Dow Jones index tagjai közül az American Express (1,8%) és a JP Morgan (1,6%) emelkedett a legnagyobbat, de a negatív oldalon is találunk pár papírt, legrosszabb teljesítményt a Hewlett Packard (-2,1%) könyvelhette el.

A New Yorki feldolgozóipari index májusi értéke 3,05 pontról -1,4 pontra esett vissza, ami lényegesen rosszabb a várakozásoknál. Az elemzők 4 pontra számítottak. Az ipari termelés is elég gyenge lett, az elemzők által várt -0,2%-os visszaesésnél is gyengébb lett az áprilisi adat a tengerentúlon, -0,5%-ot publikált a jegybank, a márciusi 0,4%-os bővülés után.

A termelői árak 0,7%-kal csökkentek a tengerentúlon, amire három éve nem volt példa, ennek hétterében a csökkenő üzemanyag árak állhatnak. A várakozás 0,6%-os esés volt. A Cisco Systems tegnap piaczárás után publikálta negyedéves számait, a részvényenkénti profit 51 cent lett a várt 49 cent helyett, az árbevétel pedig megfelelt a várakozásnak. A menedzsment megerősítette az idei évre vonatkozó várakozásait, az árfolyam közel 9%-ot emelkedett zárás után.

A szokásos heti segélykérelmek mellett ingatlanpiaci és inflációs adatokat is publikálnak, de lesz egy Philadelphia–i Fed index is. A vállalatok közül a Wal-Mart, a Dell és az Autodesk publikálja negyedéves számait.

Európa

A német DAX újabb történelmi csúcsra kapaszkodott, de így is csak mérsékelt emelkedést sikerült összehozniuk a piacoknak (FTSE100 0,12%, DAX 0,27%, CAC40 0,4%). Az eurózóna GDP-je gyengébb lett a vártnál, 0,2%-ot csökkent az előrejelzett 0,1% helyett.

A görög 10 éves államkötvény hozama 2010 június óta nem látott alacsony szintre, 8,7%-ra esett. Portugália 6 és 12 hónapos kötvényeket értékesített 1,75 milliárd euró értékben, itt is komoly hozamcsökkenést tapasztalhattak a befektetők.

Olaj, arany

Nagyot zuhant a tegnapi kereskedésben az arany. Az 1.425 dolláros nyitás után elindult lefelé, és 1.393 dollárig zuhant zárásra. A reggeli kereskedésben nem volt nagy mozgás, de a következő napokban további zuhanás jöhet, támaszt az 1.321 dolláros mélypont jelent.

A 94,1 dolláros nyitás után elindult a kőolaj lefelé és leszúrt a 200 napos mozgóátlagra. Innen fordult, majd zárásra 94,3-ig kapaszkodott vissza, vagyis egy nagy alsó kanóc rajzolódott ki. A reggeli kereskedésben ismét esés látható.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

Az EUR/HUF árfolyammal ma reggel 291-es árfolyam mellett kereskednek, ami kisebb erősödést jelent a tegnapi naphoz képest. Az árfolyam továbbra is a 290-es szint fölött helyezkedik el, ami akadályozhatja a további forint erősödését. A dollár tovább erősödött az euróval szemben, az árfolyam 1,2920-ról 1,2887-re csökkent, és ezáltal egyre jobban eltávolodik a 200 napos mozgóátlagtól. A következő lényeges támaszszintet az 1,275- ös árfolyam jelenti.

Távol-Kelet

A Shanghai index 1,13%-ot, a Hang Seng index 0,21%-ot emelkedett. A japán piac ma nem tudott csatlakozni a többi emelkedő piachoz és a tegnapi szárnyalás után a profitrealizálások eredményeként 0,95%-ot csökkent az árfolyam. A japán részvényindex csökkenése annak ellenére következett be, hogy az előzetes adatok alapján az első negyedéves GDP kimondottan jól sikerült. Év/év alapon a várt 2,7% helyett 3,5%-kal nőtt a gazdaság, pedig a monetáris élénkítés csak áprilisban, a negyedévet követően kapcsolt igazán rá.

A kínai FDI jelentősen elmaradt a várttól. Mindössze 0,2%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, miközben 6,2%-os növekedést vártak az elemzők. A HSBC bejelentette, hogy a költségcsökkentés érdekében globálisan 14 ezer főt bocsát el.

Határidős piacok

Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo